ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ілон Маск поставив вигоду вище за життя уйгурів

Велика Епоха
Ілон Маск із робітниками шанхайської фабрики Tesla. (Weibo)

Ілон Маск заявив у своєму Twitter, що у китайських репресій проти уйгурів є дві сторони. Однак, що б він не говорив, геноцид є геноцид, і в нього є тільки один бік. Це злочин проти законів природи, людської моралі та міжнародного права.

Цікаво, що слова Ілона Маска виражають не дві сторони геноциду уйгурів, а радше дві сторони його власних переконань. Він вірить у те, що потрібно бути "абсолютистом", коли справа стосується як свободи слова, так і егоїзму: перше — його мрія, а друге — його реальність.

Висловлюючи прагнення до абсолютної свободи слова й не обмежуючи російську державну пресу, Ілон Маск водночас не надав повний сервіс Starlink Україні, коли українці спробували атакувати російський військовий корабель. Вигоди, які він сподівається отримати від Росії і особливо від її союзника Китаю, не дозволили запропонувати таку допомогу Україні.

США надали Україні допомогу в розмірі 115 млрд дол. Це гроші американського народу. Нехай і побічно, але американський народ бере участь у цій війні і серцем, і грошима. У війні немає середини або двох сторін, з яких громадяни могли б вибирати. Є тільки одна сторона — сторона своєї країни.

Однак є багаті люди, які жертвують усім своїм багатством і навіть сідають до в'язниці, щоб не переступити межу. До їх числа належить чотириразова нобелівська кандидатка, лауреатка премії Рафто, колишня мільйонерка Ребія Кадір. У 1980-ті роки вона входила до сімки найбагатших людей Китаю. Якби вона сказала, що у репресій проти уйгурів є два боки, то, можливо, і зараз була б однією з семи найбагатших людей Китаю, а можливо, і всього світу.

1997 року, коли Ван Лечуань, керівник уйгурського регіону, назвав різанину 5 лютого в Гульджі "придушенням терористів", Кадір заявила: "Ні, це геноцид". Цей виступ на Національній політичній раді Китаю призвів до того, що Кадір позбавили свого місця у Всекитайських зборах народних представників, а все її майно конфіскували. Пізніше її засудили до восьми років тюремного ув'язнення, в якому в підсумку вона провела шість років. Після відбування терміну її вислали з рідної країни, а 30 її родичів ув'язнили, оскільки, перебуваючи у вигнанні, вона продовжувала поширювати правду.

Ребія Кадір (Twitter)

Про життя і смерть більшості цих родичів досі нічого не відомо. Вона платила цю ціну свідомо і добровільно, тому що у її душі не було двох сторін. Вона знала, що за правду доведеться заплатити, і що "абсолютна свобода" має "абсолютну ціну". Сьогодні вона живе в підвалі в штаті Вірджинія, США, але почувається як у королівському палаці. "Я найбагатша [людина] у світі, а не Ілон Маск, — заявила вона, — тому що я не відступала від моралі. Я не перейшла червону межу. Я не схилилася перед гнобителем і показала приклад нашому молодому поколінню, як можна стати багатим із гідністю".

Серед тих, хто поплатився за правду в уйгурській справі, — колишня зірка НБА Енес Кантер Фрідом, колишній професійний футболіст Месут Озіл і албанський професор Олсі Язичі.

Хоча Ілон Маск — найбагатша людина у світі у фінансовому сенсі, і немає сумнівів, що в майбутньому він досягне ще більших висот, духовно він не багатий. Незважаючи на те, що у нього дуже багато грошей, він ганебно здається в полон. Його підпис під обіцянкою зміцнювати "основні соціалістичні цінності" — це прапор капітуляції, в результаті якої американські цінності будуть розтоптані ногами китайських тиранів.

За матеріалами BITTER WINTER