Неділя, Чер 13, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Коефіцієнт народжуваності в Китаї впаде до найнижчого у світі, вчені виступають за виплати сім'ям

Понеділок, 17 травня 2021 року

Результати сьомого національного перепису викликають сумніви (GREG BAKER/AFP/Getty Images)

Згідно з опублікованими днями даними перепису населення, в Китаї спостерігається неухильне зниження народжуваності, а також небажання народжувати і скорочення населення. Одні експерти сумніваються в правдивості цих даних, а інші закликають Пекін терміново скасувати всі обмеження і почати активно стимулювати народжуваність.

У грудні 2020 року в Китаї був завершений перепис населення і спочатку його результати планувалося опублікувати у квітні, але оприлюднені вони були тільки 11 травня.

Згідно з результатами перепису, населення країни становить 1,4117 мільярда осіб. У порівнянні з результатами попереднього перепису 2010 року, зростання склало 72,06 мільйона осіб або 5,38%. У середньорічному обчисленні це 0,53%, що є найнижчим показником за останні 60 років. Для порівняння, в період з 2000 по 2010 роки зростання становило 0,57%.

Коефіцієнт фертильності жінок дітородного віку в Китаї у 2020 році склав лише 1,3%.

Центр ухода за младенцами в Пекине, Китай. (GREG BAKER / AFP через Getty Images)

Офіційні дані суперечать місцевим даним

Політичний коментатор з Пекіна, доктор наук У Цзян висловив сумнів з приводу зростання населення. За його словами, до проведення перепису численні урядові дослідження народжуваності вже показували негативне зростання.

Так, згідно зі статистичними даними Інформаційного центру Пекінської міської комісії охорони здоров'я, які були опубліковані 9 квітня, у 2020 році в Пекіні народилося близько 100 тисяч дітей, що на 24,3% менше, ніж роком раніше, а також є мінімальним за останні десять років.

У перший день 2021 року в пологових будинках Шанхая народилося 27 немовлят. А в перший день 1990 року — 2784 немовлят.

Демограф І Фусянь в інтерв'ю радіо «Вільна Азія» також вказав на кілька сумнівних моментів у офіційних даних перепису. Так, за його словами, починаючи з 2016 року, народжуваність в Китаї неухильно падає, проте у 2020 році, коли в країні почалася епідемія COVID-19, народжуваність раптом почала рости. В цей рік в країні народилося 26 мільйонів дітей, що майже в два рази більше, ніж у 2019 році і також є рекордним з 1991 року.

Далі він сказав, що згідно з раніше опублікованими даними Статистичного бюро, загальне число людей, народжених з 2006 по 2020 роки становить понад 240 млн осіб. Це повністю збігається з даними перепису населення і виходить, що смертність дітей у віці до 14 років дорівнює нулю.

І найбільш незрозуміле на думку Фусяна те, що у 2020 році число людей у віці старше 65 років різко збільшилося на 16,41 млн осіб, тобто більше ніж на 60% в порівнянні з 2019 роком.

Пляж в Шэньчжэне, провинция Гуандун, Китай. (China Photos/Getty Images)

Населення національних меншин дійсно росте?

В офіційних даних перепису також говориться, що за останнє десятиліття в Китаї населення національності хань (етнічні китайці) збільшилося на 4,93%, а чисельність представників національних меншин збільшилася на 10,26%.

З цього приводу представник Всесвітнього уйгурського конгресу який базується в Німеччині Дільшат Решит, сказав, що згідно з раніше опублікованою Пекіном статистикою, починаючи з 2017 року, уйгурське населення в регіоні Сіньцзян почало різко скорочуватися. У період з 2017 по 2019 роки народжуваність в регіоні скоротилася майже у два рази.

На думку Решита, заява влади Китаю про те, що чисельність національних меншин в країні зростає швидше, ніж населення хань, має на меті приховати свої плани зі знищення уйгурів, включаючи примусову стерилізацію й аборти.

Захисник прав етнічних казахів у Китаї, засновник правозахисної організації «Атажурт» Серікжан Білаш повідомив, що багатьох ханьців влада Китаю перереєструвала на казахів і уйгурів. Метою цього, за його словами, є заповнення демографічного вакууму в Сіньцзяні, який утворився в результаті етнічних чисток, проведених компартією Китаю в останні роки.

Він також розповів, що з 2017 року народжуваність серед казахів і уйгурів в Сіньцзяні була практично нульовою, а багато пологових будинків та дитячі лікарні були перетворені на концентраційні табори, чому є чимало підтверджень.

Заклик до повного зняття обмежень і стимулювання народжуваності

Фахівці попереджають, що, якщо рівень народжуваності в Китаї почне падати, зупинити цю тенденцію буде дуже важко, бо контролювати народжуваність набагато легше, ніж її стимулювати.

У той день, коли офіційно були оголошені дані сьомого перепису населення, китайський економіст Жень Цзепін відкрито закликав владу повністю скасувати всі чинні в країні обмеження народжуваності, або ж, як мінімум, спочатку дозволити мати трьох дітей і сформувати державну систему підтримки сімей з дітьми.

Жень пояснив, що за даними перепису, в Китаї прискорилося старіння населення, падіння народжуваності, а також спостерігається все більше небажання створювати сім'ї. За його прогнозами, з 2021 по 2025 роки ці три проблеми не тільки загостряться, а й населення увійде в стадію негативного зростання, що негативно відіб'ється на соціальному і економічному розвитку країни.

Професор і економіст в галузі народонаселення зі Школи менеджменту при Пекінському університеті Лян Цзяньчжан вважає, що скоро рівень народжуваності в Китаї стане найнижчим у світі, і що вже зараз необхідно пропонувати різні стратегії для його стимулювання. Так, сам він запропонував виплачувати сім'ям від 200 тисяч до 1 мільйона юанів на кожну дитину.

Comments   

загрузка...