ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Світовий банк: Україні криза загрожує менше, ніж іншим країнам

Велика Епоха
Світовий банк вважає, що боргова криза Європи не так позначиться на Україні, як на інших країнах, чиї економіки тісно пов'язані з Європейським Союзом.

Старший економіст Світового банку Руслан Поінтковський. Фото: Євген Довбуш/The Epoch Times Україна
Старший економіст Світового банку Руслан Поінтковський. Фото: Євген Довбуш/The Epoch Times Україна
«Єврозона, хоч і є великим партнером, але це не єдиний партнер. Є й інші великі економіки, які також створюють великий попит на український експорт, тому падіння в Єврозоні не автоматично транслюється на падіння українського ВВП», — сказав старший економіст Світового банку (СБ) Руслан Поінтковський 20 січня на прес-конференції в Києві, присвяченій перспективам світової економіки і впливу поточної ситуації на Україну.

У той же час, як прогнозують економісти, Україні в найближчому майбутньому зможе відновити співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ), що позитивно позначиться на українській економіці та зменшить вплив рецесії. На наступному тижні новий міністр фінансів України Валерій Хорошковський зустрінеться з представниками МВФ для поновлення переговорів щодо замороженої програми співпраці.

Крім негативних наслідків кризи, Україна може отримати і позитивні. Ендрю Бернс, глава макроекономічного підрозділу СБ, вказує на ослаблення світової торгівлі через падіння європейського імпорту. Це, на його думку, призведе до того, що великі експортери сировинних товарів, зокрема, Росія, втратять попит і постраждають від обвалу цін на свою продукцію. Він вважає, що завдяки цьому ціна на дорогий для України газ також зменшиться.

Ендрю Бернс, глава макроекономічного підрозділу СБ. Фото: Євген Довбуш/The Epoch Times Україна
Ендрю Бернс, глава макроекономічного підрозділу СБ. Фото: Євген Довбуш/The Epoch Times Україна
У свою чергу, Поінтковський пропонує Україні заходи з мінімізації негативного впливу кризи.

По-перше, відновлення співпраці з МВФ стане дуже важливим сигналом до підвищення довіри іноземних інвесторів у короткостроковій перспективі.

По-друге, українській владі слід прискорити введення структурних реформ, що стане «дуже вагомим чинником», який послабить негативний вплив у поточному році і забезпечить більш високі темпи зростання в середньостроковій перспективі, додає економіст.

Експерт також радить утримуватися від конфліктів із Росією під час переговорів про ціну на газ, оскільки напружені відносини і викликані ними крайні заходи можуть посилити кризу в Європі і в усьому світі.

Разом із тим, за даними Світового банку, Україна посіла 8 місце в світі за обсягом боргів, термін повернення яких настане в 2012 році.

Світовий банк радить країнам із подібними показниками, як в України, рефінансувати ці борги, що дозволить обмежити наслідки потенційного заморожування ринків капіталів.

«Європа вкрай важлива для українського експорту. Але з іншого боку, Україна повинна виплатити досить велику суму боргу в 2012 році, і без достатнього фінансування виникне ризикована ситуація», — сказав Бернс.