Середа, Тра 12, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Карантин: як вірус вплинув на ринок електроенергії для підприємств

Субота, 6 червня 2020 року

Пандемія CovID-19 не лишила незмінною жодну з галузей людського життя та економіки. Усі ми відчули недоліки глобалізації та примарну стабільність економічної системи. Не лишився за парканом зрушень і ринок електричної енергії для непобутових споживачів. Він не так давно перейшов на новий формат функціонування згідно зі змінами у Законі України «Про ринок електроенергії», тож коливання у кон’юнктурі тут лишаються під особливою увагою.

ринок електроенергії

Споживання населенням та підприємствами: у чому різниця?

Самоізоляція змусила всіх без виключення майже весь час залишатися вдома. Більшість працівників перейшли на віддалену роботу, а виробництво зменшило свої обсяги. Це не могло не відбитися на ринку електричної енергії. У результаті експерти «Енерго Збут Транс» спостерігали наступні зсуви по попиту і пропозиції:

  • Споживання електроенергії населенням зросло, але не настільки, щоб змінити стан на торгах. Це логічний наслідок вимушеної ізоляції та роботи вдома в цілому;
  • На ринку для непобутових споживачів усіх рівнів спостерігалися більш помітні зсуви.

Саме про другу категорію і піде мова детально.

Наскільки все серйозно?

У перспективних планах таке зниження попиту не очікувалося, але вже в лютому-березні стало зрозуміло, що зміни будуть. Статистика показала наступні дані:

  • Вартість електроенергії «на добу наперед» для підприємств у квітні 2020 знизилася на 9,7%. Після торгів вона складала вже 1243,87 грн/МВт-год;
  • Загальний обсяг купівлі-продажу електричної енергії зменшився майже на 28%. У квітні він склав 3,3 тис. МВт-год;
  • Обсяг самих торгів склав менше третини від загального споживання – 29,9%.

Звичайно, такі коливання не могли не вплинути на подальшу стратегію ведення ринку. Регулятор (НКРЕКП) вже запровадив деякі заходи щодо покращення ситуації.

Дорога і дешева енергія: новий баланс ринку

Щоб утримати ситуацію під контролем було прийнято рішення про оновлення балансу. Буде здійснено деякий перерозподіл добування енергії в залежності від її вартості. Згідно «Прогнозного балансу електроенергії об'єднаної електроенергетичної системи України на 2020 року станом на 28.04.2020», що опублікований на сайті Міністерства енергетики та захисту довкілля, очікуються такі зміни:

  • Зниження виробництва електричної енергії атомними станціями (на 8,6%, до 73,7 тис. МВт-год), ТЕС (на 7,8%, 38,9 тис. МВт-год), ГЕС (на 4,8%, до 4,85 тис. МВт-год);
  • Майже не зміниться виробництво електричної енергії на ТЕЦ (11,1 тис МВт-год) та видобуток з відновлюваних джерел (11,37 тис. МВт-год);
  • Запланований обсяг імпорту з країн Європейського Союзу складає 4,9 тис. МВт-год;
  • Експорт очікується на рівні 7 тис МВт-год, з яких до ЄС надійде 6,6 тис.

новий ринок електроенергії в Україні

Обмежене видобування певного виду енергії стало характерною ознакою карантинного ринку. Так, на початку третьої декади квітня вперше в Україні було зменшено виробництво виключно атомної електроенергії через зниження споживання.

Ще однією тенденцією, типовою для наявної ситуації, є зростання питомої частки електроенергії, видобутої з відновлюваних джерел. Незважаючи на певну популярність, вона несе в собі економічну небезпеку, бо може спричинити здорожчання середньозваженої ціни. Виходом з цієї ситуації, як пропонує НКРЕКП, може стати підвищення цін для населення, але на такий крок влада ще не наважилася.

Тож, карантин не лишився непоміченим для ринку електроенергії та відзначився на ньому зміною балансу видобуванням, профіцитом та характерним для такої ситуації зниженням ціни. Подальша ситуація буде розгортатися також у тісному взаємозв’язку з епідеміологічним становищем у країні та рівнем карантинних обмежень.

Comments   

загрузка...