ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Які проблеми турбують українців?

Велика Епоха
Найбільше українці бажають покращення в соціальній сфері, показали консультації з громадськістю, проведені для ООН. Кастовість в українському суспільстві, несправедливе розшарування за соціальними, етнічними, віковими та іншими ознаками — подолання цих проблем має велике значення, вважають опитані.

Елла Лібанова та Ірина Акімова. Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
Елла Лібанова та Ірина Акімова. Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
Які сфери люди виділяли як проблемні та такі, які потребують змін? Думка з цього звичайних громадян та експертів була різною. Якщо більшість опитаних людей говорили про те, що важливим для них є дотримання прав людини та доступність медичної допомоги, експерти наголошували на тому, що потрібно працювати над викоріненням корупції, підвищенням ефективності роботи влади та покращенням якість освіти.

Опитані громадяни поставили питання освіти за важливістю на третє місце.

Більшість із опитаних не експертів — загалом 4,5 тисячі людей під час живої бесіди та 20 тисяч онлайн — висловилась за зменшення різниці між багатими та бідними. Проблему вони вбачають в тому, що доступ до ресурсів визначається не стільки здібностями людини, скільки соціальною приналежністю.

Особливо на тому, що потрібно подолати різницю між бідними та багатими, наголошували люди з низькими та дуже низькими доходами. Експерти питання подолання бідності за важливістю поставили лише 9 місце.

“  Взагалі тема прав людини була ключовою — переважна більшість відповідей, переважна частина обговорень у всіх групах починалась і закінчувалась правами людини  ”

Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень
«Люди говорили про те, що необхідно підтримати вразливі групи населення, треба підтримати осіб старшого віку, підтримати молодь», — каже Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень. За її словами, на питання «Яка ж група населення найбільше потребує державної допомоги?» практично всі відповідали, що це інваліди.

«Взагалі тема прав людини була ключовою — переважна більшість відповідей, переважна частина обговорень у всіх групах починалась і закінчувалась правами людини», — говорить Елла Лібанова.

Цікаво і те, що 60% опитаних сказали, що бажають бачити покращення в системі охорони здоров’я, проте робити щось у сфері покращення здорового способу життя бажають лише 40%.

«Хоча світова статистика говорить, що поліпшити своє здоров'я за рахунок системи надання медичної допомоги можна тільки на 30%. Інші 70% — це здоровий спосіб життя», — говорить Ірина Акімова, перший заступник голови Адміністрації Президента України.

І експерти, і звичайні українці вказали на те, що важливим є соціальний захист, перш за все працюючих людей — це допоможе подолати бідність та підняти рівень життя. Люди висловлювались за забезпечення гідної оплати та хороших умов праці.

Україна стала однією зі 100 країн, в яких проводились консультації з громадськістю — такі опитування проводяться в країнах-членах ООН. Консультації допомагають визначити, яким люди бачать світ у майбутньому і яких змін бажають. Результати консультацій в Україні будуть представлені Президенту, а потім відправлені до центрального офісу ООН.