Четвер, Тра 26, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Скорочення постачання природного газу через Україну викликало зростання цін на газ у Європі

П'ятниця, 13 травня 2022 року
Робітник на об'єкті виробництва природного газу в селищі Дашава, Львівської області, Україна, 18 вересня 2014 року. (Sean Gallup/Getty Images)

Ціни на природний газ у Європі підскочили після того, як 11 травня державний трубопровідний оператор України перекрив потік російського газу у точці входу до Сохранівки на кордоні між Луганською областю та Донбасом.

Напередодні українська компанія Gas TSO оголосила, що через відсутність фізичного контролю над своїм газопроводом у районах Східної України, що контролюються Росією, вона не в змозі виконувати свої контракти й припиняє поставки своїм клієнтам на Заході.

Український експортер газу заявив, що неодноразово звертався до російського державного контрагента «Газпрому» щодо потенційних загроз потокам через втручання після втрати контролю над своїми об'єктами на сході країни, але їх «звернення були проігноровані».

Компанія звинуватила російські окупаційні сили у втручанні у свою діяльність та в тому, що вони відводять газ таким чином, що це ставить під загрозу стабільність трубопровідної системи.

Це був перший випадок порушення роботи трубопроводу через Україну з моменту вторгнення Росії до країни наприкінці лютого цього року.

Український оператор також заблокував транспортування газу через свою прикордонну компресорну станцію Новопсков, яка постачає близько третини газу з Росії до Європи.

Європейські ціни на природний газ через хаб TTF на ранок 11 травня за лондонським часом зросли більш ніж на 6,4 %.

Газовимірювальні станції в Сохранівці та Новопскові, що розташовані в контрольованих Росією районах країни, досі працювали безперешкодно.

Газотранспортна система (ГТС) України звинуватила окупантів у припиненні надання послуг та заявила в офіційній заяві, що «внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, кілька об'єктів ГТС перебувають на території, що тимчасово контролюється російськими військами та окупаційною адміністрацією».

«Наразі ГТС України не може здійснювати оперативний та технологічний контроль над КС «Новопсков» та іншими об'єктами, розташованими на цих територіях».

«Більш того, втручання окупаційних сил у технічні процеси та зміна режимів роботи об'єктів ГТС, включаючи несанкціонований відбір газу з транзитних потоків газу, поставило під загрозу стабільність та безпеку усієї української газотранспортної системи».

Оператор газопроводу заявив, що він, як і раніше, зможе виконати свої транзитні зобов'язання перед Європою, перенаправивши газ через точку з'єднання «Суджа», яка знаходиться на контрольованій Україною території.

Газпром заявив, що прохання України було «технологічно нездійсненне» і він не бачить підстав для такого рішення, проте потік газу в Суджі вдалося збільшити за ніч приблизно на 8 млн кубометрів на добу.

Німеччина, яка потребує газу для своєї великої промисловості, наразі отримує на 25 % менше газу через Україну, як повідомило 11 травня Міністерство енергетики Німеччини.

Збільшення постачань газу з Норвегії та Нідерландів частково компенсує недолік, сказала Анніка Айнхорн, представник міністерства енергетики, зазначивши далі, що більша частина російського газу надходить до Німеччини трубопроводом «Нордстрім — 1» через Балтійське море, а не через Україну.

Проте частка російського газу, що надходить до Європи через Україну, з початку війни знизилася приблизно до 18 %.

Нещодавно Росія припинила постачання природного газу до Польщі та Болгарії після того, як ці дві країни відмовилися платити за газ у рублях.

Логотип газопроводу «Північний потік — 2» на трубі на Челябінському трубопрокатному заводі в Челябінську, Росія, 26 лютого 2020 року. (Maxim Shemetov/Reuters)

На Росію припадає близько 40 % всього імпорту природного газу Європейського союзу.

ЄС, який значною мірою залежить від постачання російських енергоносіїв, схильний до рецесії, якщо зіткнеться з повним припиненням постачання нафти й природного газу з Москви, оскільки зараз у нього немає серйозної альтернативи.

Хоча Брюссель уже вводить заборону на російське вугілля, та надалі планує поступово припинити імпорт російської нафти, природний газ поки не став об'єктом прямого впливу, оскільки його набагато складніше імпортувати з інших джерел.

Навіть якби європейські країни використовували всі свої імпортні потужності для постачання газу від неросійських постачальників, це дозволило б замістити менше ніж 29 % імпорту російського газу.

Припинення постачання газу вдарить по європейськім галузям промисловості, таким як металургія, виробництво добрив, скла та кераміки, які вже почали скорочувати виробництво через високі ціни на газ.

Очікується, що приватні споживачі зіткнуться з ще вищими рахунками за електрику та опалення, що, ймовірно, сильніше вдарить по них цієї зими.

За матеріалами The Epoch Times USA