• Чому китайці бояться допомагати літнім людям?

  • Четвер, 22 вересня 2011 року
Нещодавно китайська влада видала офіційні рекомендації, як надавати допомогу людям похилого віку, яким несподівано стало зле на вулиці. Це спровокувало бурхливі дискусії серед китайських користувачів Інтернету. Обговорення пов'язано з частими випадками коли добросердечного китайця, який допоміг літній людині, звинувачують у тому, що саме він і створив неприємності. Офіційний циркуляр уряду спонукав багатьох пролити світло на суть проблеми і розповісти про конкретні приклади.Доцент першої лікарні Китайського медичного університету Ян Maoвей, вважає, що несподіване погіршення самопочуття на вулиці у літніх людей є найпоширенішою причиною смертності серед китайських громадян у віці 65 років і старше. «До того ж зараз, часто з'являються повідомлення про смерть людей похилого віку в громадських місцях, коли ніхто не допоміг їм», - каже пан Ян.

29 грудня 2010 року 83-річний колишній військовий, пан Чжен, впав на тротуар в місті Фучжоу китайської провінції Фуцзянь. Ніхто з проходячих біля нього людей не зупинився і не допоміг йому. Коли приїхала швидка допомога, людина вже перестала дихати, писала газета Southeast Express.

Подібний випадок стався 14 грудня 2010 року в місті Шеньчжень, 78-річний пан Сяо Юйшен впав і лежав на землі, поки син не знайшов його через 20 хвилин. Жоден з перехожих не спробував допомогти похилій людині, повідомляла газета Southern Metropolis Daily.

Нещодавно, 2 вересня, 88-річний пан Лі, впав на ринку в місті Ухані, на відстані 100 метрів від свого будинку. У нього не було сил піднятися з землі, повідомила газета Chu Tian Metropolis Daily.

Продавець з лотка на ринку, що перебував поряд сказав, що пан Лі лежав на землі протягом години, при цьому численні з проходячих повз нього зупинялися, щоб подивитися, але ніхто не наважився допомогти. Через деякий час хтось повідомив про подію його рідним. Коли потерпілого доставили в лікарню, він уже помер від задухи.

Пані Чжоу, 87-річна дружина пана Лі, сказала, що хоче розвіяти у людей страх з приводу того, що якщо їй знадобитися допомога в надзвичайній ситуації: «Якщо мені стане погано, люди, які допоможуть мені, не буде нести відповідальність за будь-які наслідки».

Схоже, що китайці, як правило, стали не схильні допомагати, оскільки побоюються, що людина, якій вони допоможуть, потім може пред'явити їм позов, як це вже траплялося кілька разів в останні роки. В результаті, літні люди, яким можна було б допомогти, вмирали прямо на вулиці. В людних місцях перехожі спостерігали за вмираючими, але ніхто не наважився надати їм допомогу.

Побоювання допомагати літнім людям

Страх допомогти людям похилого віку - досить сумний прояв у китайському суспільстві пише у своїй доповіді від 9 вересня Southern Metropolis Daily. Це показує, що китайці зневірилися в соціальних засадах суспільства. У доповіді приводиться три випадки, коли люди подали позови до суду після надання допомоги літнім людям.

У 2006 році пан Пен Юй в місті Нанкін, провінція Цзянсу, допоміг старенькій, яка, впавши на вулиці, одержала травми і перелом кістки. Згодом ця літня жінка подала на нього до суду. Минуло три слухання в суді, перш ніж сторони досягли згоди, і жінка відкликала свій позов.

У місті Тяньцзіні в 2009 році похила Ван впала на землю, отримавши травми, коли перелазила через придорожні огорожі, порушуючи правила дорожнього руху. Пан Сюй Юньхе помітив, що вона впала, і зупинив свою машину, щоб допомогти старенькій. Згодом пані Ван стала стверджувати, що це на машині він збив її, і подала на нього до суду. Суд ухвалив, що пан Сюй повинен заплатити 100 тисяч юанів (15,6 тис. доларів США) в якості компенсації.

26 серпня цього року пан Гон Бін, водій автобуса, допоміг похилій жінці, якій стало погано на вулиці, але він був звинувачений в нанесені їй травм. Згодом його виправдали, вивчивши записи відеоспостереження.

Ці випадки привернули суспільну увагу і, можливо, стали причиною небажання китайських громадян надавати допомогу літнім людям у надзвичайних ситуаціях.

Рекомендації міністерства охорони здоров'я КНР

6 вересня Міністерство охорони здоров'я Китаю видало офіційну інструкцію щодо надання допомоги літнім людям, яким несподівано стало погано на вулиці. Але замість вирішення складних юридичний аспектів, вони зосередилися в основному на медичній стороні питання і рекомендують вести роз'яснювальну роботу, щоб люди подолали страх надання допомоги.

Це викликало ще більше обурення китайців. Офіційні рекомендації, по суті, не вирішили проблему. Там відсутні гарантії, що доброта порядних китайців не буде використана ним же на шкоду, коли вони стануть допомагати старим на вулиці.

Одна фраза в офіційному керівництві викликала особливе сильне обурення у китайських користувачів Інтернету. Вона така: «рішення про те, допомагати або не допомагати, потрібно приймати в залежності від ситуації».

Після публікації цих рекомендацій міністерства охорони здоров'я, на порталі Sina Weibo було проведено опитування. Тема якого зачіпала готовність китайців допомагати літнім людям, коли їм стало зле, з урахуванням появи відповідної інструкції міністерства.

З 5031 опитаних тільки 20% відповіли, що допоможуть, 43% сказали - ні, решта заявила, про свою невпевненість.

Деякі з учасників опитування залишили свої коментарі-розчарування щодо зниження моралі і духовності в Китаї. Нижче наводяться деякі з них.

«Я не наважуся допомогти особисто, але повідомлю в службу 120 [номер екстреної служби в Китаї] і викличу швидку допомогу».

«Я навіть не можу гарантувати свою власну безпеку. Як я можу дбати про інших? Це просто смішно!»

«Говорячи відверто, це явище відображає виродження моралі суспільства. Культура не розвивається, мораль людей більше не проявляється, люди все менше довіряють один одному, народ не вірить уряду, все це дуже низько».

«Раніше я, безумовно, допоміг би. Зараз я дійсно трохи боюся».

«У китайському суспільстві традиційні цінності і чесноти знищені повністю. Публікація даної інструкції нічого не змінить, коли людина справді знаходиться в критичній ситуації, закон не буде захищати бідних людей».

«Немає ніякого виходу! Держава так виховує нас, і тепер вона звинувачує нас у низькій моралі. Хіба це не смішно? Небажання допомогти людям похилого віку - це не питання моралі. Корінь цієї проблеми криється в системі освіти Китаю».

«Нині в Китаї соціальні цінності практично втрачені і моральність зруйнована настільки, що це призводить до виродження нації».

Слід зазначити, що за офіційними даними в Китайській Народній Республіці проживає понад 178 млн людей старше 60 років. У 2014 році їх число перевищить 200 млн осіб.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...