Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Велика кількість ілюстрацій в дитячих книжках відволікає дитину від тексту і заважає їй зрозуміти прочитане

Неділя, 6 червня 2021 року

Майя Енджелоу, «Життя мене не лякає» (ілюстрації Жана-Мішеля Баскії) Abrams Books for Young Readers

Багато ілюстрацій завадило дітям зрозуміти прочитане. Це з'ясували американські вчені, які написали невелику книжку про рибку Френкі з багатьма картинками: або тільки пов'язаними з написаним, або великою кількістю і фоном. Як показали тести на розуміння прочитаного і дані ай-трекінгу, діти, читаючи книжку з рясними ілюстраціями, насправді частіше дивляться на картинки, в результаті чого гірше відповідають на питання про те, що вони тільки що прочитали, пишуть вчені в журналі Science of Learning.

Вважається, що дітей необхідно вчити читати якомога раніше, бажано — починани від чотирьох років, щоб до молодшого шкільного віку (шість-сім років) уміння вже повністю сформувалося. Навіть в разі, якщо дотримані всі необхідні умови (розвинені попередні навички (мова і розуміння сказаного на слух) і зорове сприйняття), ефективно навчити дитину може бути не так просто — багато в чому, через відсутність мотивації та зацікавленості. Справитися з цим допомагають барвисті ілюстрації, які часто використовують в дитячих книжках: наприклад, вивчити букву «А» дитині буде набагато легше, якщо вона співвіднесе її з предметом, назва якого на цю букву починається (наприклад, акула).

Ілюстрації, однак, можуть і нашкодити процесу: в разі, якщо в книжці дуже багато яскравих картинок, половина з яких ніяк не відноситься до прочитаного, дитина буде на них відволікатися, і весь процес навчання загальмується. З іншого боку, ті ж самі яскраві ілюстрації можуть додати інтересу до процесу — і дитині буде зручніше і легше засвоювати новий матеріал.

Як саме відбувається насправді, вирішили з'ясувати вчені під керівництвом Кассондри Енг (Cassondra Eng) з Університету Карнегі-Меллона. У їх дослідженні взяли участь 60 учнів першого і другого класу (виходячи з системи американської освіти, дітям було від 5 до 7 років, і вони тільки вчилися читати). Виходячи з тестів дітей з читання, дослідники створили просту двохсторінкову книжку про рибку Френкі, яка живе на дні океану і збирає скарби: у всій книжці було всього два розгорнутих речення.

До книжки вчені від руки намалювали ілюстрації: рибку, скарби, підводний човен і інших мешканців океану. Варіантів книжки було два: в першому картинок було багато, а також був присутній яскравий фон, у другому на ілюстраціях залишили тільки важливі для розуміння розповіді об'єкти (рибку Френкі і скарби, які він збирає). Дітей розділили на дві групи: кожній видали один варіант книжки. Третій, додатковий варіант книжки, був схожий на перший — з тією відмінністю, що текст розташували на виділеному білому тлі: цей варіант використовували в додатковому експерименті.

Cassondra Eng et al./Npj Science of Learning, 2020

Спочатку вчені перевірили, як наявність ілюстрацій впливає на розуміння тексту: кожну дитину попросили прочитати книжку і відповісти на питання (наприклад, як звали рибку). Виявилося, що діти, які читали книжку з мінімальною кількістю ілюстрацій, насправді розуміли набагато більше з прочитаного — навіть з поправкою на початкові навички читання кожної дитини.

Далі дослідники вирішили простежити за тим, як розподіляється увага дітей під час читання книжок з картинками — і як впливає велика кількість ілюстрацій. Для цього використовували ай-трекер: слідкували за тим, як часто діти відволікаються від читання на картинки. Виявилося, що в разі, коли картинок більше, діти значно частіше переводять погляд на них з тексту.

Нарешті, щоб переконатися в тому, що причиною того, що діти відволікалися на картинки, були саме вони, а не те, що текст було складніше прочитати, вчені провели додатковий експеримент: в ньому також взяли участь 60 дітей (ніхто з них в першому експерименті не брав участі). Дітям показували два варіанти книжки: ту, в якій картинок було мало, і третю, в якій картинок було багато, але текст розташовувався на білому тлі так, щоб його читанню нічого не заважало. В результаті вчені відтворили результати попереднього експерименту: вони показали, що дітей від читання насправді відволікає велика кількість картинок.

Учені, таким чином, показали, що використання в дитячих книгах рясної ілюстрації може сильно уповільнити процес навчання читання: яскраві картинки відволікають дітей від тексту, в результаті чого вони гірше засвоюють матеріал. При цьому якісь ілюстрації, судячи з усього, потрібні: хоча вчені і не перевіряли, як добре діти розуміють прочитане, коли їм дають тільки текст, при наявності невеликої кількості пов'язаних з текстом ілюстрацій вони досить добре розуміли прочитане.

Comments   

загрузка...