ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай потрібно залучити до укладення миру в Україні, заявили дипломати у Швейцарії

Велика Епоха
Федеральний радник Швейцарії Ігнаціо Кассіс проводить пресконференцію, присвячену мирному плану президента України Володимира Зеленського, напередодні четвертого засідання радників із національної безпеки (РНБ) у Давосі, Швейцарія, 14 січня 2024 року. (REUTERS/Denis Balibouse)

Китай має брати участь у переговорах про припинення війни з Росією, заявив вищий представник України після дипломатичної зустрічі на вищому рівні напередодні Всесвітнього економічного форуму у Швейцарії, пише Reuters.

Глава адміністрації президента України Андрій Єрмак заявив у неділю, що важливо, щоб союзник Росії Китай був за столом переговорів, коли Київ скликатиме нові зустрічі за мирною формулою.

Прем'єр Держради КНР Лі Цян очолить делегацію в Давосі цього тижня. Відповідаючи на запитання, чи зустрінеться президент України Володимир Зеленський із Лі, Єрмак сказав на брифінгу "подивимося", додавши, що ще не бачив остаточного порядку денного українського президента.

У понеділок Зеленський має прибути до Берна, Швейцарія, щоб зустрітися з президентом Швейцарської Конфедерації Віолою Амгерд.

Федеральний радник Швейцарії Ігнаціо Кассіс, присутній на недільних обговореннях, заявив на пресконференції: "Ми повинні зробити все, щоб припинити цю війну".

"Китай відіграє важливу роль. Ми повинні знайти шляхи співпраці з Китаєм у цьому питанні", — сказав Кассіс, додавши, що і Росія, і Україна не хочуть іти на поступки.

Зеленський також, імовірно, зустрінеться з генеральним директором JPMorgan Chase Джеймі Даймоном у Давосі цього тижня, де він спробує заручитися підтримкою для виділення коштів Україні, сказало джерело, знайоме з цим питанням. Bloomberg News уперше повідомило про плани Зеленського зустрітися з Даймоном.

Кассіс зазначив, що країни, які ведуть діалог із Росією, як-от Бразилія, Індія та Південна Африка, беруть участь у дискусіях у Давосі й можуть відіграти важливу роль.

Офіційний представник Європейського союзу заявив, що західні партнери України висловили беззастережну підтримку Києву і його мирним планам, а також закликав країни Глобального Півдня роз'яснити Росії важливість дотримання статуту ООН та її основних принципів в інтересах глобальної безпеки.

Напередодні Давосу роль Глобального Півдня в переговорах щодо формули миру на Україні опинилася в центрі уваги. Тут буде представлено багато країн Африки, Латинської Америки, Близького Сходу та Азії, які здебільшого залишалися осторонь переговорів щодо України.

Єрмак зазначив, що під час недільної зустрічі ніхто не питав його про компроміс щодо території.

Президент України Володимир Зеленський не був присутній на недільній зустрічі. Але Кассіс сказав, що він з'явиться на саміті й у дипломатів буде можливість поговорити з ним.

Єрмак повідомив, що на саміті присутні представники 18 країн Азії, 12 країн Африки і 6 країн Південної Америки.

"Країни Глобального Півдня все більше залучаються до нашої роботи", — зазначив Єрмак раніше у своєму акаунті в Telegram.

Радник із національної безпеки Нігерії Нуху Рібаду заявив Reuters, що африканський виробник нафти стоїть на боці Зеленського, заявивши, що боротиметься з наслідками зростання цін на продовольство.

На переговорах також були присутні спеціальний представник США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, а також помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс О'Браєн.

Мирний план Зеленського, що складається з 10 пунктів, передбачає виведення російських військ, припинення бойових дій і відновлення державних кордонів України з Росією.

Росія, яка контролює трохи менше п'ятої частини української території, назвала "формулу миру" Зеленського абсурдною, оскільки вона спрямована на досягнення миру без участі Москви.