Неділя, Вер 26, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Розроблено замінник слонової кістки, який допоможе скоротити випадки вбивства слонів

Вівторок, 29 червня 2021 року

Фото: TU Wein

Вчені створили речовину, за допомогою якої можна реставрувати старовинні вироби зі слонової кістки. Крім того, винахід може посприяти скороченню випадків браконьєрства та незаконної торгівлі бивнями.

Група дослідників розробила матеріал під назвою Diggory — рідку синтетичну смолу, яка змінюється під впливом ультрафіолетового лазерного променя у процесі 3D-друку.

Для затвердіння смоли, у якій містяться частинки фосфату кальцію і порошок оксиду кремнію, застосовується процес лазерної стереолітографії. При цьому речовина заливається у прозорий контейнер, де на неї направляється ультрафіолетовий лазер, який рівномірно переміщається.

Надрукований предмет полірують і за необхідності забарвлюють (для створення натурального відтінку використовується, зокрема, пігмент чорного чаю).

Інноваційний замінник слонової кістки успішно імітує її міцність, податливість і напівпрозорість. Його вже застосовували для реставрації шкатулки 17-го століття, яка зберігається в парафіяльній церкві в Мауербасі, Австрія (для цього на 3D-принтері надрукували заміну відсутній деталі орнаменту).

Матеріал був розроблений співробітниками Віденського технологічного університету спільно з австрійською компанією Cubicure (Printing Performance Polymers). Команда сподівається, що його застосування зможе забезпечити реставраторів старовинних виробів зі слонової кістки необхідною сировиною.

Творці Diggory також вважають, що подібні замінники можуть вплинути на невтішну ситуацію з винищенням слонів заради видобутку слонової кістки, через яку в деяких країнах (Китаї, Камбоджі, В'єтнамі, Лаосі та Індонезії) ці тварини перебувають на межі вимирання. У багатьох країнах Африки розмір популяції африканських слонів продовжує зменшуватися.

Хоча в 1989 році ООН ввела заборону на масштабну торгівлю бивнями, випадки її порушення відбуваються і досі. Один з найсерйозніших стався в Зімбабве 2013 року: тоді браконьєри отруїли ділянку ґрунту на пасовищі в савані, після чого загинуло більше 80 слонів.

Comments   

загрузка...