• Архітектурні пам’ятки Києва знову під загрозою — активісти

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    П'ятниця, 24 лютого 2012 року

Влада так і не зупинила «старі» скандальні будівництва в Києві, а забудовники вже почали зводити нові будівлі в історичному центрі столиці. Київські активісти застерігають, що деякі архітектурні пам'ятники міста можуть бути знесені.

«Новий будівельний сезон починається. У новому сезоні нас чекає багато всіляких неприємностей. Ці нові будівництва, можливо, почнуть рости, як гриби, за день, за два, три, коли сніг почне танути, і нам потрібно бути готовими», — попереджає Олександр Бригинець, депутат Київради і голова постійної комісії з питань культури і туризму КМДА.

Бригинець, тим не менше, вважає, що в цьому сезоні буде легше боротися з забудовниками, оскільки відбудуться місцеві і парламентські вибори, і чиновники намагатимуться показувати свою турботу про місто і стурбованість про долю історичних пам'ятників.

Старі скандальні будівництва не зупинені

Ігор Луценко з громадської організації «Збережи старий Київ» розповів, як ідуть справи зі «старими» скандальними будівництвами в центрі столиці.

Після невеликого аналізу він виявив, що жодне будівництво не було зупинене. За його даними, будівництво триває на вулиці Гончара, 23 [навпроти Софійського собору] і на вулиці Пирогово, 4, незважаючи на рішення суду про заборону.

По адресу Гончара, 17-23 активно продолжается стройка элитного жилищного комплекса «Fresco Sofia», несмотря на решение Киевсовета об остановке строительства. Фото: Евгений Довбуш/The Epoch Times Украина

Будівництво навпроти Софійського собору.

Фото: The Epoch Times Україна

стройка на театральной

Будівництво біля метро Театральна.

Фото: The Epoch Times Україна

Активіст також стверджує, що отримав відповідь від київської адміністрації з приводу будівництва біля метро Театральна. Як виявилося з повідомлення, заборонене будівництво так і не віддали киянам, хоча київська влада збирається зробити це протягом 5-ти місяців.

«Зі старим нічого не зроблено, а нове з'являється весь час», — так активіст описав поточну ситуацію щодо незаконного будівництва.

Нові «гарячі» точки столиці

«Будівельники, звичайно, в мінус 20 — мінус 30 ставилися дуже лояльно до пам'ятників і в більшості випадків не руйнували їх. Але в перші дні потепління вони повідомили про деякі гарячі точки, про які ми й не здогадувалися», — сказав Олександр Бригинець.

Він розповів, що 23 лютого йому надіслали фотографію, де зображено, як відновили будівництво на горі Щекавиці: де раніше стояла триповерхова будова, там уже височіють шість поверхів. Зараз там збираються прилаштувати ще один поверх.

Бригинець сказав, що художник, який надіслав цю фотографію, тримає свою майстерню поряд із будівництвом. Тепер через багатоповерхівку йому не видно колишній краєвид, який відкривався на історичний Київ.

Чиновник також говорить, що забудовники планують «остаточно» зруйнувати Володимирську гірку, добудувавши ще один об’єкт до Українського дому. Крім того, Бригинець зазначає, що почнуться певні роботи на схилах Дніпра, і, згідно зі схемами, які він дивився, вони ніякої небезпеки не несуть.

Однак, за його словами, активісти побоюються, що буде не так, як намалювали архітектори, і забудовники можуть там щось добудувати за своїм бажанням.

Дві шестиповерхівки біля стадіону Динамо

Бригинець розповів ще про одне будівництво, яке готується в центрі Києва.

За його словами, біля вертолітного майданчика, який планують будувати для Віктора Януковича в Маріїнському парку, є дві ділянки запланованої забудови.

«Ці ділянки під забудову чітко позначені, і коли члени містобудівної ради поцікавилися, що це за ділянки, то їм сказали, що вони виділені під два шестиповерхових будинки. Ви розумієте, що якщо їх збудують, то дніпровських схилів уже не буде в принципі», — уклав Бригинець.

Андріївський узвіз

Найгарячішою точкою на сьогодні Бригинець вважає Андріївський узвіз.

«Великий рух води, який ми очікуємо у зв'язку з поточною ситуацією в природі, буде підмивати фундаменти і змивати в котлован землю. Таким чином, плоскі фундаменти будівель Андріївського узвозу будуть просідати», — говорить депутат Київради.

Бригинець зазначає, що таке явище відбудеться у зв'язку з прорахунками влади, які почали ремонтні роботи на Андріївському узвозі, не очікуючи, що будуть такі морози і стільки снігу.

Kiev_001.jpg

Андріївський узвіз.

Фото: The Epoch Times Україна

Захоплення будинку на Трьохсвятительській: стандартна схема

Тетяна Шевчук представляє ініціативну групу, яка захищає будинок по вулиці Трьохсвятительська, 7, де раніше була амбулаторія сімейної медицини.

Вона розповіла, яким чином вчинили з амбулаторією: «Є схема в Києві: якась установа займає будівлю. З 41-го року в цій будівлі медичний заклад бюджетний, і для того щоб знищити будівлю та розпочати нове будівництво, потрібно спочатку виселити установу. Потім потрібно відключити опалення і привести будівлю до запущеного стану. Потім видається якийсь висновок, що вона не відповідає технічним характеристикам і вже перебуває в аварійному стані».

Шевчук також відзначає, що по будівлі на Трьохсвятительській, 7 є охоронний договір, укладений із головним управлінням охорони культурної спадщини.

«Там зазначено, що новий власник повинен охороняти цей пам'ятник, і купив він його тільки для того, щоб передати центральній районній поліклініці. Але де ви бачили таку покупку? І хто буде давати її в користування поліклініці?», — дивується активістка.

Боротьба за старовинний будинок на Грушевського

Іван Бабошин є одним із захисників старого будинку по вулиці Грушевського, 4-Б, який почали поступово руйнувати. У цьому випадку забудовники також застосували аналогічну схему.

«Будинок на Грушевського 4-Б — це яскравий приклад того, як унікальний шматочок Києва руйнується, і дійсно за стандартною схемою. З цього будинку спочатку були виселені всі люди. Деяким пропонували кращі квартири. Потім відключили опалення, буквально в цьому сезоні», — розповів Бабошин.

За словами активіста, цей будинок дуже міцний, і інженери стверджують, що він може простояти навіть ще довше, ніж багато нових будинків.

Бабошин каже, що будинок знищують навмисно. Якась фірма «Грааль», яку, як каже активіст, пов'язують із братом міністра освіти, купила там кілька квартир. Зараз ця компанія домоглася, щоб київська влада дала дозвіл знести цю будівлю. Завдяки цьому «Грааль» отримає місце під масштабне будівництво нового будинку.

«Ця фірма у своїх квартирах вийняла вікна, я бачив, як це відбувалося. Вирізана система опалення, батарея», — зазначив Бабошин.

22 листопада, як розповідає активіст, уже була спроба знести дах будівлі, при цьому міліція ніяк не перешкоджала цьому.

Незважаючи на те, що влада визнала цей будинок нововиявленою історичною пам'яткою, будівлю так і не внесли до списку історичних пам'яток, говорить Бабошин.

«Керівник культурної спадщини почав цей процес, але з певного моменту він включив задній хід. Перш за все, тому що був якийсь тиск ззовні, все схоже на це. Тому що спочатку дійсно його внесли до переліку нововиявлених пам'яток, а потім дуже дивним чином не продовжили експертизу, щоб зафіксувати його як історичну пам'ятку», — розповів активіст.

Бабошин побоюється, що якщо надалі влада не втрутиться, то через пару років будинку вже не буде — зникне дах, зруйнуються стіни.

«Це просто мальовниче місце. Дуже часто сюди приходять фотографуватися кияни, дуже добре там навесні, восени», — розповів активіст про цінність цього місця.

Бабошин каже, що там уже створюється культурний центр силами добровольців, які хочуть захистити будівлю від зносу: «Там є кілька громадських організацій, які не хочуть виселятися, хоча їм там вимкнули тепло, вони зараз гріються електрогенератором, електрику відключили зовсім недавно. І люди, які там перебувають, — це поки єдине, що зберігає цей дім».

Вирубання лісу

Ігор Луценко з громадської організації «Збережи старий Київ» розповів про випадки незаконного вирубання лісу в столиці.

«Є вирубання на Святошині, яка почалася з огородження ділянки скверу прямо на розв'язці Паладіна та проспекту Перемоги. Там хочуть побудувати, за словами охорони, супермаркет із паркінгом та дитячим майданчиком. Цікаво, який дитячий майданчик може бути прямо на розв'язці», — міркує Луценко.

Активіст також вказав, що почалося вирубання лісу на території парку колишнього санаторію «Перемога». Там риють котлован для майбутнього будівництва, заявив Луценко. Крім того, за його словами, відбувається вирубання в Деснянському районі в Броварському лісі, про що раніше повідомляла Велика Епоха.

вырубка леса

Ділянка Броварського лісу, що була вирублена.

Фото: The Epoch Times Україна

Подібні дії відбуваються на тлі встановленого парламентом у кінці 2010 року 5-річного мораторію, що забороняє вирубання зелених насаджень у київських скверах, парках, ботанічних садах, лісопарках та лісах.

Київський інвестиційний форум: прихована загроза

Олексій Василюк, еколог із Національного екологічного центру України, підкреслює небезпеку, яку може принести історичному центру столиці Київський інвестиційний форум у березні. На цьому форумі будуть представлені інвестиційний потенціал Києва та конкретні проекти для українських та іноземних інвесторів.

Він розповів, що земельні ділянки загальною площею майже 2000 га, які влада обіцяла повернути, досі не передані киянам.

«Майже всі ці ділянки перебувають у судах, що випливає з табличок на сайті київської влади, і сама Київрада подає касаційні та апеляційні скарги. Тобто вони не те що не повернули, але й не дають повернути прокуратурі, оскаржуючи рішення судів у вищих інстанціях», — зазначає Василюк, додаючи, що це робиться, щоб землі не встигли повернути до інвестиційного форуму.

У той же час еколог відзначив, що адміністрація Голосіївського району, як стало відомо, подала на інвестиційний форум урочище Покал, Совські ставки і парк Рильського. Це, за словами Василюка, зроблено всупереч генеральному плану і рішенням судів, які захищали всі ці урочища Голосіївського лісу в південній частині Києва.

«Виходить, кожен район може накреслити на карті якусь ділянку і подати на інвестиційний форум заяву, що він пропонує забудувати цю територію. В таких умовах, мені здається, від інвестиційного форуму взагалі невідомо чого можна очікувати», — сказав еколог.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...