ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Іран і Єгипет після 30-річного конфлікту помирилися

Велика Епоха
Після 34-річного розриву Іран вирішив відновити відносини з Єгиптом.

Іран і Єгипет після 30-річної ворожнечі помирилися. Ілюстрація: expert.ru
Іран і Єгипет після 30-річної ворожнечі помирилися. Ілюстрація: expert.ru
В рамках дванадцятого саміту Організації ісламського співробітництва (ОІС) президент Ірану Махмуд Ахмадінежад вперше за більш ніж 30 років відвідав Єгипет. У Каїрі 5 лютого він був тепло зустрінутий єгипетським президентом Мухаммедом Мурсі.

Засоби масової інформації звернули увагу на те, що президент Єгипту поцілував свого іранського колегу, коли той спустився з трапа літака. За східною традицією, коли чоловіки цілуються, значить, вони друзі.

Глава Ірану пішов на активні кроки, щоб налагодити зовнішньополітичні відносини з арабськими територіальними сусідами на тлі близькосхідної кризи і напередодні президентських виборів, повідомляє іранське агентство IRNA.

6 лютого в інтерв'ю єгипетському телеканалу Al-Mayadeen Ахмадінежад підкреслив значення стратегічних відносин з Єгиптом. Він зазначив, що якщо Єгипет прийме іранську позицію щодо палестинського питання, то вони зможуть змінити геополітику в регіоні, пише ІА Regnum.ru.

«Іран протягом 34 років займає відкриту і незмінну політику щодо Палестини та Ізраїлю. Ми досі офіційно не визнаємо Ізраїль і завжди заявляли, що Ізраїль зневажає права народу Палестини», ― підкреслив Ахмадінежад в ході зустрічі з лідером Палестинської автономії Махмудом Аббасом.

На думку спостерігачів, повна нормалізація відносин Єгипту і Ірану навряд чи можлива через регіональні непорозуміння між сунітами та шиїтами, а також зв'язки Єгипту з країнами Перської затоки, Ізраїлем та США.

«Примирення Ірану і Єгипту не означає „дружбу“ один з одним, а скоріше „союз“ проти Ізраїлю ― політичного ворога. Що стосується Сирії, то „дружби“ в цьому питанні у Єгипту з Іраном бути не може. Єгипет ніколи не відмовиться від союзу з Сирією, тому що отримує потужні транші з Катару. Так само він не відмовиться і від добрих відносин з Саудівською Аравією, а значить, від підтримки сирійських заколотників», ― цитує «Експерт Online» думку аналітиків.

Нагадаємо, дипломатичні відносини між Єгиптом і Іраном були розірвані в 1980 році після Ісламської революції, коли влада Єгипту надала притулок поваленому іранському шаху.