ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тепловий удар: поради, як вберегтися від спеки

Велика Епоха
Достатня кількість води є ключовим фактором для уникнення теплового удару та інших проблем зі здоров'ям, пов'язаних зі спекою (FocusStocker/Shutterstock).

Тепловий удар – це, безумовно, не жарти. Щоліта на країни світу насуваються хвилі спеки, що спричиняє велику кількість смертей і госпіталізацій. Ось кілька порад, як запобігти цьому потенційно летальному стану.

Тепловий удар – це коли температура тіла людини підіймається занадто високо (часто понад 40°С). Висока температура навколишнього середовища (зазвичай понад 32°С) і вологість (понад 70% відносної вологості) заважають організму охолоджуватися за допомогою звичайних засобів – потовиділення і дихання. Коли розвивається тепловий удар, наше серце б'ється частіше, дихання прискорюється, ми відчуваємо запаморочення і нудоту, м'язи зводить судомою, і ми стаємо розгубленими, врешті-решт повністю втрачаємо свідомість.

Без медичного втручання тепловий удар часто призводить до летального результату. Центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) зазначають, що в середньому близько 658 американців щороку помирають від теплового удару.

Жертвами теплового удару можуть стати люди будь-якого віку, але найчастіше страждають літні особи, особливо ті, кому за 70 років. З віком здатність нашого організму охолоджуватися знижується, а літні люди часто приймають ліки, які ще більше погіршують цю здатність. Крім того, літні люди не знають, коли настає небезпечна хвиля спеки, і можуть не встановити в себе вдома кондиціонер, або ж не мати нікого, хто б міг за ними наглядати.

Іншими факторами, що підвищують ризик теплового удару, є ожиріння, діабет і серцеві захворювання.

Зволоження, відпочинок і пошук місця, де можна охолодитися, є запорукою запобігання тепловому удару. Якщо у вас немає кондиціонера вдома або в машині, ви повинні вжити наступних заходів:

  • Носіть легкий, вільний одяг, що пропускає повітря.
  • Уникайте перебування під прямими сонячними променями.
  • Відмовтеся від фізичних вправ у спекотні години дня.
  • Оббризкуйтесь водою і сидіть поруч з вентилятором.
  • Приймайте прохолодну ванну або душ.
  • Покладіть холодний пакет на шию або під пахву.

Під час спеки, будь ласка, знайдіть час, щоб перевірити своїх старших сусідів, родичів і друзів, та переконайтеся, що у них є засоби для охолодження.

Вентилятори не знижуючи навколишню температуру спричиняють рух повітря над шкірою, викликаючи випаровування поту, що знижує температуру тіла. Тому вентилятори корисні, коли немає кондиціонера, але найкраще обладнати приміщення кондиціонером.

Тепловому удару можна запобігти – залишайтеся в прохолоді та пийте воду. Просто, чи не так? Але під час спеки це легше сказати, ніж зробити, особливо бідним та літнім людям. Якщо ви побачите людину з симптомами теплового удару, зателефонуйте 103, щоб доставити її до відділення невідкладної допомоги для обстеження та лікування.

Габріель Ніл, клінічний доцент кафедри сімейної медицини Техаського університету A&M.

За матеріалами The Epoch Times USA