ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кримські гори: царство різнотрав'я на Чатир-Дазі

Велика Епоха
Гора Чатир-Даг — одна з найвищих у Криму. Її вершини добре проглядаються на багато десятків кілометрів у всіх напрямках. Слово «Чатир-Даг» перекладається, як «шатро-гора». І дійсно, її обриси нагадують намет древніх кочівників. Овіяна легендами, гора таїть у собі безліч таємниць і загадок. Чатир-Даг вивчають спелеологи, геологи, ботаніки та уфологи, на її плато проводять фестивалі любителі авторської пісні.

Велично підносячись над грядою кримських гір, Чатир-Даг притягує увагу і наполегливо запрошує на зустріч будь-якої пори року. Але найпривабливіший період для подорожі — початок літа. У червні схили і плато «шатра» покриває килим різнотрав'я. Чудове цвітіння від підніжжя до вершини опоясує Чатир-Даг різнокольоровими ярусами. Гірське повітря в цей час насичене тонким ароматом польових квітів — ним можна, здається, не тільки надихатися, а й напитися.

Гора Чатир-Даг, Крим. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Гора Чатир-Даг, Крим. Фото: Алла Лавриненко/Велика Епоха
Аж ген у піднебессі дзвенить жайворонок. Стелить шовкові коси ковила. Метелики і бабки кружляють хоровод: обганяючи один одного, пурхають з квітки на квітку, збираючи солодкий нектар. Серед білих, рожевих і жовтих суцвіть шипшини влаштувалися жуки бронзовки, одягнені в блискучі смарагдово-металеві обладунки. На скелях, нагрітих червневим сонцем, ніжаться верткі ящірки, господині Шатро-гори.

На нижньому плато вільно і щедро цвітуть поля ромашок, ніжно-блакитні незабудки зливаються з небесами, а лілові дзвіночки ніби подзвонюють під легким літнім вітерцем. Прийшла пора збирати пряні трави: повним кольором розпустився кримський лимонник, або чабан-чай. Його квіти надають чаю тонкий смак з нотками лимонного аромату. Встелився бузковим гобеленом чебрець, медовими волотями колишеться підмаренник.

День за днем, тиждень за тижнем проходить зміна сезонів: одні рослини відцвітають, інші розпускаються, зріють ягоди, плоди, горіхи. На початку літа, коли гірські схили вкриті свіжою травою, грибна пора в самому розквіті. Місцеві жителі піднімаються на Чатир-Даг із сусідніх селищ за гірськими білими грибами. Довгий шлях у сім-десять кілометрів буде винагороджений повним кошиком свіжих і запашних грибів.

Ближче до вершини стає прохолодніше, дме поривчастий вітер. На такій висоті клімат суворіший, тому рослини пристосовуються до різких перепадів погоди. Ялівець стелиться непрохідними заростями, і тільки протоптана туристами протягом багатьох років стежинка вказує напрямок.

Уздовж стежки, що веде на верхнє плато Чатир-Дага, білими кулями на тлі соковитої зелені гойдаються чашечки кримського едельвейса — так називають ясколку Биберштейна за її сріблясто-білі пухнасті стебла і листя. Яскраво-рожеві краплі суцвіть солодушки незвичайно декоративно червоніють у променях західного сонця.

На вершині гори відкривається широкий простір: на півдні до горизонту синіє море, біліють будиночки Алушти, на сході та півночі нескінченна гірська країна втрачається в сизій імлі, а на заході — залите променями сонця морське узбережжя Криму.

Зворотний шлях приємний, незважаючи на втому. Напоєне різнотрав'ям кришталево-чисте повітря тримає свідомість у легкій ейфорії і радісному збудженні. Особливо це помітно у дітей, які насилу подолавши шлях наверх, спускаються з гори підстрибом, з радісним захопленням від відчуття свободи, простору і краси природи.

У бузкових сутінках спалахують зірки, простір наповнюється нічними мелодіями мешканців таємничої гори. У ліричному, безтурботному настрої прагнеш до вогнища, чашечки запашного чаю із зібраних за день пряних трав.

На світанку гора може здивувати ще одним казковим явищем: «танцювальним туманом». Він змінюється невловимо, ніби чарівна хмара, стаючи то щільним і непроникним, то прозорим і опалово-рожевим у сяйві ранкової зорі.

Гребінь Чатир-Дага у хмарах туману здається далекою небесною країною, де мешкають неземні невагомі істоти. В ілюзії туману ніби бачиш, як хтось, витканий зі світла, злітає, відштовхнувшись від схилу Шатро-Гори, розправивши сяйні крила.


Читайте також:
У Криму цвітуть чарівні маки
Настільки чарівна Ялта весною