ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Хімічна катастрофа в Йорданії: 13 загиблих та понад 250 постраждалих

Велика Епоха
Йорданські експерти оглядають місце вибуху токсичного газу в порту Акаба у Червоному морі 28 червня 2022 року. (Khalil MAZRAAWI/AFP via Getty Images)

У вівторок ситуація взята під контроль у порту Акаба на півдні Йорданії, наступного дня після того, як 13 людей загинули та понад 250 було поранено внаслідок нещасного випадку, спричиненого падінням контейнера, з якого витік токсичний газ хлор.

Акаба, один із головних портів у Червоному морі, є єдиним морським портом у Хашимітському Королівстві, через який проходить більша частина імпорту та експорту Йорданії. Місто Акаба є важливим морським курортом.

"Ситуація в Акабі зараз перебуває під контролем", — сказав журналістам прем'єр-міністр Бішер аль-Хасауна, додавши, що порт працює "у звичайному режимі".

Загинули 13 людей, вісім йорданців та п'ять іноземців

Згідно з останнім офіційним звітом, 13 осіб, вісім йорданців та п'ять іноземців, померли від задухи, 260 людей постраждали, з них близько 100 все ще перебувають у лікарні, і ця цифра зменшується.

Серед постраждалих - Ассадалла аль-Джазі, 25-річний співробітник компанії з виробництва хімічних добрив, який під дихальною маскою згадує першу мить аварії.

Йорданські судово-медичні експерти оглядають місце вибуху токсичного газу в порту Акаба у Червоному морі 28 червня 2022 року. (Khalil MAZRAAWI/AFP via Getty Images)

"Ми не чули вибуху, але відчули запах токсичного матеріалу і побачили жовту хмару. Потім люди почали задихатися", — сказав він.

За даними урядового кризового відділу, у понеділок вдень у порту стався витік хлору після падіння контейнера з рідким газом.

На відеокадрах видно, як кран переносить контейнер, а потім контейнер падає на корабель. Після падіння густа жовта хмара миттєво піднялася в повітря, тоді як люди намагалися врятуватися втечею.

Обірвався "трос, що переміщує контейнер"

За словами колишнього директора компанії, який управляє портом, на судно повинні були завантажити близько двадцяти контейнерів зі зрідженим газом, "що містить високий відсоток хлору".

На фотографії показаний вид обірваного троса, який звисає з крана на місці вибуху токсичного газу в йорданському порту Акаба в Червоному морі 28 червня 2022 року. ( Khalil MAZRAAWI/AFP via Getty Images)

Заступник начальника портового управління регіону Акаба Хадж Хассан заявив, що "трос, який переміщував контейнер із токсичною речовиною — обірвався, внаслідок чого контейнер упав, а токсична речовина витекла".

За словами начальника відділу туризму та навколишнього середовища Управління спеціальної економічної зони Акаби Нідаля аль-Маджалі, "низька швидкість та напрям вітру на місці події допомогли запобігти поширенню токсичного матеріалу".

Діяльність порту відновилася, за винятком причалу 4

За словами прем'єр-міністра пана Хасауна, який був присутній в порту Акаби, "життя відновилося, у повітрі більше немає концентрації газу, а кількість госпіталізацій зменшується".

Він повідомив, що кордони безпеки, встановлені напередодні, було знято, за винятком радіуса 500 метрів, і також сказав, що доручив міністру внутрішніх справ генералу Мазену аль-Фарайя очолити розслідування нещасного випадку.

Діяльність у порту відновилася у вівторок, за винятком причалу 4, де стався нещасний випадок, щоб "переконатись у повній безпеці цього району", за словами генерала Фарайї.

Місто Акаба, розташоване в однойменній затоці, знаходиться на кордоні з Ізраїлем, приблизно за 15 км на північ від Саудівської Аравії, а єгипетський Синайський півострів — з іншого боку затоки, приблизно за 10 км.

Газ "дуже небезпечний для здоров'я та навколишнього середовища"

За даними ВООЗ, хлор "їдкий для очей, шкіри та дихальної системи".

В інтерв'ю AFP доктор Махмуд Аль-Двайрі, який працює в консалтинговій фірмі Scientific Business Solutions, пояснив, що цей газ "дуже небезпечний для здоров'я та навколишнього середовища" та "дуже швидко вступає в реакцію при контакті з водою".

Вдихання цієї речовини може "викликати пневмонію, набряк легень" та летальний кінець. Речовина також є "високотоксичною для водних організмів".

Чоловіку, який страждає на проблеми з диханням після вибуху токсичного газу, допомагає дихальний апарат 27 червня 2022 року. (Khalil MAZRAAWI/AFP via Getty Images)

Постраждалі, які надійшли до лікарень Акаби, страждають переважно від захворювань дихальних шляхів.

Знаходяться на апаратах штучної вентиляції легень

"Усі симптоми постраждалих схожі, вони страждають від задишки, сильного кашлю та запаморочення", — сказав AFP доктор Руба Аамаві з Ісламської лікарні в Акабі, куди надійшли 70 постраждалих, деякі з яких перебувають на апаратах штучної вентиляції легень.

Крім того, керуючий сховищами Імад Тараунех сказав, що роботу було зупинено на два дні, щоб "вивчити запаси зерна у сховищах в Акабі", хоча вони "бетоновані та герметично закриті".

За даними міжнародних судноплавних сайтів MaritimeTraffic та VesselFinder, судно під прапором Гонконгу під назвою Forest 6 раніше заходило до Джібуті.