ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Натуральні і дієві засоби проти кашлю

Велика Епоха
(Фото box/shutterstock)

Я скажу вам те, що ви, можливо, не захочете чути чи вірити: ліки проти кашлю не допомагають ні вам, ні вашим дітям. Якщо ви належите до числа понад 30 мільйонів людей, які щороку звертаються до лікаря через кашель, то це не надто гарна новина.

Тож якщо ліки проти кашлю не допомагають, то чому люди щорічно витрачають мільярди доларів на безрецептурні препарати для боротьби з ними?

За словами Нормана Едельмана, доктора медичних наук, старшого наукового радника Американської асоціації легень: "Люди відчайдушно прагнуть отримати якесь полегшення. Вони настільки переконані, що вони повинні допомагати, що все одно їх купують. Якщо ви батько з дитиною, яка кашляє, то, напевно, розумієте, що я маю на увазі".

І все ж, як пояснює Едельман, "у нас ніколи не було вагомих доказів того, що пригнічувачі кашлю та відхаркувальні засоби допомагають від кашлю". Що ще гірше, переважна більшість сиропів від кашлю, які продаються на ринку, містять страшні інгредієнти, зокрема штучні барвники, штучні ароматизатори та підсолоджувачі, зокрема кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози.

Якщо у вас або вашої дитини кашель, що робити? Перш ніж відповісти на це запитання, давайте розглянемо різні види кашлю.

Що потрібно знати про кашель

Кашель насправді лікувальний! Коли ви кашляєте, ваш організм намагається вивести слиз або чужорідні матеріали з легень і верхніх дихальних шляхів, або ж ви реагуєте на те, що подразнює дихальні шляхи. Також важливо знати, що кашель - це симптом, а не хвороба, тому, виявивши основну причину, ви зможете краще з нею боротися.

Кашель може бути продуктивним або непродуктивним:

При продуктивному кашлі утворюється слиз або мокрота, і пригнічувати такий тип кашлю не варто, адже ви хочете очистити організм від слизу або мокротиння. Продуктивний кашель часто пов'язаний із вірусними захворюваннями (наприклад, застудою), інфекціями легенів або верхніх дихальних шляхів (наприклад, бронхітом, пневмонією, гайморитом), хронічними захворюваннями легенів (наприклад, хронічним обструктивним захворюванням легенів), носовим крапельним капелюхом, гастроезофагеальною рефлюксною хворобою, а також з курінням.

Непродуктивний кашель може виникати при застуді, бронхоспазмі, алергії, застосуванні інгібіторів АПФ (наприклад, каптоприлу, еналаприлу, лізиноприлу), астмі, а також під впливом подразників навколишнього середовища.

Що батьки повинні знати про кашель і дітей

Попри те, що кашель може виникнути у людей різного віку, батьки, як правило, хвилюються, коли у їхніх діток з'являється кашель. Тому ось кілька порад для батьків:

  • Ніколи не давайте ліки проти кашлю або застуди дитині, якій менше двох років. Насправді Американська академія педіатрії рекомендує уникати їхнього застосування дітям віком до шести років.
  • Якщо ви дасте дитині ліки проти кашлю, кашель, як правило, не зникне швидше, ніж якби ви взагалі нічого не робили. Насправді, доктор Едельман каже, що ліки не мають нічого спільного зі зникненням кашлю, який зазвичай зникає сам по собі.
  • Ліки проти кашлю пов'язані з побічними ефектами. Безрецептурний препарат декстрометорфан, наприклад, може спричинити запаморочення, нудоту, блювоту, сплутаність свідомості, запор і сонливість. Гвайфенезин пов'язаний з нудотою і блювотою.
  • Якщо ви все-таки даєте ліки проти кашлю дитині старше двох років, ніколи не давайте більше одного препарату з одним і тим самим активним інгредієнтом, наприклад, протинабряковий засіб або знеболювальне. У такому випадку ви ризикуєте передозувати свою дитину.
  • Не давайте дитині антибіотики від кашлю - вони не допоможуть. Якщо ви все-таки дасте дитині антибіотики, це може знизити її опірність до майбутніх інфекцій.
  • Батьки — до вас діють ті самі настанови, звісно, з урахуванням вікових поправок.

Що не так з ліками проти кашлю?

Нової ефективної розробки в лікуванні кашлю не було вже понад півстоліття. Проведено численні дослідження, що підтверджують, що звичайні безрецептурні ліки, які продаються для лікування кашлю, як-от декстрометорфан і гваяфенезин, насправді допомагають.

Як пише WebMD: "Важливо розуміти, що ці дослідження не говорять, що ліки від кашлю не працюють. Швидше, вони просто не знайшли жодних доказів того, що вони працюють. Завжди можливо, що подальші дослідження можуть показати, що вони допомагають".

Натуральні засоби від кашлю

1. Чай

Це улюблений засіб для лікування кашлю, хоча інформація про його ефективність здебільшого носить рекомендаційний характер. Дослідження, опубліковане в Journal of Herbal Pharmacotherapy, показало, що суміш восьми трав (аніс, чорний перець, кмин, кардамон, ромашка, фенхель, лакриця і шафран) забезпечує значне поліпшення інтенсивності та частоти кашлю серед людей з алергічною астмою. Чай сам по собі або з лимоном та/або медом (останній можна не додавати, якщо лікуєте дитину молодше двох років) може допомогти заспокоїти продуктивний і непродуктивний кашель. На додаток до вже згаданих трав'яних чаїв, інші варіанти включають органічний апельсин, м'яту, лимон, зелень, бузину і чебрець (дітям, швидше за все, сподобається смак перших трьох).

2. Мед

Для дітей віком від двох років і старше, а також для дорослих мед — переможець у лікуванні кашлю. У дослідженні 105 молодих людей у віці від двох до 18 років мед порівнювали з безлікарським препаратом і декстрометорфаном зі смаком меду, щоб оцінити його вплив на нічний кашель і якість сну. Батьки оцінили мед як такий, що забезпечує найкраще симптоматичне полегшення. Посильте свої сили у боротьбі з кашлем, змішуючи органічний мед та/або сік свіжого лимона з трав'яним чаєм. Примітка: сироп агави можна застосовувати дітям віком до року - проконсультуйтесь з лікарем.

3. М'ята перцева

Разом з м'ятним чаєм ви можете отримати користь від ментолу, що міститься в м'ятній парі. Додайте чотири-п'ять крапель м'ятної олії до 8 унцій гарячої води в неглибокій мисці. Накрийте голову рушником і вдихайте пари протягом декількох хвилин.

4. Пажитник

Цю кулінарну і лікарську траву можна використовувати і як чай, і як полоскання горла, щоб заспокоїти горло і кашель. Оскільки пажитник гіркий, можливо, вам захочеться додати трохи меду. Обов'язково дайте чаю охолонути перед полосканням горла!

(Shaiith/Shutterstock)

5. Зефір

Ні, не маленькі білі кульки, якими прикрашають гарячий шоколад, а саме трава — алтея лікарська (Althaea officinalis). Коріння та листя зефіру — стародавній засіб від кашлю та ангіни в горлі. У зефірі міститься речовина під назвою слиз, яка заспокоює горло. Ви можете купити сушене листя зефіру, яке можна вживати у вигляді настою/чаю, а коріння можна придбати сушеним у вигляді екстрактів і сиропів від кашлю. Висушене листя можна використовувати в настоях, рідких екстрактах і настоянках. Коріння зефіру можна вживати сушеними, очищеними або неочищеними в екстрактах (сухих і рідких), настоянках, капсулах, мазях, кремах і сиропах від кашлю.

Примітка: Зефір не рекомендується дітям.

6. Слизький в'яз

В'яз слизький (Ulmus fulva) століттями цінувався як пероральний фітопрепарат від кашлю, болю в горлі, проблем зі шлунком і діареї. Як і зефір, в'яз слизький містить слиз, який допомагає заспокоїти горло. Для лікування кашлю шукайте чай з слизького в'язу або льодяники — обидва вони виготовляються з внутрішньої кори трави.

7. Андрографіс панікулатний (Andrographis Paniculata)

Швидше за все, ця китайська та аюрведична трава вам незнайома, але численні рандомізовані контрольовані дослідження довели, що вона ефективна при лікуванні кашлю. Також відома як "індійська ехінацея", її часто використовують для боротьби із застудою та зміцнення імунної системи.

8. Пробіотики

Попри те, що ці корисні бактерії не зменшують кашель напряму, вони суттєво впливають на бактеріальну популяцію кишечнику та можуть підтримати вашу імунну систему. Якщо у вас застуда і кашель, то пробіотики можуть бути корисними.

Коли потрібно лікувати кашель, існують альтернативи звичайним лікам проти кашлю. Ви можете легко приготувати один із кількох натуральних засобів у домашніх умовах або вибрати один із кількох повністю натуральних сиропів від кашлю, які є на ринку.

Оригінал опубліковано на NaturallySavvy.com