ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США не підтримують незалежність Тайваню, заявив Байден (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Annabelle Chih/Getty Images)

Президент США Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати не підтримують незалежність Тайваню, після того, як тайванського кандидата від правлячої партії було обрано на третій президентський термін.

Того самого дня кандидат у президенти Тайваню від правлячої Демократичної прогресивної партії (ДПП) Лай Чінте прийшов до влади, пообіцяв протистояти Пекіну і домагатися переговорів.

"Ми не підтримуємо незалежність..." — сказав Байден, коли його запитали про реакцію на суботні вибори.

За кілька годин до відкриття виборчих дільниць Вашингтон попередив, що втручання "будь-якої" країни у вибори "було б неприйнятним".

Тайвань, сусідній острів, на який Китай претендує як на свій власний, став прикладом демократичного успіху після проведення перших прямих президентських виборів 1996 року, що стало кульмінацією десятиліть боротьби з авторитарним правлінням і воєнним станом.

Сполучені Штати є найважливішим міжнародним прихильником Тайваню і постачальником зброї, незважаючи на відсутність офіційних дипломатичних зв'язків з островом.

Державний секретар США Ентоні Блінкен привітав Лай ЧінТе з перемогою і заявив, що Сполучені Штати "прихильні підтримці миру і стабільності у відносинах між двома протоками і мирному вирішенню розбіжностей без примусу і тиску". Він сказав, що США розраховують на співпрацю з Лаєм і лідерами всіх партій на Тайвані для розвитку їхніх "давніх неофіційних відносин, що відповідають американській політиці "одного Китаю".

Адміністрація Байдена побоювалася, що вибори, перехідний період і нова адміністрація призведуть до ескалації конфлікту з Пекіном.

Останнім часом Байден намагався згладити відносини з Китаєм, і погодився обговорити розбіжності з питань безпеки на саміті в Каліфорнії з головою КНР Сі Цзіньпіном у листопаді.

Уряд Тайваню очікує, що після голосування Китай спробує чинити тиск на нового президента, зокрема провести військові маневри поблизу острова цієї весни, заявили двоє, високопосадовців, які працюють в уряді.

На знак підтримки уряду Байден планує направити неофіційну делегацію на самоврядний острів, за словами представника адміністрації Байдена. Подібні делегації вже вирушали на Тайвань у минулому.

У 2016 році правляча Компартія Китаю (КПК) висловила своє обурення тим, що президент Дональд Трамп поговорив телефоном із президентом Тайваню Цай Ін-венем. Це стало першою подібною розмовою між лідерами США і Тайваню із 1979 року.