• Бути чи не бути… або коли віддадуть Леніна землі?

  • Понеділок, 1 лютого 2010 року

У 86-ту річницю смерті Леніна питання про винесення з мавзолею і поховання тіла вождя світового пролетаріату знову розбурхує суспільство. Дискусія не призводить до єдиного розуміння і триває вже так довго, що нагадує вічне питання принца Гамлета, який питає череп Йорика: «To be or not to be?» — «Бути чи не бути?» Спробуємо разом розібратися, в чому корінь розбіжності поглядів.Дискусія триває

Питання про поховання тіла Леніна було підняте ще за Єльцина, але число публічних висловлювань не зменшується, особливо в пам’ятні дати.

21 січня РІА «Новини» повідомило, що на Манежній площі Москви затримано 30 осіб з картонною труною, що вимагали поховати тіло Леніна. Напередодні «православні монархісти» заявили про намір у день смерті Леніна приєднатися до комуністів і провести на Красній площі флешмоб у костюмах мумій: «Ми закликаємо… перепоховати Леніна у скромній могилі, … де комуністи зможуть у спокійній обстановці поминати Володимира Ілліча».

Перший заступник голови ЦК КПРФ віце-спікер Держдуми І. Мельников заявив: «Відзначали, відзначаємо і будемо відзначати всі дати, пов’язані з ім’ям Володимира Ілліча Леніна».

Заступник голови ради центру «Меморіал» доктор філософії Н. Петров висловився так: «З моєї точки зору, це просто якийсь анахронізм, погана традиція». І додав, що це «йде врозріз з прийнятими в православному суспільстві традиціями».

Питання не просто про тіло

Деякі з противників виносу тіла називають його пам’ятником культурної спадщини. Однак Міністерство культури РФ відмовилося визнати таким тіло Леніна: «У мене язик не повертається назвати» це «об’єктом культурної спадщини… — заявив міністр А. Авдєєв на «Урядовій годині» в Держдумі 6 травня 2009. — Це політичне питання».

М. Делягін, директор Інституту проблем глобалізації 20 січня 2010 в прямому ефірі радіо «Комсомольська правда» сказав: «… Епоха Леніна була епохою руйнування, хаосу… Ленін малювався пряниковим добрим дідусем. А він зовсім не був добрим дідусем. Він теж був дитям, і не тільки громадянської війни 1918—1921 років, але й повстання 1905 року, і терористичної війни, яка тривала все перше десятиліття ХХ століття… Це був постійний тероризм, дуже страшний для всіх…»

Заступник голови Держдуми лідер ЛДПР В. Жириновський заявив у квітні 2009 року: «Ця людина [Ленін] організувала державний переворот у 1917 році, результатом якого стало руйнування Російської імперії і загибель мільйонів наших громадян. Ленін — це державний злочинець, а комуністична партія — це партія, яка двічі знищила державу — в 1917 і 1991 роках».

Ігор Чубайс, директор Центру з вивчення Росії, говорив про це в ефірі «Ехо Москви»: «Ленін знищив у 1,5 рази більше російських людей, ніж Сталін… Ленін і Сталін — це одна система, яка почалася в 1917 році з державного перевороту».

Є думка, що тіло Леніна — це наша історія, яку не можна скасувати. Але хіба німці скасували свою історію, визнавши свої помилки і заборонивши всі символи нацизму, і хіба їхня країна не стала процвітати? Визнання історичних помилок — доказ сильного духу нації.

Росіяни все більше схиляються до винесення тіла Леніна з Мавзолею

«Інтерфакс» повідомив, що, за даними ВЦІОМ на 2009 рік, дві третини росіян виступають за віддання землі тіла вождя світового пролетаріату. З них 38% вважають, що це слід зробити якомога швидше, 28% — пізніше, коли піде покоління, якому дорогий Ленін.

Сучасні технології дозволяють людям бурхливо обговорювати цю тему в Інтернеті. Олена з Москви на сайті vlasti.net вважає: «Пора давно дати його тілу і душі спокій! Скільки можна сперечатися? Людина, навіть найбільш погана, має право на поховання. І ще. Він сам заповів поховати його біля матері на Волковому кладовищі в Пітері». Користувач Інтернету «rus» з Москви, мабуть, гуморист: «Ленін пожартував над селянами (обіцяв землю і не дав), селяни теж пожартували і не дали землю Леніну».

Пам’ятник перед Фінляндським вокзалом у Петербурзі підірваний невідомими 1 квітня 2009 р. У П’ятигорську знищено наскальні зображення Леніна — квітень 2009 р. Пам’ятник Леніну в Червоному Селі (під Петербургом) був позбавлений голови — жовтень 2009 р… Чи це не свідчення бажання людей засудити злочини вождя комуністичної влади?

Розуміння і рішення

На засіданні Держради президент Росії Д. Медведєв запевнив, що «повернення до політичної системи періоду Радянського Союзу неможливе». «І не тільки з якихось економічних міркувань, і не через те, що ми все робили особливо активно в останні 10 років, а за зовсім простої причини. Цього ніхто не хоче і не прийме — ні громадяни РФ, ні начальники, що сидять тут».

На питання про винесення тіла Леніна з мавзолею офіційно відповів керуючий справами президента Росії В. Кожин 20 січня 2010 в ефірі радіостанції «Ехо Москви»: «Ніяких офіційних планів у керівництва країни з перенесення тіла Леніна немає».

Можливо, поки нація ще не до кінця усвідомила значення виносу тіла Леніна, тому в центрі країни ще стоїть мавзолей як знак питання, на яке треба дати відповідь. Тому слова Шекспіра «To be or not to be — that is the question?» Для нас сьогодні звучать як: «Виносити або не виносити — ось у чому питання».

Сергій Дружинін. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...