Понеділок, Січ 24, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Незвичайні стратегії виживання, якими користуються комахи взимку, — дослідження

Субота, 3 жовтня 2020 року

Влітку комахи повсюди. Біля квітів кружляють метелики та бджоли, постійно гудуть мухи й комарі, метушаться мурахи, стрибають коники і виспівують цвіркуни.

Але з приходом зимових холодів усі ці комахи починають зникати. Та все ж їм — або їхнім нащадкам — якимось чином вдається пережити холод, адже вони знову з'являються, коли потеплішає.

Деякі мігрують або знаходять затишні місця, щоб сховатися, а інші змінюють стан свого тіла або просто залишають світ, звільняючи в ньому місце для майбутніх поколінь.

До вашої уваги деякі з незвичайних стратегій виживання, якими користуються комахи для боротьби із зимовою негодою.

Міграція

З настанням холодів деякі комахи мігрують у тепліші місця. Найвідоміший приклад — метелик-монарх, який подорожує за тисячі миль із мільйонами своїх побратимів, щоб врятуватися від низьких температур.

«Комахи використовують повітряні потоки, щоб переноситися на великі відстані, — розповідає виданню MNN доктор Гейл Е. Рідж, науковий співробітник сільськогосподарської експериментальної станції в Коннектикуті (США). — Пілоти називають їх повітряним планктоном. Влітку в будь-який час над вашою головою проноситься 17 видів комах».

Діапауза

Холодної пори деякі комахи входять у діапаузу — своєрідний спокій у напівзамороженому стані, коли припиняються будь-які їхні ріст і діяльність. Це схоже на зимову сплячку, у яку впадає багато теплокровних тварин. За повідомленням Смітсонівського інституту (Вашингтон, США), діапауза зазвичай викликана саме скороченням світлового дня, а не холодною погодою.

Смарагдовий золоотвал (інвазивна комаха, що знищує ясен) взимку вступає в діапаузу. «У цьому сплячому стані вони нічого не роблять, — розповідає Брент Сінклер, директор лабораторії низькотемпературної біології комах в Університеті Західного Онтаріо. — Вони не розвиваються. Просто сидять під корою дерев, якою годувалися все літо».

Антифриз

Арктична тигрова гусінь може витримувати екстремальні температури.

Деякі комахи виробляють свій власний тип антифризу, щоб вижити за низьких температур, перебуваючи у стані діапаузи. Восени і взимку, коли температура починає знижуватися, багато комах виробляє кріопротектори — з'єднання (у тому числі гліцерин і сорбіт), які не дають смертоносним кристалам льоду утворитися на тілі. Цей «домашній антифриз» дозволяє комахам виживати навіть у періоди, коли температура опускається нижче нуля. Тигрова гусінь використовує цей метод, щоб пережити зиму, згорнувшись калачиком у листі. А за повідомленнями Смітсонівського інституту, чорний жук Upis ceramboides, що мешкає на Алясці, здатний витримувати температуру до –37°C.

Відкладання яєць

Деякі комахи взагалі не переживають зиму. Але перш ніж вони помруть, вони відкладають яйця, із яких навесні зможуть вилупитися дитинчата.

«Один із найбільш поширених способів (особливо в Північній Америці), за допомогою якого жуки можуть впоратися із зимою, полягає в тому, що вони є сезонними», — говорить учений Крісті Реддік в інтерв’ю виданню The Washington Post. Цвіркуни, богомоли, коники — усі вони відкладають яйця, щоб навесні могли з'явитися нові комахи.

Павуки — які насправді належать до павукоподібних, а не до комах — теж так роблять, говорить доктор Гейл Е. Рідж. Самки відкладають свої мішечки з яйцями восени, а потім вмирають. А навесні, із приходом теплих днів, народжуються нові павучки.

Зігрівання один одного

Коли приходить зима, деякі жуки уникають замерзання, притискаючись один до одного. Бджоли туляться одна до одної у своїх вуликах, використовуючи тепло тіл, щоб не замерзнути. За словами доктора Ріджа, таким чином вони створюють у колонії «мікрорадіатор».

Так само зимують мурахи й терміти: забираються глибше під землю і тримаються разом, щоб захиститися від холоду.

Пошук теплих місць

Деякі комахи (наприклад, таргани) переживають зиму, просто знаходячи теплі місця, у яких можна сховатися.

Азіатський жук сонечко-арлекін, жук золота черепаха і клоп-крайовик насінний перечікують зиму в теплих, сухих приміщеннях. «Дорослі особини з'являються наприкінці літа і потім ховаються в затишних місцях, — розповідає доктор Рідж. — Вони залишаються там, поки не повернуться теплі дні».

Читайте далі:

Що комахи, які живуть із хронічним болем, дадуть медикам?

Як бджоли закохалися в МакДональдз: креативна Швеція

Дивовижні факти про медуз

Comments   

загрузка...