• Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    П'ятниця, 25 січня 2013 року
Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею
Визначні пам'ятки Чернігова вражають своєю старовинною красою.

Фото: Олексій/Siver-info.com

Це зараз Чернігів — містечко невелике, охайне, нічим, на перший погляд, не примітне. А ось історія знає його як могутній суспільно-політичний та економічний центр князівства сіверян. Про те, що в Х столітті Чернігів був одним із найважливіших міст Давньоруської держави говорить згадка про нього в «Повісті минулих літ». За часів Київської Русі місто поступалося значенням лише славному граду Києву.

Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею

Одна з найдавніших визначних пам'яток міста — Єлецький монастир.
Фото: І.В. Тєстов/Ru.wikipedia.org

Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею

До визначних пам'яток Чернігова часів Київської Русі відносять і Спасо-Преображенський собор.
Фото: Максим Массалітін/Ru.wikipedia.org

Найдавніші архітектурні визначні пам'ятки Чернігова збереглися до наших днів ще з часів Київської Русі. Мова йде про Єлецький монастир та Спасо-Преображенський собор. Вже з першого погляду на куполи і башти Успенського собору Єлецького монастиря (ХІІ ст.), в пам'яті у вас виникне образ Києво-Печерської лаври. І це зрозуміло, адже будувався він за її зразком. Під монастирем знайдено величезну кількість підземних ходів, печер і катакомб, але виникнення їх приписують до більш пізнього періоду (XVIII ст.)

Неподалік від Єлецького монастиря височіє курган Чорна Могила. Легенда свідчить, що в земляному насипу поховані рештки засновника Чернігова — князя Чорного. Однак скептики-вчені розвінчали цей міф після археологічних розкопок. Курган був зведений у Х столітті, коли місто вже процвітало. А цінні знахідки, серед яких чернігівський шолом, коштовні прикраси, і навіть візантійські монети, чомусь відправилися до Москви, де зберігаються в стінах Державного історичного музею Росії й досі.

На початку ХI cт. син київського князя Володимира, Мстислав, заклав перший камінь п'ятиглавого собору Святого Спаса, що й став після його смерті усипальницею. Достеменно невідомо, але припускають, що саме тут знайшов свій спокій легендарний герой «Слова о полку Ігоревім» — князь Ігор Святославович.

Незвичайна форма будівлі Спасо-Преображенського собору була змінена після великої пожежі в ХVIII столітті. Відбудувати собор з його орнаментальними кладками виявилося не найскладнішою справою, а ось відновити втрачений давньоруський храмовий живопис із попелу було вже неможливо.

Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею

Стародавні гармати на Валу також є пам'яткою Чернігова.
Фото: І.В. Тєстов/Ru.wikipedia.org

Чимало випробувань випало на долю цього міста. Половці, татаро-монголи, польська шляхта, фашистські загарбники намагалися зрівняти місто із землею, однак життя на берегах тихої Десни щоразу уперто відроджувалося. Відомий чернігівський Вал, найдавніша частина міста, досі охороняє місто. Сьогодні він, як пристарілий вартовий, спостерігає за життям сучасного міста поглядом мовчазного свідка. За переказами, 12 чавунних гармат, що вінчають Вал, піднесені в дар місту Петром I за героїзм та мужність чернігівських козаків у боротьбі зі шведськими завойовниками.

Визначні пам'ятки Чернігова — стародавнього міста з нелегкою долею

Визначні пам'ятки Чернігова: будиночок українського письменника М.М. Коцюбинського.
Фото: IgorTurzh/Ru.wikipedia.org

Серед тихих вуличок старого міста загубилася ще одна дуже популярна визначна пам'ятка Чернігова — садиба М. М. Коцюбинського. За 15 останніх років життя українського письменника тут були написані кращі його твори: «Іntermezzo», «Fata morgana», «Тіні забутих предків».

Прогулянка історичними місцями Чернігова викликає в душі споглядача різноманітні почуття та емоції — від смутку і роздумів про швидкоплинність життя до всеосяжної радості, що є творіння рук людських нетлінні у віках.
Підписатися:

Коментарі