• Паління - не просто звичка

  • Вівторок, 17 листопада 2009 року
Всім відомо, що паління сигарет шкідливе і є чинником, що сприяє  виникненню безлічі хвороб. Проте з кожним роком армія курців збільшується. І хоча 90% курців бажають кинути палити, але лише десятій долі з них вдається цього досягти. В чому ж справа?

Серед торакальних хірургів існує приказка про курців, яка свідчить «кожен курець вмирає від раку легенів, але не кожен до нього доживає». Вельми грубо, проте справа саме так і йде. Існує перелік захворювань, які виникають через певну кількість років у людей, які  викурюють пачку сигарет на день. Тут я його не приводитиму і також не хочу залякувати тих, хто палить, які і так добре ознають про це. Але чому ж ми все-таки не можемо відмовитися від паління? Виявляється паління – не лише шкідлива звичка, а справжнє захворювання. Тютюн містить нікотин, який і зумовлює залежність.

Нікотинова пандемія

Нікотин – це алкалоїд рослини Nicotiana tabacum. Алкалоїди є речовинами з гірким смаком, інколи отруйні й зазвичай використовуються рослинами для власного захисту. Виділяючи алкалоїди, рослини не дають тваринам їх поїдати. Назва «нікотин» утворилася від імені одного з винуватців нікотинової пандемії Жана Нікоти. Жан був французьким послом в Португалії  і  вважав тютюн  панацеєю від усіх видів захворювань, тому всіляко сприяв його поширенню. Як з'ясувалося пізніше, Жан сильно помилявся!

Так тютюн від індійців і потрапив до Європи. З цієї миті почалося його швидке поширення по всьому світу: спочатку - Європа, потім - Азія, не перешкодили навіть жорсткі штрафи в Китаї, Японії і Росії. Інколи курцям навіть відрізували губи! Католиків в Європі відлучали від церкви, проте це справу не вирішило. Через деякий час іспанські солдати звернули увагу на той факт, що не можуть кинути палити, але момент вже був упущений - тютюн з'явився скрізь, де була «цивілізація».

Коли в 1828 році з листя тютюну вдалося отримати нікотин, вчені приступили до його вивчення. Виявилось, що хоча тютюн і містить тисячі різних речовин, головним інгредієнтом, що обумовлює залежність, є нікотин. Причому, як свідчать останні дослідження, така залежність не поступається героїновою або кокаїновою.

Механізм залежності

Після попадання в кров через легені або слизову оболонку рота і носа, нікотин розноситься по всьому організму. Дія нікотину пов'язана з активацією холінергетичних рецепторів нервових кінцівок. Ці рецептори присутні в багатьох структурах мозку, м'язах та інших органах. Фізіологічно вони активуються медіатором ацетілхоліном і зумовлюють зміни різних функцій організму, включаючи дихання, сердечний ритм, розумові процеси, м'язове скорочення тощо.

Маючи схожу з ацетілхоліном хімічну структуру, нікотин викликає активацію рецепторів, приводячи до дисфункції фізіологічних процесів. А регулярне вживання нікотину є причиною збільшення числа рецепторів і підвищення їх чутливості до нікотину і ацетілхоліну. З цієї миті людина повинна регулярно забезпечувати мозок нікотином. Інакше вона буде мати неприємні наслідки абстиненції. Але це не єдиний механізм, існують й інші шляхи, що дозволяють нікотину викликати звикання, наприклад, за допомогою регуляції вмісту дофаміна або моноаміноксидази.

До того ж,  нікотин перебуває  в нашому тілі дуже короткий час, тому курці часто палять. Через 40 хвилин після викуреної сигарети, кількість нікотину скорочується вдвічі, і виникає потреба в новій сигареті. Оскільки в пачці 20 сигарет, день поділяється на 40-хвилинні періоди прийому нікотину.

У цьому і полягають  головні причини, чому багатьом людям не так легко відмовитися від цієї пристрасті. Але все-таки деякі кидають палити навіть після десятків років залежності. Тобто, насправді, те, наскільки ми  є залежними від власних  звичок -  не головне, а ключ до вирішення проблеми, як завжди, всередині нас.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...