Понеділок, Вер 21, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Про грамотність воїнів Іудейського царства розповіли стародавні черепки, — дослідження

П'ятниця, 11 вересня 2020 року

Зображення люб'язно надано Яною Гербер (Yana Gerber)
Зображення люб'язно надано Яною Гербер (Yana Gerber)

Ізраїльські вчені з'ясували, що написи на черепках, знайдених у фортеці часів Іудейського царства, належать 12 різним воїнам, мінімум троє з яких входили до постійного гарнізону. Для цього вони використовували алгоритм комп'ютерного зору, а також провели почеркознавчу експертизу. Вчені зробили висновок про високий рівень грамотності офіцерського корпусу в Юдеї на рубежі VII-VI століть до нашої ери: імовірно, існувала і розвинена система освіти для їх підготовки. Водночас у ході дослідження з'ясувалося, що фахівець судово-почеркознавчої експертизи виконує свою роботу ефективніше комп'ютерного алгоритму. Стаття опублікована в журналі PLOS One.

Іудейське царство епохи Першого храму існувало з XI до VI століття до нашої ери. Саме в цей час, як вважають деякі дослідники, була створена книга Второзаконня і корпус історичних книг Старого Завіту (книги Ісуса Навина, Суддів і Царств). Створення такого корпусу історико-ідеологічних текстів саме по собі передбачає і наявність достатнього числа читачів, але конкретних даних про рівень грамотності в Іудейськім царстві немає.

У 1960-і роки археологи знайшли під час розкопок Арада, фортеці на півдні Іудеї, більше сотні черепків з написами (остракони), причому особливо цінним було те, що більшість були зроблені в короткий хронологічний період, близько 600 року до нашої ери. Це переломний момент в ізраїльській історії, прямо напередодні «вавилонського полону». У той час Іудея була данником вавилонського царства, але, скориставшись невдалим походом вавилонян в Єгипет, припинила виплату данини. У 597 році вавилонський цар Навуходоносор II в перший раз взяв Єрусалим, переселив 10 тисяч осіб у Вавилонію і призначив нового царя Седекію. Через 8 років, у 589 році, Седекія знову підняв повстання, і на цей раз, в 586 році, вавилонська армія повністю зруйнувала Єрусалим і Перший храм, і знову багато жителів були переселені в Месопотамію. Розвинена культура Іудейського царства була фактично знищена.

Напередодні війни з Вавилоном Арад був невеликою фортецею на кордоні з Едом, з гарнізоном у 20-30 чоловік. Велика частина виявлених написів присвячена повсякденному життю солдатів: накази, розподіл запасів, листування з сусідніми фортецями. Тексти написані на біблійному івриті.

У 2016 році група вчених Тель-Авівського університету при участі Ар'є Шаус (Arie Shaus) вперше спробувала встановити кількість авторів, які писали на остраконах. 16 остраконів з найбільш довгими і розбірливими написами, зробленими в один час, проаналізували за допомогою комп'ютерного алгоритму. Тоді вдалося визначити шість різних авторів. Виявилося, серед них були не тільки комендант і інтендант фортеці, але і їх помічники. Вчені висловили гіпотезу, що в Іудейськім царстві існувала розвинена система освіти — інакше важко пояснити таку кількість грамотних офіцерів різного рангу.

Для цього дослідження ізраїльські математики створили новий комп'ютерний алгоритм. Хоча раніше програми вже використовувалися для встановлення авторства стародавніх текстів, вони приносили мало результату: їх можна було використовувати тільки в тому випадку, коли передбачувані автори були відомі, і потрібно було тільки встановити, кому з них належить текст. Тобто, в програму спочатку вводились тексти з встановленим авторством, а потім вже проводилася перевірка нового тексту на відповідність почерку. Новий алгоритм дозволяв працювати з новим корпусом текстів без встановлених авторів: програма виходить з гіпотези, що написи зроблені одним почерком, і намагається її спростувати, тобто шукає не загальне, а різне.

Відтоді дослідники вдосконалили свій алгоритм і у 2017 році розробили ще один, який назвали «алгоритмом бінарних піксельних патернів». Програма проводить реконструкцію символу, потім представляє його у вигляді гістограми з чорно-білих плям розміром три на три пікселя, і порівнює кожен «піксельний патерн» в однакових буквах різних написів, що значно збільшує точність оцінки.

Тепер Ар'є Шаус і його колеги вирішили провести більш розгорнуте дослідження. Крім використання двох комп'ютерних алгоритмів, вони залучили до роботи судово-почеркознавчу експертизу. Дослідники відзначили, що раніше фахівці-почеркознавці з галузі судової медицини ніколи не залучалися до вивчення древніх написів. Так що, крім основного завдання, вчені вирішили заодно перевірити, наскільки результати комп'ютерних алгоритмів будуть збігатися з висновками, зробленими експертом.

Для дослідження використовували той же корпус остраконів, що і в 2016 році: всього 16 черепків, два з них двосторонні, тому всього текстів 18. Всі написи вивчалися трьома незалежними методами — двома комп'ютерними алгоритмами і судово-почеркознавчою експертизою.

Комп'ютерні алгоритми змогли визначити трьох і п'ятьох авторів відповідно. У кожному конкретному випадку експерт-почеркознавець був з ними згоден: якщо алгоритм показав, що два написи зроблені різними авторами, то й експерт прийшов до тих самих висновків. При цьому судово-почеркознавча експертиза виявила цілих 12 авторів. З іншого боку, відзначають дослідники, результати аналізу алгоритмами мають набагато більш солідну доказову базу, а у випадку з експертом-людиною доводиться довіряти думці фахівця в якомусь сенсі «на слово».

Результат у 12 різних авторів на 18 досліджених текстах говорить про дуже високий рівень грамотності іудейського офіцерського корпусу. Правда, не можна сказати, що з 20-30 солдатів в гарнізоні 12 були грамотними: частина остраконів була написана в інших місцях, тобто, були посланнями тим, хто знаходився в Араді.

Виходячи вже не тільки з даних почерковедення, але і змісту текстів, вчені склали схему листувань. Як мінімум три учасники точно були в складі гарнізону Арада. Крім того, з'ясувалося, що цілих чотири різних автора-офіцера були пов'язані з корпусом найманців, постачання яких припасами присвячено багато з остраконів. Стільки офіцерів, які вміють читати і писати без допомоги писаря, на думку дослідників, було б неможливо підготувати, якби в Іудейськім царстві не існувало серйозної системи освіти, прямих джерел про яку не збереглося.

Уже в ході роботи з'ясувалося, що на одному з досліджуваних остраконів виявлений ​​новий напис, але врахувати його в своїй роботі вчені не встигли. Однак тепер, вважають вони, було б цікаво провести дослідження на більш широке коло текстів, оскільки для того ж періоду на інших південних форпостах Іудеї знайдено безліч остраконів, які збереглися внаслідок посушливого клімату пустелі Негев.

Comments   

загрузка...