• Фотографії космосу — травень, частина 2

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Понеділок, 21 травня 2012 року
До вашої уваги пропонується добірка кращих фотографій на тему космосу за версією сайту NASA (травень, частина 2).

Фотографії космосу. Пливе по небу Лебідь.

Фотографії космосу. Пливе по небу Лебідь.

Фото: nasa.gov

Сузір'я Лебідя, що витає в нічному небі, без зусиль можна знайти влітку в північній півкулі. На інфрачервоному зображенні, отриманому телескопом «Гершель», показано саме серце сузір'я — область Лебідь Х. Складна структура волокон пилу і газу вказує на місця з найбільшою щільністю речовини, де утворюються масивні зірки. Лебідь Х, віддалений від Землі приблизно на 4500 світлових років, є однією з найближчих до нас областей утворення зірок в нашій галактиці.

Фотографії космосу. Кратери Януса.

Фотографії космосу. Кратери Януса.

Фото: NASA/JPL—Caltech/SpaceScienceInstitute

Зображення одного з внутрішніх супутників Сатурна, Януса (діаметр 179 км), покритого кратерами, отримане камерою зонду «Кассіні» в діапазоні видимого світла з відстані приблизно 45 000 км. Масштаб зображення — 272 метри на піксель.

Фотографії космосу. Південний полюс Вести.

Фотографії космосу. Південний полюс Вести.

Фото: NASA/JPL—Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI

Фахівці НАСА на основі переданих зондом «Dawn» («Світанок») даних склали перспективне зображення ударного кратера Реясільвія, розташованого в південній півкулі астероїда Веста (чорно—білий знімок вгорі). Кольорове зображення внизу — карта висот кратера. Червоним кольором показані височини, а синім — низини. Висота розташованої в центрі гори становить 180 км, розмір її в підставі — 20х25 км. Уздовж краю кратера видніються скелі висотою від 15 до 20 км. Зображення Реясільвіі отримані зондом при підльоті до Вести на відстань близько 1700 миль (2750 км).

Фотографії космосу. Скупчення галактик в сузір'ї Гідри.

Фотографії космосу. Скупчення галактик в сузір'ї Гідри.

Фото: NASA/AngusLau

Дві найяскравіші зірки на знімку — це мешканці нашої галактики, віддалені від Землі на кілька сотень світлових років. Все інше на знімку належить скупченню галактик в сузір'ї Гідри, яке розташоване набагато далі — більш ніж в 100 млн світлових років. Три великі галактики в центрі, дві жовті еліптичні (NGC 3311, NGC 3309) і блакитна спіральна (NGC 3312) — це основні галактики в скупченні, розмір кожної з них становить 150 000 світлових років. Трохи вище і лівіше галактики NGC 3312 видна пара галактик NGC 3314, що перекривається. Скупчення в сузір'ї Гідри, відоме як скупчення Абель 1060, є одним з трьох великих скупчень галактик, що знаходяться в радіусі 200 млн світлових років біля Чумацького Шляху.

Фотографії космосу. Спіральна галактика NGC 1672.

Фотографії космосу. Спіральна галактика NGC 1672.

Фото: nasa.gov

Орбітальний телескоп «Хаббл» сфотографував у повній красі спіральну галактику NGC 1672 з довгою яскравою перемичкою зірок у її центрі. На зображенні також видні темні волокнисті смуги пилу, молоді скупчення яскравих блакитних зірок; червоні емісійні туманності, утворені воднем, що світиться, і яскраве активне ядро, в якому, скоріше, знаходиться надмасивна чорна діра. NGC 1672 знаходиться на відстані 60 мільйонів світлових років від нас у сузір'ї Золотої Риби, її розмір становить близько 75 000 світлових років. Дослідження NGC 1672 допомагає вченим прояснити питання впливу перемички на процес утворення зірок в центральних областях галактики.

Фотографії космосу. Вибух наднової.

Фотографії космосу. Вибух наднової.

Фото: nasa.gov

Рентгенівської обсерваторії «Чандра» вперше вдалося сфотографувати ударну хвилю в коконі газу, зосередженого навколо спалаху наднової зірки. Супернова, що отримала назву SN 2010jl, знаходиться в галактиці UGC 5189A, віддаленій від нас на 160 млн світлових років. На складеному зображенні фіолетовим кольором показані дані телескопа «Чандра» (рентгенівський діапазон), а червоним, зеленим і синім кольорами — дані телескопа «Хаббл» (оптичний діапазон). Дуже яскраве джерело випромінювання вгорі зображення — це і є найновіша SN 2010jl.

За земному часу, наднова вибухнула зовсім недавно, на початку жовтня 2010 року і вже встигла привернути до себе увагу потужністю випромінювання. В оптичному діапазоні її світність в 10 разів вище стандартної світності вибухнула масивної зірки. Крім того, наднова SN 2010jl стала одним з найяскравіших за весь час спостереження джерел рентгенівського випромінювання.

Причини такої сильного світіння до кінця не визначені. Проте астрономи вважають, що виявлене випромінювання ударної хвилі в коконі газу може виявитися корисним для розуміння природи величезної потужності випромінювання деяких наднових.

Фотографії космосу. Психоделічний космос.

Фотографії космосу. Психоделічний космос.

Фото: nasa.gov

Це складене зображення було виготовлене бортінженером експедиції МКС—31 Доном Петтітом з 18 знімків з довгою витримкою. За словами Петтіта, йому довелося чимало попрацювати, щоб отримати бажане. Справа в тому, що треки зірок виходять при витримці в 10—15 хвилин, проте в сучасних цифрових камерах детектор шуму обмежує час витримки 30 секундами. Тому довелося робити безліч послідовних знімків і потім поєднувати їх у комп'ютерній програмі.

Фотографії космосу. Метеор з потоку Ліріди.

Фотографії космосу. Метеор з потоку Ліріди.

Фото: nasa.gov

Екіпаж експедиції МКС—30 зробив знімок метеора з потоку Ліріди, який згоряє в щільних шарах атмосфери Землі (яскрава смуга зліва по центру знімка). В цей момент станція пролітала над Мексиканською затокою. Червонуваті розмиті плями на знімку — нічне освітлення прибережних міст. У лівій частині — місто Атланта, вгорі по центру — Флорида, а праворуч — Куба. Над Кубою якраз була гроза, яка яскравими спалахами освітила хмари (світло—блакитні плями на знімку).

Фотографії космосу. На краю галактики.

Фотографії космосу. На краю галактики.

Фото: ESA/Hubble & NASA

Ширококутна камера телескопа «Хаббл» зафіксувала в сузір'ї Андромеди верхню (або північну) частину галактики NGC 891, віддалену від Землі на 30 000 світлових років.

Галактика розміром 100 000 світлових років повернена практично ребром, нагадуючи, на перший погляд, нашу галактику. Однак більш пильне вивчення структури NGC 891 дозволяє виявити волокна пилу і газу, що йдуть далеко за площину галактики і утворюють гало розмірами в сотні світлових років.

На думку астрономів, волокна пилу і газу виникають завдяки вибухам наднових, а також інтенсивному процесу утворення зірок. При виникненні або вмирання зірок створюється потужний зоряний вітер, який видуває речовину в навколишній простір на сотні світлових років.

Фотографії космосу. Виникнення галактичного суперкластера.

Фотографії космосу. Виникнення галактичного суперкластера.

Фото: ESA/NASA/JPL—Caltech/CXC/McGill Univ

Космічна обсерваторія «Гершель» виявила гігантське утворення, що містить безліч галактик і кілька мільярдів молодих зірок — нитку, яка з'єднує два галактичних кластера. Обидва кластера разом з прилеглим до них третім, перебувають на стадії формування одного з найбільших галактичних суперкластерів серед усіх відомих у всесвіті.

У лівій частині складеного зображення суперкластер, що отримав назву RCS2319, показаний у видимому та рентгенівському (фіолетовий колір) діапазонах. У правій частині — та ж область в інфрачервоному діапазоні (дані телескопа «Гершель»). Білий овал на обох зображеннях охоплює область сполучної нитки довжиною в 8 млн світлових років. На знімку зліва нитки не видно, тому що її видиме випромінювання приховане пилом, що утворюється при формуванні зірок. Проте в інфрачервоному діапазоні телескопу вдалося її помітити завдяки яскравому свіченню пилу, що нагрівається молодими зірками нитки.

Судячи з потужності інфрачервоного випромінювання, щорічно всередині нитки утворюється близько 1000 нових зірок в перерахунку на масу Сонця. Для порівняння, в нашій галактиці щорічно народжується лише одна така зірка.

Фотографії космосу. Туманність Андромеди.

Фотографії космосу. Туманність Андромеди.

Фото: NASA/JPL—Caltech

Галактика «Туманність Андромеди» або М31, віддалена на 2,5 млн світлових років — найближча до нас сусідка серед великих галактик. Її розмір у поперечнику досить великий — 260 000 світлових років. Тому для створення її зображення в ультрафіолетовому діапазоні довелося з’єднати 11 знімків, отриманих орбітальним телескопом GALEX (GalaxyEvolutionExplorer — Дослідник еволюції галактик).

Яскраво—блакитні кільця на знімку є обителлю гарячих молодих і масивних зірок. Сіро—блакитні кільця щільного холодного пилу — це області інтенсивного утворення зірок. Коли процес утворення нових зірок підійде до завершення, то потужний вітер нових світил видує залишки пилу за межі галактики. В центрі знімка — оранжево—біла куля, де знаходяться старі зірки.

На зображеннях галактики в оптичному діапазоні видно, що її рукава мають спіральну форму. Проте в ультрафіолетовому світлі рукава більше схожі на кільця. На думку астрономів, кільцеподібна форма рукавів є наслідком зіткнення М31 з маленькою еліптичної галактикою—супутником М32, яке сталося понад 200 млн років тому.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...