• Пекін проти зустрічі президента США з Далай-ламою

  • Вівторок, 9 лютого 2010 року
Президент США Барак Обама, як і раніше, має намір зустрітися з Далай-ламою. «Далай-лама є релігійним і культурним лідером, що користується повагою на міжнародному рівні, і президент буде з ним зустрічатися в цій його якості», — відзначив прес-секретар Білого дому Білл Бертон.

Така зустріч «серйозно підірве політичні основи китайсько-американських відносин», — заявив Чжу Вейцюнь, заступник завідувача відділу єдиного фронту компартії Китаю.

Як передає державне телебачення ССTV, Чжу Вейцюнь 2 лютого сказав: «Американський лідер визнав уряд КНР в якості єдиного уряду, що представляє весь Китай, і визнав Тибет частиною китайської території. Якщо лідер США вирішить зустрітися з Далай-ламою, це безперечно поставить під загрозу довіру і співробітництво між Китаєм і США».

Він також повторив, що Китай незмінно виступає проти того, щоб будь-які держави, організації або особи використовували так зване питання про Далай-ламу для втручання у внутрішні справи країни. «Позиція китайського уряду в цьому питанні залишається незмінною і ясною», — знову сказав другий за рангом «единофронтовець».

Подібне небажання Пекіна хоч щось змінити у своїх висловлюваннях з приводу Далай-лами викликає відчуття, що в політичному розвитку материкового Китаю настав «застійний період», що загрожує ризиком порожніх очікувань і радикальних змін. «Якщо китайська сторона займе короткозору позицію щодо Сполучених Штатів, то США можуть вжити протекціоністські торговельні заходи проти Китаю», — сказав агентству «Блумберг» запрошений професор Лі Гуан Яо з Інституту суспільної політики при Національному університеті Сінгапуру. — Це завдасть непоправної шкоди настроям китайського та американського народів. Американці можуть вирішити, що мирний розвиток Китаю — фальшивка, і ставитися до Китаю так само, як до Радянського Союзу».

У Пекіні, схоже, вважають за можливе повторювати пропагандистські штампи до 2012-го, поки формально не закінчиться термін перебування Ху Цзіньтао на чолі однопартійного режиму. Тоді як адміністрація США в умовах серйозної політичної конкуренції не має права зупинятися в пошуках рішень ні на один день. Впливовий сенатор-демократ Дік Дурбін повідомив 2 лютого, що у зв’язку з рішенням «Google» відмовитися від подальшої підтримки цензурних ініціатив Китаю в Інтернеті 30 американським компаніям, у тому числі «Apple», «Facebook» і «Skype», був направлений запит з приводу дотримання прав людини в Китаї.

«Google подав серйозний приклад у протистоянні тривалому небажанню уряду Китаю з повагою ставитися до фундаментальних прав людини на свободу думки і недоторканність приватного життя», — підкреслив Дурбін.

У той же час Сполучені Штати мають можливість ефективно відреагувати на погрози Пекіна, оскільки в умовах «застійного періоду» будь-які звернення до реальності опиняються під забороною. Як зазначила в інтерв’ю Reuters колишній високопоставлений дипломат Ширк, за серйозними попередженнями китайської сторони може не послідувати ніяких серйозних кроків. «Подивимося на те, що вони зроблять, а не на те, що говорять, оскільки іноді суворі слова в Китаї є підміною суворих дій», — сказала Сьюзан Ширк, професор Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, що спеціалізується на зовнішній політиці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...