• Фредмунд Малік: Світом керуватимуть не гроші, а людяність

  • Понеділок, 6 липня 2009 року

Знаменитий професор економічних наук з Санкт-Галлена (Швейцарія) Фредмунд Малік є одним із тих, хто передбачав настання нинішньої економічної кризи ще в 1990-х роках. Тепер криза настала, і відомий своїми передбаченнями Малік пропонує можливості її рішення.

Він переконаний: «Можна навчитися тому, аби світом керували не гроші, а людяність».

Щонайменше, він пише про це в супровідних документах до проведеного у Відні семінару «Зрозуміти світову кризу, знайти рішення і пережити її».

Провідні фахівці австрійської економіки зібралися, щоб вислухати можливості виходу з кризи, запропоновані Маліком, і результати його більш ніж 30-річного досвіду роботи з керівниками економіки.

При цьому були висловлені дійсно критичні зауваження, направлені на еліту в політиці і економіці. Наприклад, він сказав: «Сьогоднішній девіз лише один: встати і сказати, як є».

Повна відмова підприємств від участі в біржових торгах

Повна відмова від біржової діяльності провідних підприємств призвела б до погіршення стану нижчих підприємств — при цьому Малік ставиться критично до підприємств, що беруть участь у котируванні своїх акцій на біржі. Він пропонує європейський шлях. Дві третини економічної продуктивності в Європі досягнуто підприємствами, які не беруть участі в біржовій діяльності. Серед них не лише маленькі і середні фірми, але й великі концерни.

«Скільки агонії мені довелося побачити серед керівних рівнів підприємств», — сказав Малік під час відкритої дискусії з вітчизняними представниками економічних кругів на закінчення своєї доповіді.

Засмученим співробітникам акціонерних підприємств він пише в пам'ятній книзі: «Самогубство внаслідок кар'єри не виправдане, скажіть своєму шефові, що в нього неправильний напрям. Але їх час прийде».

Актуальне становище світової економіки Малік бачить похмурим і закликає підприємців придумати свій «сценарій кінця світу». Вже спостерігається тотальний колапс практики менеджменту США — на думку Маліка з нею потрібно остаточно розлучитися.

Вливання грошей: «Горілка для алкоголіка»

Відносно тривалості кризи експерт менеджменту також не оптимістичний. Включаючи перепочинок, він досягне свого піку в 2012— 2015 роках. Такий перепочинок якраз є нинішній невеликий підйом на ринку акцій. «Заспокоюють тим, що називається цільовим оптимізмом. При цьому жодного разу не зробили те, що робить кожна пожежна команда: репетиція критичного випадку».

Вливання грошей емісійних банків для Маліка — це все одно, що горілка для алкоголіка. Це може принести коротке заспокоєння, але згодом необхідне лікування. Для економіки це означає «велика трансформація», в якій звичайні способи мислення, ексцеси і фінансові помилки мають бути перервані. Неправильні способи керівництва на рівні підприємств і держав призвели до цього.

Малік бачить кінець кризи: «У нас буде інша економічна і суспільна система». Як це виглядатиме в деталях, він не описує. Але він дотримується думки, що це буде засновано на новому розумінні суспільства. І основою цього суспільства будуть не гроші, а совість і взаєморозуміння.   

Флоріан Годовіц. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...