• Пелоїдотерапія - хороший привід вивалятися в грязі

  • П'ятниця, 12 лютого 2010 року
Одним з природних джерел здоров'я споконвіків вважалася грязь. Прошу вибачення, лікувальна грязь. Природність походження, а тому нешкідливість у поєднанні з високими терапевтичними ефектами робить її принадною альтернативою більшості загальнозміцнюючих лікувальних процедур і ліків.

Історія лікування гряззю вирушає своїм корінням в далекі часи. З тих джерел, які доступні сучасним дослідникам відомо, що лікувальні властивості грязі були відомі в Давньому Єгипті. Наприклад, давньоримський лікар Клавдій Гален, вивчаючи властивості грязі, вказував на існування «єгипетського» способу використання грязі, яку отримували після розливу Нила. Вивченням корисних ефектів грязі займалися лікарі Пиліній та Геродот. До речі, термін грязелікування – пелоїдотерапії якраз походить від грецького «pelos» - мул, глина і «therapia» – лікування. У 4 столітті нашої ери Пиліній писав про існування «земель, що зцілюють всі  рани» на території півострова Крим, відзначаючи, що й слов'яни не гидували грязьовими процедурами.

Якщо говорити про російські традиції грязелікування, то вони також мають давній початок. Можна сказати, що на Русі існувало декілька «шкіл» грязелікування залежно від територіального розташування. Це джерела, що знаходяться на березі Білого і Баренцового морів, в Нижньому Поволж`ї, на Чорному морі і в Східній Сибірі. На даний час в різних місцях країни існує 53 грязелікувальних курортів. Лікувальні грязі, що знаходяться на території Росії за їх физико-хімічній структурі діляться на чотири групи: торф'яні, сапропелеві, сульфідний мул і сопкові.

Що приховує грязь

Лікувальна грязь це складна система, що складається з безлічі органічних і неорганічних речовин, що знаходяться в різних фазових станах, і що навіть містить живі мікроорганізми. Тому сприятлива дія грязі складається з комплексного ефекту всіх компонентів на різні рівні та системи організму. Лікувальні грязі складаються з трьох складових частин: грязьового розчину, остову грязі та колоїдної системи.

Грязьовий розчин – це  вода,  розчинені в ній солі, органічні речовини, гази.  Його вміст в спільній масі грязі може варіювати від 30% до 90%.

Присутні в грязі гіпс, карбонати і фосфати, а також грубі органічні залишки формують остов грязі або крупнодісперсну частину. Залежно від розмірів часток розрізняють грязі грубого складу, в яких більше 50% складають частки більше 0,01 мм (грязі озера Саки), і тонкого складу, в яких переважають частки дрібніше 0,01 мм (грязі озера Тамбукан). Чим більше дрібних часток в грязі, тим вище її якість.

Здатність грязі «витягувати» патологічний вміст з поверхневих покривів, зумовлена дією колоїдної системи, що містить частки розміром менше 0,001 мм.

Окрім речовин в лікувальній грязі «розквартировані» мікроорганізми. Наявність великої різноманітності біологічно активних речовин, що створюють бактерицидну дію на патогенні бактерії, якраз обумовлена їх життєдіяльністю.

«Брудне» лікування

Нагріті лікувальні грязі здатні тривалий час утримувати тепло, поступово нагріваючи тканини і покриви тіла. Така тривала теплова дія покращує мікроциркуляцію і сприяє активізації обмінних процесів в цьому місці. Це приводить до інтенсивнішого розсмоктування вогнищ запалення і стимулювання процесів відновлення.

Наявність в грязі розчинених газів (сірководня, аміаку та інших) зумовлюють хімічний компонент дії, проникають крізь  шкіру.

Рефлекторний компонент терапії пов'язаний з подразненням шкірних рецепторів, і подальшою активізацією вищих нервових центрів. Як відомо, регуляція всіх систем організму, включаючи серцево-судинну, дихальну, ендокринну, імунну та інші, здійснюється діяльністю вищих структур.  Висхідна імпульсация зумовлює сприятливу дію лікувальних грязей на структури мозку.

При лікуванні гряззю найчастіше використовують метод аплікації (накладення). Її можна накладати на якусь певну ділянку або на все тіло (окрім голови і ділянки серця). Якщо ви накладаєте лікувальну грязь на уражені частини шкіри, то її можна використовувати лише одноразово, після чого брати свіжу. Але не обов'язково їхати на Мертве море або Тамбукан для того, щоб «повалятися» в грязі. Грязь можна зберігати і в домашніх умовах для використання в якості  невеликих аплікацій. Для цього її треба тримати під шаром ропи або куховарської солі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...