• Мачу-Пікчу — древнє місто інків

  • Ганна Аллен | Велика Епоха
    Середа, 17 серпня 2011 року

На землях Перу зберігаються залишки цивілізації інків. Після того, як пів тисячоліття тому інки з невідомих причин вийшли з міста, їхні нащадки в Перу зберігають древні традиції. Місто Мачу-Пікчу — колиска інків, вважається одним із чудес світу.

Перу — священна країна на території Латинської Америки. Щоб дістатися в серце стародавньої цивілізації, треба піднятися на гірське плато в Андах, на висоту 2353 м над рівнем моря. Мачу-Пікчу називають шляхом у небеса. Воно розташоване на краю прірви. Мачу-Пікчу, побудоване в 1460 році, ховається за скелями і густими джунглями, надійно вкрите від очей. Оскільки в Андах часті землетруси, будівництво міста в цій місцевості є зовсім незвичним. Інки недовго прожили в Мачу-Пікчу, менше ста років, хоча будували його на віки. У 1911 році царство інків вперше виявили дослідники.

Стародавні перекази свідчать, нібито будівництву Мачу-Пікчу допомагали птахи. В Андах давно жили птахи хакакльо, що в перекладі означає свердлувальники каміння. Вони використовували сік невідомої рослини для видовбування гнізд у скелях. Цілком імовірно, цей же сік використовували інки — вони наносили його на камені, шліфували і викладали стіни.

У Мачу-Пікчу близько двохсот будівель, розрахованих на тисячу мешканців. Більшість із них були жінки, вони жили в скромних будинках. Меблів там не було. Підлога і стіни вкривалися килимами, а домашні інструменти вони тримали в нішах. З вікон відкривався чудовий краєвид на священні гори. Інки були чудовими будівельниками. Камені, з яких споруджені будинки, точно підігнані один до одного, наче оброблені точними інструментами, що спантеличує вчених.

Мачу-Пікчу був побудований у вигляді вузьких терас, на яких розташовувалися будинки і земля для посівів. У місті були дороги і навіть водопровід. Вода збиралася високо в горах і по збудованому каналу проходила в Мачу-Пікчу. У горах інки займалися сільським господарством; там були поля, і вода була необхідна.

У центрі міста розташувався палац володаря, а недалеко — три храми, що уособлює переказ інків, ніби їхній народ з'явився з трьох печер. Основний елемент храму — кам'яний вівтар. Храм Сонця відомий тим, що сонячні промені дуже точно проходять крізь геометричні вікна, висвітлюючи певні частини вівтаря. Камінь сонця інки використовували як годинник, а також по ньому визначали пори року. Мачу-Пікчу вважається святою оселею, в якій жили жриці бога сонця. Вони сповідували культ сонця. Інки були впевнені: якщо під час зимового сонцестояння не скпріпити сонце з землею, то воно впаде. Оскільки вони поклонялися сонцю — робили прив'язки для сонця.

Інки шанували гірські вершини і наділяли їх божественними якостями. Мачу-Пікчу для інків уособлював магічну роль небес, об'єднавши головні об'єкти поклоніння — гори і сонце. Важливу роль у цій культурі грала веселка. Інки вважали її сином сонця, що приносить добрий знак. У день сонцестояння в інків велике свято — свято сонця.

Інки використовували природні ресурси. Вони ніколи не змінювали природу і не пристосовували її під себе. Соляні копальні — ось основа древньої цивілізації. Для видобутку солі вони використовували водойми. Сіль дозволяла накопичувати і зберігати запаси продуктів. Особливість видобутку солі в горах полягає в постійному заощадженні в озерах солоної води, яка тече схилами гірських ущелин, а також у випаровуванні солі, в результаті чого на берегах водойм відкладалася сіль. Ось цю соляну кірку збирали. Цивілізація інків розвивалася на основі торгівлі сіллю. Сіль міняли на товари, не обтяжуючи себе їхнім виробництвом. У них були розвинені стародавні ремесла і мистецтво.

Лише мала частина цінностей дійшла до наших днів. У 1530-х роках, коли іспанці вдерлися в Перу, вони знищили сліди великої духовної святині Мачу-Пікчу. Донині незрозуміла причина занепаду міста. Мачу-Пікчу є одним із найпопулярніших музеїв під відкритим небом. У ньому багато нерозгаданих загадок. А міфічне місто інків Ельдорадо, в якому за чутками зберігаються скарби, шукачі пригод все ще сподіваються знайти. Гідність стародавньої спадщини надихає істориків, археологів і поетів. Мачу-Пікчу притягує як магніт шанувальників старожитностей.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...