• Кам'янець-Подільський: наймальовничіше місто України

  • Оксана Богомаз | Велика Епоха
    Четвер, 3 січня 2013 року

Тим, хто цікавиться нашою історичною спадщиною, обов'язково треба відвідати одне з наймальовничіших міст України — Кам'янець-Подільський, де неповторно переплелися різні національні культурні традиції. Місто засноване як фортеця і така мандрівка надовго запам'ятається знавцям пам'яток археології, які зможуть доторкнутися до реальних подій минулого та відчути трагізм кровопролитних битв, які проходили на цій території. Вигідне географічне положення в усі часи привертало увагу до цієї місцини численних завойовників, які і залишали відбитки на її історичній долі.

Загальний вид на замок у Кам'янці-Подільському. Фото: Simm / commons.wikimedia.orgФортеця збудована над урвищем та опоясана річкою Смотрич — ідеальне розташування для стратегічного об'єкта, яким і став Кам'янець. Тому цей важливий форпост мав і литовський, і польський і навіть турецький періоди, неодноразово переходячи з рук в руки під час військових конфліктів. Цікаво, що в 1918 році Симон Петлюра на цілих вісім місяців зробив Кам'янець навіть столицею УНР.

Все це не могло не позначитись на зовнішності міста, де поєднались вишукані риси західноєвропейської архітектури з турецькими мотивами. Всі християнські церкви під час турецького панування у місті ставали ісламськими мечетями, а відомий католицький Кафедральний собор перебудували і доповнили мінаретом. Цікаві пам'ятки залишила і вірменська діаспора. Зараз можна побачити те, що збереглось від вірменського храму св. Миколая, а саме мереживні двері та оздоблені надгробки на колишньому цвинтарі.

Період, коли Кам'янець став губернським центром Російської імперії, додав місту характерних рис в архітектурі. Рештки офіційних споруд та вцілілі будинки дещо надають пафосу тихому містечку. Пішохідна прогулянка вулицями старого міста принесе незабутні враження. Крокуючи середньовічною бруківкою, відчуєте себе громадянином іншої епохи, коли їздили верхи і користувались смолоскипами для освітлення. Можна навіть загадати яке-небудь потаємне бажання, проходячи повз Тріумфальну арку Станіслава Августа. Кажуть, неодмінно збудеться. Сучасні художники додали стародавнім стінам міста оригінального колориту, розмалювавши їх згідно зі своєю уявою.

Проте головною візитною карткою міста є Стара фортеця, зведена на скелястому мисі біля вузького перешийка. Краєвид, що розгортається перед нашими очима, коли наближаєшся до фортеці, перехоплює подих. Природний ландшафт в поєднанні з могутньою твердинею, яка має аж 11 башт, таки вражає з першого погляду. При огляданні каньйону з легендарного мосту — може бути запаморочення, бо надто вже круті схили вибрали наші пращури для зведення такої могутньої твердині.

Сама фортеця в ході руйнувань неодноразово перебудовувалася, і зараз ми можемо бачити відреставрований варіант, активно відвідуваний туристами. Всередині можна побачити збережені приміщення і оглянути всю будову, піднявшись на фортечну стіну. Ця пригода особливо подобається дітям, які залюбки досліджують усі сходи, підйоми, темні закапелки, і тут треба бути пильним, аби не загубитися. Залишився для оглядин сучасників і глибокий колодязь, де свого часу тримали в'язнів. Кімнати для тортур лякають своїм виглядом, але історія вже яка є така є. Старовинні гармати та інше армійське приладдя прямо-таки матеріалізують мрію сучасних чоловіків. А манекени вояків, які відтворюють події оборони замку в 1672 році додадуть реальності враженням.

Зазирнути вглиб віків та вдихнути повітря історичної спадщини можна і в інших численних музеях міста. Міська картинна галерея розташована в колишній духовній семінарії, де вчився батько Федора Достоєвського Михайло. Старожитності Поділля можна оглянути в колишньому палаці вірменського єпископа. Також треба навідати і експозицію міської Ратуші.

Чим цікавий Кам'янець сьогодення? Костюмованими фестивалями «Парад епох», «Остання столиця» та змаганнями на повітряних кулях, які є яскравими подіями сучасної України.

Це і робить Кам'янець-Подільський унікальним історичним об'єктом, третім за кількістю пам'яток історії після Києва та Львова, з найвищим опорним мостом та найбільшим національним природним парком в Європі «Подільські товтри».

Підписатися:

Коментарі