ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як налаштувати свій біологічний годинник?

Велика Епоха

Зміна дня і ночі, схід і захід Сонця, дні тижня — все у Всесвіті схильне до циклічності. Не є винятком і наш організм. Людина, як і кожна частинка Космосу, живе і відчуває ритмічність природи.

Людина, як і кожна частинка Космосу, живе і відчуває ритмічність природи. Фото: Matt Cardy/Getty Images
Людина, як і кожна частинка Космосу, живе і відчуває ритмічність природи. Фото: Matt Cardy/Getty Images
Циклічність процесів в нашому організмі найкраще відображають біоритми. Внутрішній годинник людського організму знаходиться в епіфізі й гіпоталамусі, а також в серці.

Інтенсивність ритмічних процесів поступово наростає і, досягаючи максимуму, також поступово зменшується. Таким є принцип роботи нашого організму. Зміна біоритмів може відбуватися при їх синхронізації із зовнішніми ритмами.

Недавнє дослідження показало, що внутрішній годинник людини впливає на лікування. Відомо, що внутрішній (циркадний) годинник організму контролюють його важливі фізіологічні процеси, такі як травлення, активність, цикл сну та ін. Але виявилося, що те, як пацієнт реагує на лікування, також залежить від внутрішнього годинника людини. Враховуючи це, можна зменшити побічні ефекти і помітно збільшити ефективність терапії.

Згідно біоритмології, кожен орган має підвищену працездатність і добре піддається лікуванню в певний час:

3 –5 година ранку — найбільш активні легені, найменш — сечовий міхур,

5–7 — найбільш активний товстий кишечник, найменш — нирки,

7–9 — найбільш активний шлунок, найменш — перикард (серцева сумка),

9–11 — найбільш активна селезінка і підшлункова залоза, найменш — три обігрівача. Верхній обігрівач: легені та серце. Відповідає за дихання і кровообіг. Середній — селезінка і шлунок. Контролює перетравлювання їжі. Нижній — нирки, печінка, тонка кишка, товста кишка і сечовий міхур. Він здійснює фільтрацію, виводить з організму надлишок води і непотрібні речовини,

11–13 — найбільш активно серце, найменш — жовчний міхур,

13–15 — найбільш активний тонкий кишечник, найменш — печінка,

15–17 — найбільш активний сечовий міхур, найменш — легені,

17–19 вечора — найбільш активні нирки, найменш — товстий кишечник,

19–21 вечора — найбільш активний перикард, найменш — шлунок

21–23 вечора — три обігрівача і жовчний міхур, найменш — селезінка і підшлункова залоза

23–1 ночі — найбільш активний жовчний міхур, найменш — серце.

1–3 ночі — найбільш активна печінка, найменш — тонка кишка.
Під час максимальної активності органу (2 години) протікають біохімічні реакції, які дозволяють найбільш ефективно використовувати отримані за день поживні речовини.

Як налаштувати біологічний годинник?

1. Прокидатися вчасно. Момент сходу сонця дуже важливий для всіх живих організмів. У цей час відбуваються інтенсивні зміни на клітинному та енергетичному рівні. Це перший крок на шляху до природної синхронізації своїх біоритмів з ритмами природи.

2. Вода. В 7–9 години найбільш активний шлунок. Склянка води перед сніданком «включає» шлунок, кишечник і нирки і виводить з організму шкідливі токсичні речовини. Вода повинна бути кімнатної температури.

3. Прийом їжі має припадати на денний і вечірній час.

4. Висока працездатність, хороша робота короткочасної пам’яті припадає на 9 годину ранку. Ранок — час засвоєння нової інформації.

5. До 11 годин організм знаходиться у відмінній формі. З 12-ти — рекомендується зменшити фізичні навантаження. У цей час знижується активність головного мозку, кров приливає до органів травлення.

6. 13–14 годин — найкращий час для обідньої перерви.

7. Після невеликого відпочинку, в 16 спостерігається підйом працездатності. 16–19 — найбільш високий рівень інтелектуальної активності.

8. 19–20 годин — час вечері. Натуральна вуглеводна їжа сприяє виробленню особливого гормону — серотоніну, який сприяє хорошому нічному сну.

9. Легкі фізичні вправи, заняття цигун або піші прогулянки на свіжому повітрі — з 20 до 21.

10. Нічний відпочинок — з 22 до 23 години. В 2 години у тих, хто не спить в цей час, можливий стан депресії. 3–4 години настає самий глибокий сон.

Враховуючи біоритми організму, можна не тільки поліпшити своє здоров’я, але й продовжити життя.