ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Лула і Сі хочуть витіснити США: експерти (ВІДЕО)

Велика Епоха
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва оглядає почесну варту з китайським лідером Сі Цзіньпіном, Пекін, Китай, 14 квітня 2023 року. (Ken Ishii,-Pool/Getty Images)

На тлі галасу навколо візиту президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви до Китаю, який розпочався 12 квітня, лідери обох країн підписали понад 20 нових двосторонніх угод.

На перший погляд, поїздка була звичайним дипломатичним візитом. Однак дехто вважає, що вона підкреслює депріоритизацію відносин зі Сполученими Штатами, що триває.

Китай — найбільший торговий партнер Бразилії, і обидві країни є наріжними членами торгового блоку, відомого як БРІКС. До цього альянсу також входять Росія, Індія та ПАР. Члени блоку відкрито поділяють бажання витіснити долар США як світову резервну валюту.

Частина бразильсько-китайської угоди включає використання підтримуваного Пекіном Нового банку розвитку (NDB) як клірингового механізму для юаня. Мета полягає в тому, щоб збільшити обсяг і силу китайського юаня в Америці.

Перебуваючи в Шанхаї, Лула спостерігав за інавгурацією Ділми Руссефф — колишньої начальниці свого штабу і марксистської партизанки 1960-х років — як нового глави NDB. Руссефф обіймала посаду президента Бразилії після Лули з 2011 року, але 2016 року конгрес оголосив їй імпічмент за неефективне управління бюджетом.

NDB був створений за часів Руссефф, тому її призначення на пост глави 13 квітня стало вишенькою на вершині політичних рішень, які останніми місяцями не дають спокою західним чиновникам.

Деякі бразильці стверджують, що поглиблення зв'язків Лули з Китаєм і привернення уваги до БРІКС назрівало давно.

"Вони [БРІКС] в основному хочуть анулювати Сполучені Штати як світову державу", — сказав в інтерв'ю The Epoch Times колишній міністр закордонних справ Бразилії Ернесто Араужу.

Араужу сказав, що Лула був націлений на зміцнення зв'язків з антиамериканськими урядами задовго до свого повернення на посаду президента в січні.

Але Араужу не здивований. Лула є одним із засновників УНАСУР, південноамериканського торговельного блоку, створеного 2008 року спільно з колишнім президентом Венесуели Уго Чавесом. У той час Чавес заявив, що УНАСУР був створений для того, щоб узурпувати вплив США в регіоні.

Араужу зазначив, що під час роботи на посаді міністра закордонних справ за колишнього президента Жаїра Болсонару порядок денний БРІКС відійшов на другий план. Однак із приходом до влади Лули Китай і БРІКС посіли перше місце в списку політичних пріоритетів Бразилії.

Під час візиту Лули Міністерство закордонних справ Китаю 14 квітня опублікувало заяву для преси, в якій ідеться про те, що китайський лідер Сі Цзіньпін оголосив Китай і Бразилію "двома найбільшими країнами, що розвиваються, та ринками, що розвиваються, у Східній та Західній півкулях".

У заяві додається, що у двох країн "великі спільні інтереси".

"Бразилія вже має давні відносини з Китаєм, але нинішній поворот особливо небезпечний", — сказала в інтерв'ю The Epoch Times Ірина Цукерман, аналітикиня з питань регіональної безпеки й засновниця Scarab Rising.

Цукерман зазначила, що Китай, який вливає величезні суми грошей в економіку Бразилії, по суті, купує лояльність, що ускладнює протидію антизахідному впливу Пекіна.

"Бразилія, як і Венесуела, скоро стане центральним пунктом для потужних мереж по всій Латинській Америці. Розвідувальні мережі, наркокартелі, допомога Китаю в його операціях з торгівлі фентанілом... і політичний вплив, сприятливий для інтересів Пекіна і небезпечний для інтересів безпеки США", — сказала вона.

Серед потенційних наслідків для безпеки США — загроза ослаблення долара та сили санкцій.

Сполучені Штати запровадили жорсткий пакет санкцій проти Росії у зв'язку з вторгненням в Україну, що триває. Одночасно країни, які постраждали від економічних наслідків російсько-української війни, шукають альтернативу доларовим резервам, що скорочуються. Це особливо характерно для латиноамериканських країн, таких як Бразилія та Аргентина.

Результатом стала загальна готовність відмовитися від долара й створити інфраструктуру для нової світової резервної валюти. Це завдання є головним у списку цілей БРІКС.

"Хоча юань як обмінна валюта в найближчому майбутньому не зможе повністю замінити долар США в Латинській Америці, навіть його прийняття... створює ризик ослаблення фінансового впливу США і полегшує обхід санкцій. Не тільки для Китаю і Росії, а й для всіх їхніх регіональних союзників", — сказала Цукерман.

За матеріалами The Epoch Times USA