• Грип стукає у двері. Що робити?

  • Субота, 17 жовтня 2015 року
Наростаюче занепокоєння в суспільстві з приводу епідемій грипу, у поєднанні з відсутністю справжнього розуміння суті захворювання приводить людей до масового занепокоєння. На що варто дійсно звернути увагу, і які на даний час існують принципи профілактики і лікування ГРВІ, розповість фахівець з вірусних інфекцій – лікар Євген Олегович Комаровський.
 
Кашель, температура і нежить - це ГРВІ. Найпоширеніша і найлегша хвороба, що вимагає спокою і абсолютно конкретних, елементарних дій, цілком доступних людям з будь-яким рівнем матеріального добробуту.

Як уникнути інфікування
 
Тактика дій під час виникнення спалаху вірусної інфекції абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Не важливо, чи є цей збудник вірусом сезонного грипу, свинячого, слонячого, пандемічного або це взагалі не грип, - це не впливає на Ваші профілактичні заходи. Є важливим лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання. Звідси й конкретні дії.
 
На даний час немає жодних ліків з доведеною профілактичною ефективністю. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі лікарські препарати не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим Ви стоїте в аптеках: противірусні засоби, стимулятори інтерфероноутворень, стимулятори імунітету і вітаміни, все, що в аптеках до сьогоднішнього дня зникло - все це ліки з недоведеною ефективністю в терапії ГРВІ.

Створення імунітету за допомогою вакцинації може виявитися ефективним методом запобігання виникненню захворювання. Якщо Ви або Ваша дитина зустрінетеся з вірусом, а у Вас немає в крові захисних антитіл, Ви можете захворіти. Антитіла до вірусу з'являться в одному з двох випадків: або Ви перехворієте, або Ви зробите щеплення. Якщо є можливість зробити щеплення - робіть, але за тієї умови, що, по-перше, ви здорові і, по-друге, для вакцинації не треба буде сидіти в поліклініці поряд з людьми, які хворі на нежить. Інакше, ваші шанси на адекватну вакцинацію стають примарними.
 
Оскільки джерело вірусу лише людина, значить, чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Тому всі заходи, спрямовані Вами на обмеження контакту з потенційним джерелом інфекції, є ефективними. Наприклад, пройтися зупинку пішки, не ходити зайвий раз до супермаркету – мудре рішення.
 
Маска може істотно знизити шанси захворіти, проте, її ефективність не стовідсоткова. Маска обов'язково повинна бути на хворому, якщо поруч здорові: вірус вона не затримає, але зупинить краплини слини, що особливо багаті на вірус. Окрім слини, руки хворого теж є джерелом вірусу. Хворий торкається обличчя - вірус потрапляє на руки, а потім на все, до чого він  торкається. Тому не варто торкатися свого обличчя, частіше мийте руки, носіть з собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки. Рукостискання і використання паперових купюр теж підвищує ризик захворіти.
 
Тепер щодо повітря. Вірусні частки годинами зберігають свою активність у сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. У цьому аспекті мітинг у центрі міста, на який зібралося 200 000 людей, менш небезпечний, ніж збори 1000 людей у клубі. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показового ходіння у масці вулицями. Вже краще подихайте свіжим повітрям, а маску натягніть перед входом в автобус, офіс або магазин.
 
Оптимальні параметри повітря в приміщенні - температура близько 20°С, вологість 50-70%. Обов'язкове часте та інтенсивне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалювання сушить повітря.  Мийте підлогу. Вмикайте зволожувачі повітря. Вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень в дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткові обігрівачі.
 
Стан слизистих оболонок теж впливає на сприйнятливість до інфекції. У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування місцевого імунітету - захисту слизистих оболонок. Якщо слиз і слизисті оболонки пересихають - робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр  послабленого місцевого імунітету, і людина з більшою вірогідністю захворіє  під час контакту з вірусом. Головний ворог місцевого імунітету - сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизисті оболонки (з популярних, і всім відомих - димедрол, супрастин, тавегіл, трайфед тощо).
 
Зволожити слизисті оболонки допоможе 1 чайна ложка звичайної куховарської солі на 1 літр кип'яченої води, залита у флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель).  З тією ж метою можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи - салін, аква маріс, хумер, марімер, носоль тощо. Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли виходячи з будинку (із сухого приміщення) Ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо Ви сидите в коридорі поліклініки.

Лікування
 
Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір, комерційне ім'я - таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (занамівір), але вони використовуються лише інгаляційно, та й шансів зустріти їх небагато. Таміфлю дійсно руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).
 
Таміфлю не варто приймати при будь-якому «чханні». Це й недешево, й побічних явищ багато, та й сенсу немає. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко, або коли легко захворює людина з групи ризику - люди похилого віку, астматики, діабетики. Якщо дійсно показаний таміфлю, то показаний, як мінімум, і догляд лікаря і, як правило, - госпіталізація.
 
Проте, переважної більшості тих, хто читає ці рядки, лікування противірусними засобами не стосується, оскільки грип - легка хвороба для більшості. Лікування ГРВІ і зокрема грипу - це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом упорався. Тому правила лікування наступні:

•Тепло одягнутися, але в кімнаті повинно бути прохолодно  й  волого. Температура біля 20° С, вологість 50-70%. Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.
•Категорично не варто заставляти їсти. Якщо хочеться, то у такому разі їсти щось легке, вуглеводне і рідке.
•І головне - необхідно пити багато рідини. Температура рідини має дорівнювати температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Можна пити готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках: регідрон, хумана електроліт, гастроліт тощо. Купуйте, розчиняйте  за інструкцією, пийте.
•У ніс - часто сольові розчини.
•Якщо надумали боротися з високою температурою - лише парацетамол або ібупрофен. Категорично не варто приймати аспірин.
•При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) жодні відхаркувальні засоби не потрібні - вони лише підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування жодного відношення.
•Протиалергічні засоби не мають до лікування ГРВІ жодного відношення.
•Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
•Всі інтерферони для місцевого вживання - ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.
 
Саме це і є основними принципами лікування. А вживання широкого списку лікарських препаратів, що частенько не мають відношення до терапії вірусної інфекції, хоч і нагадує лікувальні заходи, але насправді це не так.

Причини для звернення до лікаря

Консультація фахівця необхідна у будь-якому випадку захворювання, проте це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли лікар потрібен обов'язково:
 
•відсутність ознак одужання на четвертий день хвороби;
•підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
•погіршення після поліпшення;
•виражена тяжкість стану  при помірних симптомах ГРВІ;
•поява ізольовано або в поєднанні наступніх симптомів:  блідості шкіри, спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
•посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих приводить до нападу кашлю;
•при підвищенні температури тіла або не допомагають, або практично не допомагають, або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

У наступних випадках консультація лікаря необхідна обов'язково та терміново:
 
•втрата свідомості;
•судоми;
•ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);
•інтенсивний біль, де завгодно;
•навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті;
•навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
•набряклість шиї;
•висип, який не зникає при натисканні на нього;
•температура тіла вище 39°С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після вживання жарознижуючих засобів;
•будь-яке підвищення температури тіла в поєднанні з лихоманкою і блідістю шкіри.
 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...