ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Подорож у Вірменію: прогулянка Єреваном

Велика Епоха
Вірменія — невелика країна, загублена в горах Кавказу. Дороги, що перетинають її, петляють по перевалах та проваллях, відкриваючи подорожньому незвичайні панорами. Коли на рівнині бушує літо і зріє мушмула, в горах ви милуєтеся весною — фруктові дерева у білому цвіті змагаються у білизні із засніженими шапками гірських вершин.

Арарат, краєвид з Каскаду. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Арарат, краєвид з Каскаду. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Дорога деколи заколисує і заманює сон. Непомітно автобус приїжджає до Єревану. Вийшовши з автобуса і озирнувшись навколо, переводиш подих від захоплення — у хмарах купається біла вершина Арарату.

Арарат як би осяває все місто, налаштовуючи вулиці і парки на ліричний лад. Вабливий аромат кави, звареної в джезві, заманює до міських кафе. Кава в Єревані має неповторний смак — заварена на чистій джерельній воді, приправлена доброзичливістю і краплею чарівництва щедрої душі.

Рано вранці, коли сонечко ще тільки піднімається з-за обрію, фасади будинків міста відсвічуються рожевим, створюючи святковий настрій. Для облицювання будинків використовується місцевий матеріал — рожевий туф. Особливо декоративною є площа Республіки зі знаменитими співаючими фонтанами. Прикрашені туфом, будівлі відбивають усіма природними відтінками малинового. Арки, ажурне різьблення по каменю, високі вікна і колони надають архітектурному ансамблю площі неповторності.

Визначною пам'яткою Єревана вважається також ландшафтно-архітектурний комплекс Каскад. Він побудований у вигляді довгих кам'яних сходів. Кожна площадка прикрашена сучасними скульптурами і клумбами квітів. Каскад облюбували прихильники здорового способу життя: вранці можна побачити людей, що виконують гімнастичні вправи або легку пробіжку. На ранковому тлі панорами Великого і Малого Арарату можна на цілий день наповнитися красою і енергією.

Для тих, кому підйом східцями Каскаду видається складним, можна скористатися ескалатором, який до того ж являє собою своєрідний музей сучасної скульптури.

Знайомлячись з колоритом місцевого життя, починаєш відчувати його неквапливий перебіг — збережені елементи традицій у всіх її проявах. Це і доброзичливість єреванців, і мелодія дудука, що наповнює вечірні вулиці, і старовинні візерунки на скатертинах. У народних ремеслах зберігається душа народу і його сила. Тонка філігранна різьба по дереву, робота по каменю, гончарні вироби або живопис — у всьому звучить пісня зі словами на тему історії Вірменії.