ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Найкращі способи вживання кави: Отримайте максимум користі

Велика Епоха
(amenic181/Shutterstock)

Дехто вважає, що кава бадьорить і допомагає схуднути, тому випиває чашечку-другу щодня. З іншого боку, дехто вважає, що кава впливає на здоров'я серцево-судинної системи, і намагається уникати її вживання. Доктор Чан Чін-Чіен, 78-річний почесний професор хірургії в Національній університетській лікарні Тайваню, досі щотижня оперує своїх пацієнтів. Одним із його секретів збереження здоров'я є вживання трьох чашок кави на день.

Доктор Чанг, який спочатку не любив каву, почав вивчати її після того, як нарешті спробував і отримав задоволення від неї. Щоб розкрити її переваги, він побував у В'єтнамі, Лаосі, Ефіопії та навіть на кавових фермах у Центральній та Південній Америці, щоб дізнатися, як вирощують каву. За ці роки він написав декілька книг на цю тему, таких як "Кава і здоров'я — кавова лабораторія" та "Чашка кави бореться з усіма хворобами". Замість того, щоб називати його знавцем кави, доречніше було б назвати його кавоманом, — з посмішкою каже доктор Чанг.

Склад та ефективність кави

В інтерв'ю програмі про здоров'я "Здоров'я 1+1" The Epoch Times доктор Чанг розповів, що крім кофеїну, в каві є й інші, ще більш важливі компоненти, такі як антиоксидант, хлорогенова кислота, кафестол і кавова кислота, які виводять з організму вільні радикали. Дослідження також визнали, що кава позитивно впливає на діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання, подагру, хвороби серця, деменцію, хворобу Альцгеймера і навіть рак печінки, товстої кишки та молочної залози.

Деякі люди відчувають прискорене серцебиття після вживання кави і тому вважають, що кава шкідлива для серця. У зв'язку з цим доктор Чанг процитував нещодавню статтю, опубліковану в New England Journal of Medicine, про те, що вживання кофеїновмісної кави не призводить до значного збільшення скорочень серцебиття. За його словами, вживання кави може певною мірою сприяти розширенню бронхів, що корисно при астмі, а також для боротьби із запаленнями в організмі та проблемами обміну речовин. Дослідження 2019 року, опубліковане в Європейському журналі епідеміології, показало, що вживання двох-чотирьох чашок кави на день знижує рівень смертності від усіх причин.

Хлорогенова кислота є найпоширенішим антиоксидантним компонентом кави і має різні потенційні переваги для здоров'я людини. Кількість хлорогенової кислоти залежить від тривалості обсмажування кавових зерен. Чим вона довша, тим менша кількість хлорогенової кислоти. Доктор Чанг каже, що кількість хлорогенової кислоти при екстремальному обсмажуванні становить 4,8 відсотка, а при більш легкому — 9,6 відсотка. Легке обсмажування є менш руйнівним, тому його рекомендують вживати частіше.

Вживання кави для здоров'я

Доктор Чанг каже, що заварювання шляхом фільтрування може допомогти знизити рівень холестерину, жиру та домішок у каві, а фільтрування за допомогою фільтрувального паперу або залізної сітки може досягти такого ж ефекту. Більше того, купувати лише невелику кількість кавових зерен щоразу і молоти їх вдома — найкращий спосіб насолоджуватися свіжою кавою.

Дієтичні рекомендації США на 2015-2020 роки рекомендують, щоб верхня межа споживання кофеїну становила 400 міліграмів на людину в день, тобто приблизно три чашки кави. Доктор Чанг вважає, що найкращий час для вживання кави — з 10:00 до 15:00, але краще пити вранці, якщо ви турбуєтеся про її вплив на нічний сон. Якщо ви боїтеся, що вживання кави спричинить підвищення артеріального тиску, доктор Чанг радить починати з невеликої кількості кави і збільшувати її поступово. Зазвичай, спочатку кров'яний тиск трохи підвищується, але через деякий час вживання кави допоможе знизити артеріальний тиск.

Що стосується зростаючої в останні роки популярності кави з кокосовою олією та вершковим маслом, чи корисні вони для здоров'я? Доктор Чанг наполягає на тому, що найкращою завжди є чорна кава; додавання інших інгредієнтів ускладнює контроль за кількістю спожитого. Однак нещодавні дослідження показали, що коли кава змішується з молоком, амінокислота, що міститься в молоці, з'єднується з кофеїновою кислотою, що може подвоїти антиоксидантний потенціал. Молоко також може захистити шлунок тих, хто схильний до гастроезофагеального рефлюксу або підвищеної кислотності. А пити каву з молоком після їжі — це спосіб отримати максимум користі.

Доктор Чанг підкреслив, що кава має функцію посилення моторики шлунково-кишкового тракту. Якщо ви страждаєте від закрепів, пити каву, безумовно, хороший вибір, але якщо у вас діарея, краще її уникати.

Дехто хвилюється, що вживання кави прискорить втрату кальцію. Доктор Чанг каже, що жінки, які переживають менопаузу, повинні пити якомога менше кави або вживати більше продуктів, багатих на кальцій, таких як дрібна сушена риба, молоко та зелені овочі після вживання кави. Він також рекомендує більше бувати на сонці та займатися фізичними вправами. Кава є сечогінним засобом, тому краще пити воду після кави, щоб уникнути зневоднення організму.

За матеріалами The Epoch Times USA