• Саакашвілі: наслідуючи Путіна

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Субота, 9 жовтня 2010 року
Саакашвілі хоче внести поправки в грузинську конституцію, щоб значно розширити повноваження прем'єра і перейти на цей пост після закінчення президентського терміну в 2013 році, робить припущення експерт Магдалена Фрішова Гроно у статті для Foreign Policy.

Навесні 2009 року Саакашвілі запропонував створити багатопартійну комісію для підготовки поправок до конституції, але більшість опозиціонерів відмовилися брати участь у цій роботі, нагадує автор. У результаті Саакашвілі дано карт-бланш на зміну правил гри на його розсуд. Згідно з проектом поправок, уже внесеним у парламент, прем'єр-міністр наділяється великими новими повноваженнями в зовнішній і внутрішній політиці на шкоду президентові. Очікується, що до кінця жовтня парламент прийме поправки, незважаючи на опір опозиції.

Саакашвілі запевняє, що поправки не дозволять будь-кому одноосібно захопити владу. При цьому автор вважає симптоматичним той факт, що президент не виключає свого переходу на посаду прем'єр-міністра. Лідер опозиції Іраклій Аласанія заявив, що запропонована модель підігнана конкретно під Саакашвілі. «Тривоги опозиції резонні: хоча в останні роки здійснені деякі необхідні реформи, Саакашвілі не раз користувався демократичною риторикою для маскування кроків щодо посилення власної влади», — пише автор.

Західні уряди в основному відмовчуються. «Перед ними стоїть дилема — або підтримати прозахідного голову держави, який називає себе реформатором, або кинути виклик його схильності до жорсткого стилю правління. Після війни з Росією геостратегічні міркування спонукають їх в основному вибирати перший варіант», — пише автор. Якщо Саакашвілі щиро хоче реформ, йому слід в 2013 році відмовитися від влади і дозволити громадянам обирати лідера на власний розсуд, робить висновок експерт по регіону.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...