Кінь - одна з небагатьох тварин одомашнених людиною.  Впродовж тисячоліть кінь був вірним помічником і другом людині, беручи безпосередню участь в багатьох аспектах її життєдіяльності. У останні півтора століття наука зробила сильний стрибок вперед, і ми пересіли на автомобілі, в яких під капотом багато кінських сил. Проте і на даний час кінь все ж продовжує допомагати людині, роблячи позитивний вплив на його здоров'я.

Лікування кіньми або іпотерапія, офіційно оформилось як новий вид терапії і отримав розвиток у минулому столітті. За останніх 40 років лікувальна верхова їзда в багатьох країнах світу отримала стрімкий розвиток і оформилася як метод реабілітації при широкому спектрі захворювань. Сьогодні за допомогою лікувальної верхової їзди лікують патології опорно-рухового апарату, порушення психо-емоциональной сфери, розумового розвитку (затримка психічного розвитку, олігофренія, синдром Дауна), психічні захворювання (шизофренія, аутизм, поведінкові розлади). Відмічений  також позитивний вплив катання на конях на терапевтичні захворювання органів кровообігу, травлення, нервової, дихальної та ендокринної систем.

Позитивний вплив коня на здоров'я  людини був   відмічений ще в глибокій старовині, за часів Гіппократа. Термін "іпотерапія" якраз і походить від грецького "hippos" – кінь. Згадки про лікувальну дію коня також можна знайти в працях Антіли та Парацельса. У 1791 році філософ Дені Дідро відзначив, що "серед фізичних вправ, що мають багато прекрасних якостей, перше місце належить верховій їзді, за допомогою якої можна лікувати безліч хвороб.". Але лише на кінці XIX століття почалося систематизоване наукове вивчення впливу верхової їзди на організм людини і її цілеспрямоване використання з лікувальною метою.

На думку вчених, крупний кінь передає тілу вершника за хвилину більше сотні коливальних імпульсів у різних напрямах. Складні рухи м'язів спини коні, що складаються з безлічі елементів, надають масажуючу і розігріваючу дію на м'язи ніг вершника і органи малого тазу.  Оскільки температура тіла коня на 1,5 градуса вища, ніж у людини, то кровотік у кінцівках зростає. До того ж рухи коня переносяться на сидячу людину, його тазостегновий суглоб і хребетний стовп. Вершник пасивно слідує за рухами тварини. Подібна рухова активність по механізму моторики нагадує рухи, які здійснює людина при ходьбі. Це дозволяє неходячим дітям пережити досвід прямохожденія: формується суглобова і м'язова пам'ять для цього вигляду руху, а також стереотип діяльності в структурах головного мозку.

При верховій їзді вершник повинен зберігати правильну посадку, утримувати рівновагу, координувати свої рухи. Це дозволяє діяти безлічі м'язів, що особливо важливе для людини, в якої є ураження яких-небудь м'язів, і які в звичайний час знаходяться в бездіяльності.

Крім того, верхова їзда стимулює розвиток дрібної моторики, сприяє формуванню складних точних рухів. Цей ефект іпотерапії не може бути досягнутий при якихось інших способах лікування. До того ж заняття верховою їздою проходять на свіжому повітрі, сприяють гартуванню організму і підвищенню опірності інфекціям.

Іпотерапія також сприяє розвитку когнітивних здібностей: пам'яті, уваги, мислення. Під час верхової їзди зміцнюються здібності запам'ятовувати і планувати послідовність дій, активізуються психічні процеси. Живий контакт людини з конем допомагає при соціалізації, адаптації в нових умовах. Це особливо актуально для замкнутих і сором'язливих дітей. Верхова їзда укріплює віру в себе, у свої сили.

У людини,  яка навіть просто знаходиться поряд з конем, виникає багато позитивних емоцій, відчуттів і переживань. Взаємодія з конем  допомагає відчути теплоту і природну доброту, що йде  від живої істоти. Надаючи турботу, доглядаючи коня, дитина вчиться допомагати, проявляти  позитивні  якості своєї душі, від яких сама отримує сильний емоційний ефект.  Тому спілкування з конем використовується для зняття стресу або депресій.

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...