• У трагічній пожежі в Шанхаї винні корумповані чиновники, вважає правозахисник

  • Понеділок, 29 листопада 2010 року
Думка відомого шанхайського адвоката-правозахисника про відповідальність за пожежу, що забрала десятки життів, роздратувала місцеву владу. Вдома в адвоката був проведений обшук, працівники органів безпеки суворо заборонили йому говорити що-небудь кореспондентам з приводу нещодавньої пожежі в Шанхаї.

15 листопада у центрі Шанхая повністю згорів 28-поверховий житловий будинок. У результаті пожежі загинуло 53 людини, близько 90 отримали поранення. Влада повідомляє, що загоряння сталося під час порушення техніки безпеки під час зварювальних робіт, які проводилися у будівлі в рамках оновлення фасаду. Заарештовано кілька зварників, які, за даними влади, не мають ліцензії на такі роботи.

У той же день кореспондент The Epoch Times зв'язався з відомим шанхайським адвокатом і правозахисником Чженом Енчуном, який раніше займався розслідуванням незаконних дій чиновників, так званої «шанхайської кліки» і дуже добре знає ситуацію в місті.

Чжен розповів, що споруда, котра згоріла, приховує в собі безліч проблем, пов'язаних з корупцією місцевих чиновників. На думку адвоката, будівництво, а також і зовнішній ремонт, в процесі якого і відбувся спалах, влада проводила повністю незаконно та з порушенням вимог безпеки, а арешт декількох зварювальників як винуватців, це «просто смішно».

«Якщо почати справжнє розслідування цієї справи, то й мер Шанхая Хань Чжен, який раніше був міністром будівництва і голова парткому Юй Чженшен, а також близько сотні місцевих корупціонерів, включаючи пожежників, які прийняли цей будинок, повинні сісти у в'язницю», - пояснює адвокат .

Після публікації інтерв'ю Чжена, до нього додому прийшли співробітники органів безпеки і провели обшук. Вони конфіскували два мобільні телефони, щоденник, а також чернетку статті про пожежу на 26 сторінках. Після цього адвоката відвезли у відділок, де він провів близько п'яти годин.

«Вони не склали протокол і не зареєстрували моє затримання. Вони говорили, щоб я більше не висловлював свої думки з приводу пожежі. Говорили, що я зовсім не в курсі ситуації і т.д., а також погрожували мені. Але я вже багато разів чув подібне, тому їх погрози на мене вже давно не діють», - говорить адвокат.

Що стосується згорілої будівлі, Чжен розповів про стандартний корупційний ланцюжок, який існує в області капітального будівництва у всьому Китаю. Коли влада виділила кошти на затверджений проект будівництва, ці гроші спускаються вниз від одного відомства до іншого і в цьому процесі кожен бере собі частину. В результаті тієї суму, яка доходить до виконавця, вистачає тільки на придбання дешевих будматеріалів. У даному випадку, на думку адвоката, будівля утеплювалася саме такими дешевими матеріалами, які легко загоряються, що й сталося під час зварювальних робіт. Притягнувши до відповідальності зварювальників влада просто знайшли козлів відпущення, впевнений Чжен.

Капітальне будівництво, яке бурхливо розгорнулося в Китаї в останні роки, є одним з найбільших джерел незаконних доходів партійних чиновників. Самі  ці чиновники або ж їхні родичі володіють численними компаніями-забудовниками, які отримують величезні прибутки від реалізації урядом проектів забудови.

Адвокат навів простий приклад: «Протягом минулого року, готуючись до виставки ЕКСПО-2010, влада оновила зовнішню обробку всіх будівель у центрі міста, витративши на це 32 млрд. юанів ($ 4,5 млрд.). Ці цифри взяті з повідомлень у ЗМІ. Чому зараз, коли пройшло тільки півроку знову знадобилося робити зовнішній ремонт будівлі, котра нещодавно згоріла? Куди ж тоді були витрачені ці гроші? Хіба це не треба розслідувати?»

Правозахисник також поділився своєю думкою про роль законів у країні: «У Китаї є закони, але немає верховенства законів. Якби кожен урядовий відділ суворо почав дотримуватися законів, то жоден із них не зміг би продовжувати працювати. Якби контролюючі органи відповідно до закону суворо виконували свої обов'язки, то, наприклад, у Шанхаї більше 90% будинків треба було б перебудовувати, оскільки вони не відповідають встановленим державою стандартам. Але найбільша проблема у тому, що компартія контролює величезні фінанси і вимагає прискореного розвитку, при цьому не звертаючи уваги на безпеку та якість».

 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...