• 'Новий стан речовини' виявлений в ході досліду з мікрочастками піску

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    П'ятниця, 27 січня 2006 року
Фізики з університету Чикаго стверджують, що в ході досліду з мікрочастками піску було виявлено "новий стан речовини". Вчені кажуть, що поведінка мікроскопічного порошку в повітрі якісно відрізняється від поведінки "нормальних" рідин, з якими зазвичай порівнюють сипкі середовища.

Генріх Джегер і його колеги зняли в сповільненому режимі, що відбувається, якщо "вистрілити" в ємність з мікрочастками невеликою металевою кулькою. "Викид" піску розділився на два потоки, один з яких був представлений "краплями", а інший - суцільним "струменем". Рентгенівське фотографування підтвердило, що частинки усередині "струменя" й "крапель" рухаються впорядковано. Так, за словами Джегера, міг би поводитися газ при наднизьких температурах.

Експеримент повторили при зниженому тиску - й з'ясували, що траєкторії піщинок помітно залежать від того, як багато повітря їх оточує. У розрідженій атмосфері ніяких особливостей "колективного руху" піску не спостерігалося.  Група Джегера займається проблемами піску більше п'яти років. У одному з інтерв'ю учені пояснювали свій інтерес до сипких речовин тим, що, на відміну від газів і рідин, для цих простих середовищ невідомі універсальні рівняння, але характерно багато нетривіальних властивостей, які прийнято розглядати в контексті фізики мікросвіту. Відомо, що такими властивостями на початку минулого сторіччя зацікавився Ейнштейн - спільно з польським фізиком Смолуховським він створив теорію теплового ("броунівського") руху мікрочасток, в рідині або газі. Про це повідомляє Lenta.ru.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...