ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Джоплін відновлюється після потужного торнадо

Велика Епоха

В американському місті Джоплін, яке зазнало серйозних руйнувань від потужного торнадо 22 травня, повним ходом ведуться відновлювальні роботи.

Майже три місяці минуло з того часу, як найсильніший торнадо, що складався з кількох вихрових стовпів, пройшовся по місту Джоплін, яке розташоване на південному заході американського штату Міссурі. Для міст і селищ США торнадо – явище звичне, однак, цього разу стихія розбушувалася не на жарт, і Джоплін в прямому смислі слова не пощастило. Смерч пройшовся вздовж всього міста, залишаючи по собі смугу смертей і руйнувань максимальною шириною в 1,6 км і довжиною майже в 36 км.

За відомостями Національної метеослужби США, швидкість вітру в центрі вихору перевищила 400 км/год. Важкі трейлери і вантажівки смерч перетягнув на 200 метрів від місця їх стоянки, а уламки будівель і машин розлетілися на відстань в 100 км від лінії проходження торнадо. Серйозно постраждав Регіональний медичний центр св. Іоанна. На додачу до вибитих віконних рам, вирваних дверей і знесеного даху, смерч пересунув всю будівлю медичного центру майже на 11 см.

За даними Національної метеослужби США, за майже 40 хвилин свого бушування смерч зрівняв із землею близько 7000 будівель і серйозно пошкодив ще понад 850 будинків. Загинуло 160 чоловік, і, якби не вчасно прийняті владою заходи з попередження мешканців про загрозу, то жертв було б значно більше. Через смерч постраждало близько 500 підприємств, і в місті з 50-тисячним населенням втратили роботу 1200 осіб. Загальний збиток, нанесений торнадо, за попередніми підрахунками оцінюється в 3 млрд. доларів США.

В регіональному управлінні з надзвичайних ситуацій штату Міссурі торнадо в Джоплін віднесли до класу EF5. Смерчі такої потужності трапляються приблизно один раз на 4 роки. Стихійне лихо в Джоплін знаходиться на 7 місці у списку найбільш смертоносних торнадо США з 1840 року, коли смерч у м. Натчез, штат Массачусетс, забрав життя 317 осіб; найпотужніший торнадо з 1947 року стався 9 квітня в м. Вудуард, штат Оклахома: тоді від стихії загинула 181 людина.

Відновлення міста, яке зазнало значних руйнувань – завдання непросте. Знадобиться чимало сил, коштів і пройде чимало часу, перш ніж Джоплін набуде колишнього вигляду. А поки в місті та на його околицях діє режим надзвичайної ситуації, оголошений губернатором штату Джеєм Ніксоном. За словами губернатора, для повного прибирання сміття можуть знадобитися сотні мільйонів доларів і кілька місяців. Скільки точно часу займе період розчищення завалів – спрогнозувати складно, однак губернатор переконаний, що Джоплін підніметься з руїн.

Відновлювати Джоплін допомагають численні добровольці, які з'їжджаються до міста з усіх куточків США. Влада штату направила на допомогу городянам солдатів національної гвардії і п'ять пошуково-рятувальних команд, оснащених важкою технікою. Однак представники екологічної служби зазначають, що роботи з очищення та відновлення міста – справа вкрай трудомістка. Потужний смерч розкидав по території міста автомобільне масло, бензин, промислові й медичні відходи, а також азбест, який застосовувався при будівництві старих будинків. Весь цей непотріб необхідно повністю прибрати, що дуже непросто. І все ж, жителі міста за підтримки добровольців справляються. Так, за твердженням місцевої влади, на сьогоднішній момент вдалося вивезти понад 70% сміття.

Наступна задача адміністрації міста після розчищення території від уламків – забезпечення городян, які залишилися без даху над головою, житлом. Спочатку їх планується розмістити у тимчасових спорудах. Влада планує здати в експлуатацію близько 3000 квадратних метрів такого житла і до початку нового навчального сезону, який відкривається 17 серпня, розселити в нових будинках близько 340 сімей.

В той же час для відтворення міста та будування постійного житла адміністрація Джопліна має намір залучити сили місцевих жителів. Будівельні фірми організували для городян безкоштовні тритижневі курси, на яких усі охочі зможуть навчитися навичкам будівельних спеціальностей. По завершенні курсів місто отримає кваліфікованих працівників, а люди – нову роботу і можливість брати участь у фінансованих державою будівельних проектах. Разом з тим представник навчальних курсів зазначив, що в даному випадку мова йде не просто про вміння поводитися з цеглою і цементом, ця справа стосується відновлення спільноти міста і відродження його життя.

#img_gallery#