• Доповідач ООН вказав на численні продовольчі проблеми в Китаї

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Вівторок, 28 грудня 2010 року

Спеціальний доповідач ООН з питань права людини на продовольство Олівер де Шуттер за підсумками свого візиту до Китайської Народної Республіки висловив заклопотаність, що на країну насувається небезпека продовольчої кризи. Також він звернув увагу на становище активістів, які виступають за безпеку продуктів харчування.

23 грудня Спеціальний доповідач ООН завершив свій 9-денний візит до КНР, куди він приїхав на запрошення китайської влади. Він зазначив, що за короткі 30 років Китай сам зміг забезпечити продуктами своїх громадян, які складають одну п'яту населення Землі. Однак, за його словами, функціонування наявної продовольчої системи в Китаї стоїть перед серйозною небезпекою.

Олівер де Шуттер зазначив, що, при такій кількості населенні, в Китаї знаходиться всього 9% світових орних земель, і площа їх швидкими темпами скорочується, родючість погіршується і сама земля піддається сильному забрудненню, у тому числі і від рясного використання пестицидів.

«Усе це ставить під загрозу можливість збереження обсягів сільськогосподарського виробництва країни. До цього ще додається збільшення розриву в розвитку між селом і містом, що також негативно впливає на реалізацію права людини на продовольство», - сказав Де Шуттер.

Далі він підкреслив, що урбанізація та індустріалізація, які прискорюються в Китаї, а також численні стихійні лиха, починаючи з 1997 року, призвели втрати 8,2 млн. га орних земель. Нині 37% земель в Китаї деградує.

Не оминув він увагою і зростання цін на продукти, вказавши на те, що за минулий рік у Китаї ціна рису піднялася на 13%, пшениці на 9%, м'яса птиці на 17%, свинини на 13% та яєць на 30%.

За прогнозами доповідача, у найближчі роки ціни на продукти харчування у КНР будуть рости, а виробництво продуктів сільського господарства скоротиться на 5% - 10%. У зв'язку з цим він сказав, що для збереження необхідних обсягів виробництва продуктів харчування Китай повинен використовувати більш ефективні форми ведення сільського господарства.

Далі він звернув увагу на значний перекіс розвитку і доходів мешканців міст і сіл, а також жителів різних районів країни. Шуттер сказав, що, наприклад, на заході Китаю селяни щодня борються за виживання в той час, як жителі східної частини країни страждають від цукрового діабету, ожиріння та інших «хвороб багачів».

Спеціальний доповідач виділив і те, що у селян влада часто відбирає землю, яка є єдиним джерелом їх прожитку, причому робиться це найчастіше незаконно. На його думку, це значно послаблює виробничу силу сільського господарства країни.

Окремою темою Олівер де Шуттер розповів про становище в Китаї активістів, які намагаються інформувати широку громадськість про проблеми безпеки продуктів. Численні з них піддавалися арештам і були віддані під суд.

В якості прикладу доповідач навів гучну справу Чжао Ляньхая, якого місяць тому засудили до 2,5 років позбавлення волі по статті «підбурювання до соціальних заворушень». Дитина Чжао померла від вживання неякісних молочних сумішей з хімічною речовиною меламіном під час «молочного скандалу», який вибухнув у Китаї в 2008 році. Тільки за офіційними даними, від отруєного меламіном сухого молока постраждало близько 300 тисяч дітей, шестеро померли. Після цього Чжао організовував батьків постраждалих дітей на проведення різних правозахисних акцій та звернень до судів, вимагаючи від чиновників відшкодування понесеного збитку.

«Якщо в суспільстві немає свободи висловлювання та зборів, це рівнозначно тому, що у людей немає права захищати безпеку продуктів», - робить висновок Шуттер.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...