• Дивне тіло: чи можете ви сп'яніти тільки силою навіювання?

  • Четвер, 10 травня 2007 року

Тема про силу навіювання вже не одне сторіччя продовжує хвилювати розуми людей. Час від часу з'являються повідомлення про випадки сп'яніння, викликані навіюванням, а не вживанням алкоголю. Прикладом цього може служити  - інцидент, що стався в 19-му сторіччі в американському штаті Мен.

У табір із заготівлі лісу постачалися пляшки з ванільним екстрактом, що містить алкоголь. Іноді робочі пили цей екстракт і п'яніли. Кінець кінцем, керівники лісозаготівельного табору почали постачати ванільний екстракт без вмісту алкоголю. Час від часу робочі так само заходили в магазини, пили його і п'яніли (без алкоголю!).

Виявляється, така сила навіювання. Доктор Ендрю Шолі, професор психофармакології в університеті Нортамбрія в Ньюкасл (Великобританія) вважає: «Те, що ви думаєте, може бути таким же важливим, як і те, що ви п'єте».

Він повідомив Британське психологічне товариство (British Psychological Society) в 2000 році про своє дослідження психологічного впливу на людей, які п'ють каву з кофеїном і без кофеїну. Всі кажуть, що кава з кофеїном робить людей бадьорішими і уважнішими. Імовірно, кава без кофеїну такої ролі не відіграє. Доктор Шолі та його колеги провели простий експеримент над людьми, яким давали випити каву, а потім пропонували пройти комп'ютерний тест.

Не проінформувавши, людей розділили на чотири групи (A1, A2, Б1, Б2). Людям у групі A1 сказали, що їм дають каву з кофеїном, що й було насправді. Групі A2 сказали, що вони отримують каву з кофеїном, але давали її без кофеїну. У групі Б1 отримували каву без кофеїну, а групі Б2 сказали, що вони отримують каву без кофеїну, але давали каву з кофеїном.

Учені виявили що, як і було спрогнозовано, люди, які випили каву з кофеїном, були швидшими і стараннішими під час проходження тесту - але тільки якщо вони думали, що їм дали каву з кофеїном. Люди, які випили каву з кофеїном, але вважали, що вона була без кофеїну, виконали тест трохи гірше.

Найцікавіше це те, що люди, які думали, що вони випили каву з кофеїном, але насправді випили її без кофеїну, пройшли тести так, як ніби вони дійсно випили каву з кофеїном.

Таким чином те, що ви думаєте - реально може бути важливішим ніж те, що є реальним. Сила навіювання, справді, не має перешкод.

Автор Стівен Джуан, доктор філософії,  антрополог і член факультету  гуманітарних наук в університеті Сіднея, Австралія.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...