• Усі ми певною мірою можемо бути синестетами

  • Субота, 28 квітня 2007 року

"Одного разу я сказав батькові: "Я зрозумів, що для того, щоб написати букву "А", ми пишемо "Л", а потім проводимо лінію, щоб завершити написання букви. Пізніше я був вражений, з'ясувавши, що можу перетворити жовту букву в жовтогарячу, провівши лише лінію".

 

Більшість із нас ніколи не зможе зрозуміти відчуття, яке описав Лінн Даффі у своїй книзі "Блакитні кішки й сіро-блакитні кошенята". Але нещодавні дослідження, проведені доктором Джемі Вордом із коледжу, що при лондонському університеті, показали, що всі ми певною мірою володіємо цією рідкісною здатністю змішувати зображення, звуки й інші відчуття, яка називається "синестезією".

У минулому синестезія вважалася наслідком психічного розладу, наркоманії, чи надмірної уяви. Сьогодні синестезія трактується неврологами як незвичайна здатність деяких людей змішувати відчуття які зовсім не пов'язані між собою, або належать до різних типів. При цьому синестетики можуть чути певний звук, розглядаючи твори мистецтва, відчувати певний смак, доторкнувшись до якої-небудь поверхні, відчувати певний запах, слухаючи музику, або ще щось. Незвичайно? Так, але це правда.

У результаті численних досліджень було виявлено, що люди, котрі володіють таким змішуванням відчуттів, не вважають свої здібності феноменальними. Таке явище, також, не може бути визначене як хвороба, оскільки практично всі синестети заявляють, що вони отримують задоволення від такої особливості, на відміну від тих, хто здатний лише до абстрактного чуттєвого сприйняття.

У будь-якому випадку, незважаючи на те що ми свідомо не здатні відчути на смак звук водоспаду, відчути колір голосу тенора або почути прекрасну мелодію однієї з картин Чжан Цуїн, більшість із нас може частково змішувати почуття. Ви не вірите?

Для прикладу буде достатньо спробувати визначити, яке ім'я відповідає кожній із двох фігур на фотографії, представленій дослідником Вольфгангом Кехлером у його тесті "Кікі й Буба". Не дивно, що 95-98% людей дадуть передбачувану відповідь.

Інше дослідження, проведене доктором Джемі Вордом для того, щоб продемонструвати легке змішування відчуттів, яким усі ми володіємо, полягало в тому, що шести синестетам необхідно було намалювати, і написати їхні зорові відчуття, слухаючи музику "Нового лондонського оркестру" (New London Orchestra). Для участі в цьому експерименті була набрана фокус-група із числа звичайних людей, не синестетів. Зображення обох груп пізніше були змонтовані на відео з накладенням музики, що надихнула «художників». Потім відеозапис був продемонстрований у музеї, у присутності 200 відвідувачів, довільно обраних для того, щоб вони висловили свою думку із приводу того, яке зображення, на їхню думку, більше гармоніює з музикою.

Цікавим виявилося не те, що синестети краще зобразили мелодію (як і очікувалося), а те, що більшість людей витлумачили світ у певним чином синестетичній манері, хоча, звичайно, менш свідомо. Деякі неврологи підрахували, що до 10% людей певною мірою "страждають" від синестезії. Достеменно відомо те, що, щонайменше, 60% художників мають здатність змішування відчуттів при створенні своїх робіт. Невролог Рамачандран, з Університету Каліфорнії вважає, що "процеси, схожі із синестезією, можуть лежати в основі нашої загальної здатності до метафори й бути необхідною рисою для творчих здібностей".

Дана всім до деякої міри здатність до синестезії не дивина, читачу, тому що ваша відповідь, співпадає з відповідями тих 98% людей, які віднесли "Кікі" до загостреної фігури ліворуч, а "Бубу" до круглої праворуч. Також, ви можете прийняти себе за справжнього синестета, якщо, прочитавши цю статтю, ви відчуєте особливий цікавий запах.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...