ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вчені попередили, що вейпінг негативно впливає на здоров'я підлітків

Велика Епоха
Молоді люди вживають вейпінг. (Shutterstock)

Американська асоціація кардіологів закликала вжити більш ефективні заходи у боротьбі з вживанням електронних сигарет серед підлітків після того, як дослідження показало, що негативні наслідки для здоров'я від вживання електронних сигарет можуть зростати з роками.

Останні наявні наукові дані свідчать про те, що тривале використання електронних сигарет призводить до виникнення серцево-судинних та легеневих захворювань, йдеться у науковій заяві асоціації.

«Хоча підлітки, які використовують електронні сигарети, можуть не відчувати, що вейпінг впливає на них в цей самий момент, стає все більш очевидним, що хімічні речовини, які містяться в аерозолях електронних сигарет, завдають шкоди клітинам серцево-судинної системи, призводячи до змін, які з часом сприяють розвитку серцевих захворювань», – сказав доктор Лорен Вольд, помічник декана з дослідницьких операцій та дотримання норм у Медичному коледжі Університету штату Огайо.

«Зазвичай минають десятиліття, перш ніж у людей, які курять звичайні цигарки, розвиваються серцево-судинні захворювання або хронічні захворювання легень, і те ж саме стосується вейпінгу».

Оскільки вміст електронної рідини нікотину, ароматизаторів, пропіленгліколю, гліцерину та інших хімічних речовин, як правило, вважається нетоксичним для споживання, концентрація нікотину практично не регулюється.

Електронні сигарети поступово стають більш популярним засобом отримання нікотину. На ринку з'являються різні моделі та типи подачі нікотину, деякі вейпи здатні досягти такого рівня нікотину в плазмі крові, як і після куріння звичайних сигарет. Попри величезну різноманітність пропозицій на ринку, дослідники практично нічого не знають про наслідки вдихання цих хімічних речовин.

Збільшення споживання серед підлітків

У той час, як популярність традиційних сигарет поступово знижується, а електронні моделі стають альтернативою відмові від куріння, дослідники помічають їхнє активне поширення серед підлітків.

Національне молодіжне опитування щодо куріння 2019 року показало, що 27,5% підлітків з 9 по 12 клас та 10,5% дітей з 6 по 8 клас зізналися, що вони вейпили протягом останнього місяця.

Через свою новизну результати вивчення вейпінгу більшою мірою проводилися на тваринах, а не на людях, що суттєво впливає на точність результатів.

Проте останнє дослідження все ж таки підтвердило побоювання щодо довгострокових ризиків для здоров'я на підставі отриманих даних про порушення розвитку легеневих, серцево-судинних захворювань та виникнення залежності в ранньому віці.

Оскільки розвиток легень триває до 20 років, підлітки, які вживають вейп, схильні до ризику уповільнення або зміни розвитку легень, внаслідок чого вони можуть ніколи не досягти свого повного потенціалу легеневої функції, попереджають фахівці.

Хоча для підтвердження цього висновку необхідні додаткові дослідження, попередні результати свідчать про те, що люди, які вживають вейп у підлітковому віці, частіше мають нижчу функцію легень і схильні до таких захворювань, як астма, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), пневмонія або інтерстиціальна хвороба легень.

Вже є численні докази запалення та дисфункції клітин кровоносних судин. Крім того, вчені спостерігали зміни у жорсткості кровоносних судин, кров'яному тиску та частоті серцевих скорочень, що свідчить про ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань у підлітковому віці та пізніше.

Ризики для психічного здоров'я

Експерти також попередили про потенційні ризики для психічного здоров'я, оскільки використання електронних сигарет впливає на якість сну та підвищує ризик виникнення залежності на все життя. Нікотин, що міститься в рідині для вейпу, активує систему винагороди в головному мозку в дофамінергічних нейронах, внаслідок чого людина поступово звикає до цієї хімічної речовини.

«Вживання адиктивних речовин у підлітковому віці докорінно змінює задані параметри адиктивної поведінки у дорослому віці», – пишуть фахівці.

Це дуже важливо, оскільки вейпінг «може призвести до довічної залежності, психопатології та дисфункції як у соціальній, так і професійній сфері».

У ході дослідження було встановлено, що ароматизатори є основною причиною, через яку багато підлітків захоплюються вейпінгом. У січні 2020 року Управління з контролю за продуктами та ліками заборонило популярні серед молоді ароматизатори, особливо м'ятний та фруктовий.

Вчені також закликали проводити просвітницьку роботу про шкоду електронних сигарет, організувати програми боротьби з залежністю в лікарнях, зменшити кількість інформації про електронні сигарети в соціальних мережах та включити вейпи до законів про заборону куріння, щоб «звести нанівець» вейпінг серед молоді.

«Вочевидь, що ця галузь становить велику небезпеку для громадської охорони здоров'я та потребує більш інтенсивного вивчення», – підсумували експерти. «Вкрай важливо визначити короткострокові та довгострокові негативні наслідки вейпінгу в підлітковому віці, тому що цілком імовірно, що наслідки для здоров'я виявлятимуться через багато років».