• 6 червня українці побачать на тлі Сонця силует Венери

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 3 червня 2012 року

На світанку 6 червня з території України можна буде побачити на тлі Сонця силует Венери. Наступного разу нагода спостерігати таке рідкісне явище випаде тільки у 2117 році.

Орбіти Сонця і Венери знаходяться під невеликим кутом одна до одної, тому планета зазвичай проходить або вище, або нижче найближчої до нас зірки. В одну лінію Венера, Земля та Сонце стають 2 рази за восьмирічний період, який повторюється кожні 105,5 років або 121,5 рік почергово. Останній раз транзит Венери із Землі бачили у 2004 році.

Як людство протягом останніх століть спостерігало за проходженням Венери повз Сонце, розповідає астроном з Массачусетського технологічного інституту Джей Пасачофф  в журналі Physics World,  передає сайт фонду АльфаГалілео. Засновуючи свої прогнози праці Миколи Коперника «Про обертання небесних сфер» 1543 року, вчені змогли у наступні століття передбачати появу на тлі Сонця Венери і Меркурія.

Йоганн Кеплер передбачив транзит обох планет в 1631 році – тоді з території Європи дійсно можна було побачити проходження Меркурію повз Сонце. Венеру ж на тлі зірки вперше побачили у 1639 році за прогнозом Єремії Хоррокса.

Пізніше, в 1716 році Едмонд Галлей запропонував використовувати транзит Венери для визначення середньої відстані між Землею і Сонцем, яка носить назву астрономічної одиниці. В результаті у 1761 і 1769 роках для спостереження проходження Венери повз Сонце було відправлено сотні експедицій. Молодий мореплавець Джеймс Кук спеціально для цього вирушив на Таїті. Місце, з якого британець спостерігав за транзитом сусідньої планети, досі називають «точкою Венери».

«Нам пощастило, що ми живемо в золотий період планетарних транзитів, і я сподіваюсь, астрономи використають цю нагоду», – говорить Джей Пасачофф. 

Вчений сподівається, що цьогорічний транзит Венери підтвердить теорію його команди про ефект «чорної краплі». Вчений стверджує, що при появі планети на тлі Сонця буде видна тоненька ниточка, що сполучатиме силует Венери з темним небом навколо зірки.  

Спостерігаючи за проходженням Венери на тлі Сонця, людям потрібно дотримуватись правил безпеки. Дивитись на Сонце можна тільки за допомогою спеціальних лінз або світлофільтрів.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...