• WikiLeaks і Росія: знову про «мафіозну державу»

  • Субота, 18 грудня 2010 року
Заяви іспанського юриста про те, що Росія — «мафіозна держава», які стали відомими завдяки публікаціям WikiLeaks, отримали широкий резонанс у всьому світі. Найбільше занепокоєння, на думку експерта з питань Росії Пола Сандерса, викликають відгуки, що з’явилися після витікання інформації, і особливо спекуляції щодо того, чи чесну гру веде Росія, пише він у Le Monde. Цей епізод підтримує ілюзорне уявлення про ідентичність нинішньої та вчорашньої Росії, вказує експерт, а крім того, згадка якогось феномена в документі, навіть якби він був написаний якимось високопосадовцем, ще не доводить реальність існування цього феномена.  

«Той факт, що цей документ з'явився в Мадриді, не є простим збігом: він відсилає до проблеми, особливо помітної в Іспанії, яка просто за невдачею або за власним недоглядом перетворилася на притулок безлічі російських емігрантів із кримінальних кіл. Справа не в кількості товстих папок на столі у прокурора, а в новій світовій реальності організованої злочинності російського походження. Крім того, не можна забувати про контекст відносин між США і Росією. Зрозуміло, що насправді американських дипломатів турбує не мафіозний характер нової Росії, а той факт, що вона «не на тому боці». Отже, це питання швидше геополітичне, ніж етичне», — пише Пол Сандерс.

Більше того, позиції мафіозі в Росії поступово слабшають, яким би неймовірним це не здавалося громадській думці, жадібній до сенсацій, продовжує автор. «Як і російська олігархія, кримінальний світ був змушений прийняти новий суспільний договір, що пропонує безкарність і користування нечесно придбаними благами в обмін на слухняність і відмову від власне кримінальних діянь. Якщо деякі гангстери були кооптовані російською державою, то ті, які відмовилися змиритися, сидять у в'язниці, покояться на кладовищі або живуть у вигнанні», — констатує видання.

Головне протиріччя полягає в тому, що Захід, схоже, набагато більше стурбований сьогоднішньою організованою злочинністю, ніж вчорашньою, вважає Сандерс. У Росії, навпаки, вважають, що раніше ситуація була набагато гірша, ніж зараз.

Доказ другої тези про корупцію в Росії наводиться авторами звинувачень у тому ж ключі: сьогоднішня Росія набагато більш корумпована, ніж за часів першого пострадянського президента. Але це абсолютно не відповідає дійсності, переконаний Пол Сандерс. Варто згадати хоча б про шахрайські приватизації, розкрадання кредитів МВФ і хвилі вбивств 1990-х років: усе це не йде ні в яке порівняння з нинішньою ситуацією.

«Хоча злочинні практики в сьогоднішній Росії, безумовно, присутні, необхідно визнати, що їх характер змінився. Організована злочинність більше не панує над ключовими секторами російської економіки, і це результат певних зусиль щодо консолідації, зроблених за Єльцина і продовжених за його наступників. Однак ці зусилля не поклали кінець розкраданням, дозволивши російській бюрократії повернутися до улюблених методів. Тому Росія рухається цим шляхом вкрай повільно. У той же час слід нагадати західним підприємцям, які скаржаться на те, що «в Росії неможливо займатися бізнесом»: ще 15 років тому ситуація там була настільки небезпечна, що інвесторів там і духу не було. Якщо сьогодні «вимірна» корупція посилилася, то ризик став більш керованим. Те, що ситуація ще далека від нормальної,  — це інше питання», — пише Сандерс.

На закінчення він зазначає, що це й всі інші викриття WikiLeaks скоріш являють загрозу для безпеки Сполучених Штатів: «Якщо пильно вдивитися у форми мислення, поширені в Держдепартаменті, доведеться констатувати, що американці ніяк не можуть відмовитися від схем минулого». Навіть не довіряючи новим звичкам Росії, не варто перебільшувати небезпеку, резюмує автор статті.

Переклад російською: InoPressa
Переклад українською: The Epoch Times Україна

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...