ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Мюзикл «Знедолені» намагається сподобатися глядачам

Велика Епоха
Англійський режисер, творець оскароносного шедевра «Король говорить!», Том Хупер представив своє нове творіння — мюзикл «Знедолені». Фільм з 7 лютого вже в українському прокаті.

Постер «Знедолені»
Постер «Знедолені»
Том Хупер екранізував всесвітньо відомий мюзикл Клода Мішеля Шенберга «Знедолені», який своєю чергою поставив його за мотивами видатного однойменного роману Віктора Гюго.

Франція, початок ХІХ-го століття. Головний герой, в'язень № 24601 Жан Вальжан, після дев'ятнадцяти років тюрми був достроково звільнений поліцейським Жавером. Після звільнення колишнього каторжника ніхто не бере на роботу, тільки єпископ міста Дінь-ле-Бен зглянувся над Жаном і дав йому притулок і їжу.

Після того, як священик не здав колишнього ув'язненого поліції за злодійство, Жан вирішує почати нове життя. І вже через вісім років його вже знають як пана Мадлена — мера міста Монрейль-сюр-мер. Пан Мадлен також став власником фабрики, на якій працювала дівчина Фантіна. Пізніше виявилося, що в неї є позашлюбна дочка — Козетта. Перед смертю Фантіни Жан обіцяє подбати про її доньку...

«У цьому мюзиклі немає і натяку на кемп, — каже режисер Том Хупер. — Він дуже ґрунтовний, дуже мужній, і наголос робиться на вічні теми. Це мюзикл тільки в другу чергу, а в першу — приголомшлива історія, просто виражена в музичній формі».

Зазвичай під час зйомок мюзиклів актори співають під фонограму, але для того, щоб гра і виконання пісень сприймалось органічно і природно, режисер Том Хупер вирішив, що всі музичні композиції будуть записуватися прямо під час зйомок на майданчику. А акомпанемент піаніста актори слухали через навушники.

«Спів наживо підсилює ілюзію того, що слова пісень неначе народжуються безпосередньо по ходу дії, — пояснює своє рішення Хупер. — Я кажу Х'ю: «Послухай, на цьому куплеті зроби невелику паузу, щоб у голову встигла прийти нова думка, а потім проспівай її». За словами режисера, це революційний підхід до зйомок мюзиклів.

«Знедолені» — один з найемоційніших глибоких мюзиклів за всю історію жанру, — говорить Х'ю Джекман, який зіграв у фільмі каторжника Жана Вальжана. — Жодної легковажної сцени. Все на повну котушку».

Прем'єра мюзиклу «Знедолені» вперше відбулася в Парижі 1980 року. Постановка не сходила зі сцени протягом 21 року, за що удостоїлася звання найбільш довгограючого мюзиклу в історії. У 1985 році з'явилася вже англомовна версія постановки, і з цього часу почався її тріумфальний хід по кращих Лондонських театрах.

Цікаво, що деякі пісні з мюзиклу стали частиною суспільного життя. Наприклад, пісня «One Day More» супроводжувала президентську кампанію Білла Клінтона в 1992 році, а композиція «Do You Hear the People Sing» звучала при трансляції новин про виступ студентів на площі Тяньаньмень у Пекіні (1989 рік). Пісню «Bring Him Home» держдепартамент США хотів використати в агітаційних аудіоматеріалах під час війни у Перській затоці.