• Стільникова епідемія

  • Середа, 23 вересня 2009 року

Останні декілька десятиліть бурхливий розвиток цифрових технологій привів до стільникової епідемії, що уразила всю земну кулю!  Сьогодні «мобільник» є в кожного, не використовує його лише ледачий.
 
Кількість щасливих  володарів мобільних телефонів зростає в геометричній прогресії. Але наскільки дійсно щасливі ті, хто часто використовує мобільний телефон? Питання користі та шкоди мобільних телефонів постійно оточує велику кількість чуток.

Згідно статистичним дослідженням вчених лише в США налічиться 208 мільйонів користувачів мобільних телефонів. У найнаселенішій країні світу – Китаї – ця цифра майже удвічі більше. А кількість володарів мобільних телефонів у всьому світі оцінюється в 1,9 мільярда чоловік.
 
Найбільше число мобільних телефонів на душу населення помічено  в європейських країнах і найбільш технологічно прогресивних  країнах Азії. Бурхливе поширення стільникових телефонів стимулює розвиток досліджень, що мають на меті з'ясувати: чи наносять стільникові телефони шкоду здоров'ю людини?
 
Проте це питання не так просте. Річ у тім, що на людину в сучасному світі впливає така велика кількість шкідливих випромінювань і речовин, що виділити роль стільникових телефонів на розвиток захворювань дуже складно.

Можливість шкідливої дії стільникових телефонів пов'язують з показниками потужності їх електромагнітного випромінювання. На даний час використовується одиниця виміру SAR (або Specific Absorbtion Rate), що показує максимальну питому потужність, що поглинається людським тілом при звичайній розмові по стільниковому телефону. Максимальний безпечний рівень – 2,0.
 
А переважна більшість сучасних телефонів має  SAR від 0,5 до 1,0. Одиницею виміру SAR є ват на кілограм (Вт/кг). Варто відразу зазначити, що величина SAR – це максимальна потужність випромінювання, тобто більшість телефонів при звичайному використанні досить рідко досягають відмітки в 2 Вт/кг.
 
Вплив на здоров'я

Довгий час більшість авторитетних вчених і наукових установ, таких як Федеральне відомство радіаційного захисту Німеччини, обмежувалися наступними коментарями: існують вказівки, але не прямі докази того, що мобільний зв'язок шкодить здоров'ю, і було б розумним використовувати апарати мобільного зв'язку з обережністю, особливо обмежуючи дітей.

Проте останнім часом в країнах північної Європи з'явилися дослідження, які якщо не стали доказом, то вже точно згущували підозріння. Результати цих робіт вказують на зростання числа ракових пухлин головного мозку у тих людей, які, принаймні, протягом 10 років використовували мобільні телефони і багато по ним розмовляли. Примітно, що пухлина виникає з того боку голови, де пацієнт, як правило, тримав у вуха телефон.
 
В рамках останнього дослідження, Ганна Лакола з фінської Комісії із захисту від опромінення спільно з колегами з Швеції, Данії, Норвегії і Великобританії провела опит серед 1500 пацієнтів, в яких була виявлена злоякісна пухлина опорної тканини головного мозку. Якщо вони користувалися мобільними телефонами більше 10 років, ризик виникнення пухлини на тій стороні, де вони найчастіше тримали трубку, зростав на 39%.

Чому ж випромінювання телефонного апарату може привести до подібних захворювань? Виявляється електромагнітне випромінювання наносить шкоду на молекулярному рівні. Дослідження відносно  дії мобільників на живі клітини проведене 12 науковими групами з 7 європейських країн.
 
Проект отримав назву Reflex; його реалізація відбувалася протягом 4 років. У його ході вивчалася дія випромінювань, схожих на випромінювання мобільних телефонів на клітки людини і тварин. Отримані дані свідчили про серйозні пошкодження ДНК.
 
Дослідні клітки показали серйозне збільшення кількості розривів в одиничних і подвійних молекулярних ланцюжках ДНК. Пошкодження ДНК можуть вести до захворювань і, якщо пошкоджені статеві клітки, народженню неповноцінних дітей. Одна клітка з порушеннями структури ДНК може дати
початок доброякісної або злоякісної пухлини.

Все ж на сьогоднішній день немає абсолютно доведених фактів шкідливих для здоров'я наслідків від використання телефонів. Як показують соціологічні опити, більшість користувачів мобільного зв'язку вважають, що телефони шкідливі, але продовжують їх використовувати, оскільки це дуже зручно. У такій ситуації, можливо, слід виходити з гіршого. Ось декілька простих правил, знання яких дозволить Вам мінімізувати дію телефону:

• Гранично обмежуйте себе у використанні мобільного телефону, зменшіть тривалість дзвінка.
• Діти можуть користуватися стільниковим телефоном лише в разі крайньої необхідності.
• Використовуйте дротяні гарнітури.
• Не носіть мобільні телефони  в кишенях або на ремені включеними.
• Підносіть телефон до вуха лише тоді, коли людина на іншому кінці підніме трубку.
• Не користуйтеся стільниковим телефоном в автомобілі, ліфті та інших закритих металевих просторах.
• Украй не рекомендується користуватися телефоном, коли індикатор його заряду складає одну межу.
• Купуйте  мобільні телефони  з найменшими показниками SAR.
• Користуйтеся лише науково схваленими перевіреними засобами захисту від шкідливого     випромінювання.
• Чим вище випромінювання базової станції, тим нижче випромінювання самого телефону. Тому в місті, в місцях з хорошим рівнем сигналу ваш телефон буде, набагато менш шкідливий, чим у випадку з дзвінками з підвальних приміщень або заміських місцевостей, де сигнал частенько слабкіше.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...