• Цікаві пам’ятки Львова — музею просто неба

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    Субота, 26 жовтня 2013 року

Музей просто неба, культурна столиця України, «другий Вавилон» — так величають Львів, місто багатої історії та багатих культурних традицій. Тому прогулянка його вулицями сама собою незвичайна: сакральні пам’ятки Львова можуть довго розповідати свої історії, розкриваючи знакові віхи епох, перипетії віків та людські долі.

Пам'ятники Львова: пам’ятник Данилу Галицькому. Фото: Alex Tora/uk.wikipedia.org

Пам'ятки Львова: пам’ятник Данилу Галицькому.

Фото: Alex Tora/uk.wikipedia.org

Пам’ятки Львова: монумент Данилу Галицькому

Найперше, віддамо належне засновнику міста Львова князю Данилу Галицькому, оглянувши присвячений йому пам’ятник на Галицькій площі. Бронзовий король Данило, як зазначено у підписі, возсідає на коні і суворо ніби вимагає вірності. З кутків постаменту на чотири сторони світу вдивляються леви.

Саме Данило Галицький дав назву місту на честь свого сина Лева.

Пам’ятники Львова: Італійське подвір’я в палаці Корнякта. Фото: Stanislaw Kosiedowski/uk.wikipedia.org

Пам’ятки Львова: Італійське подвір’я в палаці Корнякта.

Фото: Stanislaw Kosiedowski/uk.wikipedia.org

Пам’ятки Львова: палац Корнякта

Палацом Корнякта називають будинок впливового і багатого львів’янина Костянтина Корнякта. Як зразок ренесансної архітектури 1580 року побудови, ця будівля й досі вражає сміливістю задуму і багатим убранством.

Переповідають, що, як знатна і впливова людина, Корнякт не смів порушити правило рівних можливостей: не смів мати кам’яницю на площі Ринок більшу трьох вікон фасаду. Й лише діставши дворянський титул від польського короля, він здобув спеціальний дозвіл на будівництво кам’яниці з шістьма вікнами.

Будинок настільки розкішний, що у XVII ст. його придбав польський король Ян III. Саме в цьому будинку між Польщею і Росією було підписано так званий «Вічний мир».

Сьогодні в цій будівлі розмістився відділ історичних коштовностей Львівського історичного музею, в якому з-поміж іншого можна оглянути «королівські зали».

Пам'ятники Львова: Чорна кам’яниця. Фото: Russianname/ru.wikipedia

Пам'ятки Львова: Чорна кам’яниця.

Фото: Russianname/ru.wikipedia

Пам’ятки Львова: Чорна кам’яниця

Унікальною пам’яткою архітектури Львова є Чорна кам’яниця — будинок на площі Ринок. Збудований у 1577 році у стилі ренесансу, він є візитною карткою міста.

Зводили будівлю італійські архітектори Петро Барбон і Павло Римлянин. Первісно вона не була чорною: збудована була із піщаника. На початку XX ст. її фасад виклали діамантовим рустом. І лише в XX ст. її перефарбували в абсолютно чорний колір, що додало будівлі особливого шарму.

Пам'ятники Львова: Чорна кам’яниця, фрагмент. Фото: Андрей Себрант/fotki.yandex.ru

Пам'ятки Львова: Чорна кам’яниця, фрагмент.

Фото: Андрей Себрант/fotki.yandex.ru

У XVII ст. кам’яницю оздобили скульптурами та аттиком, пізніше її фасад прикрасили орнаментами і сюжетною різьбою.

З 1928 року в Чорній кам’яниці відкритий музей історії міста.

Пам’ятники Львова: каплиця Боїмів. Первісно барельєфи були білими, але з часом потемніли. Фото: nice-places.com

Пам’ятки Львова: каплиця Боїмів. Первісно барельєфи були білими, але з часом потемніли.

Фото: nice-places.com

Пам’ятки Львова: каплиця Боїмів

Каплиця Боїмів — унікальна пам’ятка сакральної архітектури. Втілюючи в собі подихи пізнього ренесансу, споруда не має аналогів у європейській архітектурі.

Збудована в 1615 році, каплиця мала прикрашати родинну усипальницю львівських вельмож Боїмів. Вона має квадратну форму, зі стінами, строго орієнтованими за сторонами світу, і увінчана банею та куполом. На куполі біля хреста розміщена фігура Ісуса Скорботного — мало розповсюдженого в християнській іконографії образу Христа.

Найбільшу увагу каплиця Боїмів привертає західним фасадом, щедро декорованими кам’яними рельєфами на біблійні сюжети. Досить незвичайним є інтер’єр склепу.

Розташована каплиця Боїмів на площі Катедральній. Влітку вона відкрита для відвідування, як відділ Львівської картинної галереї.

Пам’ятники Львова: церква св. Параскеви із села Стоянів. Фото: Дмитрий Дронов/dronov.blogspot.com

Пам’ятки Львова: церква св. Параскеви із села Стоянів.

Фото: Дмитрий Дронов/dronov.blogspot.com

Пам’ятки Львова: церква св. Параскеви із села Стоянів

Незвичайна пам’ятка народної архітектури «завітала» до Львова із села Стоянів (Львівська область) — це дерев’яна трибанна церква XIX ст., що має назву Святої Параскеви.

Збудована церква у 1822 році. У 1970-ті роки її хотіли знищити. Проте зусиллями небайдужих цю пам’ятку народної архітектури зберегли і перевезли до Львова. Зараз церква реставрована, щонеділі і щосереди в ній проводяться богослужіння.

У Львові церкву св. Параскеви можна оглянути в «Шевченківському Гаю» — музеї народної архітектури і побуту, що на Чернечій горі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...