• Божевільний геній: останні дослідження встановили зв'язок між психозом і творчим потенціалом

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Субота, 17 жовтня 2009 року

Вінсент Ван Гог у нападі божевілля відрізав собі частину вуха,  а Сільвія Плат включила газову духовку. Історія має велику кількість подібних прикладів. Ці люди були просто божевільними або геніальними? Згідно новому дослідженню, можливі обидва варіанти.

Щоб досліджувати зв'язок між психозом і творчим потенціалом, психіатр Сабольч Кері з Університета Земмельвайса в Угорщині зосередив своє дослідження відносно нейрегуліна 1 (NRG1), - ген, який зазвичай діє в багатьох процесах роботи мозку, включаючи формування зв'язків між нейронами.

Проте, варіант цього гена (або генотип) пов'язаний з великим ризиком розладів психіки, що розвиваються, таких як шизофренія і біполярний розлад, повідомляється на сайті physorg.com.
 
В процесі експерименту знайшли добровольців, які вважали, що вони дуже талановиті і креативні. Вони пройшли ряд тестів, що оцінили  їх творчий потенціал.
 
Зокрема, добровольців попросили відповісти на низку незвичайних запитань (наприклад, "лише припустіть, щоб сталося, якщо хмари прив'язати до землі?"), при цьому відбиралися найоригінальніші та нестандартні відповіді.
Вони також заповнили анкету відносно їх довічних творчих амбіцій. Після чого дослідники узяли зразки крові для визначення варіанту гена.
 

Як виявилось, результати показують ясний зв'язок між геном NRG1 і творчим потенціалом: у добровольців з певним варіантом цього гена, ймовірніше, буде більший ризик захворіти психічним розладом, ніж добровольцям, чиї досягнення скромніші.

Кері відзначає, що це - перше дослідження, яке покаже, що в генетичного варіанту, пов'язаного з психозом, можуть бути деякі вигідні функції. Адже в процесі еволюції, вважає дослідник, відбувається природний відбір, в результаті якого залишаються лише позитивні ефекти.

Вчений говорить, що "молекулярні чинники, які пов'язані з серйозними розладами психіки, в той же час присутні в багатьох здорових людях. Але це може дати і перевагу, що дозволяє нам бути більш творчими".
 
Відзначимо, що результати дослідження угорського вченого були опубліковані в останньому номері журналу Psychological Science.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...