ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Обов'язкове сканування: ЄС планує великомасштабне стеження за користувачами смартфонів

Велика Епоха
ЄС хоче обов'язкового автоматизованого доступу до всього: чатів, електронної пошти, відеоконференцій, месенджерів. (iStock)

Європейський Союз планує великомасштабне стеження. Спостерігачі побоюються переходу до держави спостереження. Оголошений ЄС законопроєкт про контроль підозрілих повідомлень та чатів загрожує безпечному шифруванню та ІТ-безпеці, вважають кілька політиків ЄС.

21 жовтня, з нагоди першого Всесвітнього дня шифрування, 20 євродепутатів направили обурення до Комісії ЄС. Вони вважають законопроєкт, який спочатку передбачалося подати 1 грудня, вторгненням у приватне життя.

Автоматичний пошук, невибірковий та загальний

Камінь спотикання: ЄС хоче автоматично шукати історії чатів та фотографії на всіх смартфонах. Початковою метою є запобігання жорстокому поводженню з дітьми, але як мета також згадується боротьба з тероризмом.

"Ми дуже стурбовані тим, що приватні комунікації можуть стати об'єктом масового стеження та що лазівки до послуг наскрізного шифрування комунікацій можуть стати обов'язковими", - пишуть представники.

Невибірковий і загальний моніторинг онлайн-діяльності кожного "про всяк випадок" завдасть руйнівної побічної шкоди. Він ігнорує суть фундаментального права на конфіденційне спілкування і тому не є необхідним, ні пропорційним.

Такий далекосяжний захід — метод, який досі використовувався лише в авторитарних державах, таких як Китай, "створює прецедент для його поширення в інших цілях у Європі", — пишуть парламентарі.

"Небезпечні прецеденти"

Аналогічний підхід був використаний у суперечливих планах компанії Apple у серпні просканувати усі фотографії користувачів iPhone, які можуть вказувати на жорстоке поводження з дітьми, та перевірити їх за базою даних. Згідно Apple, це мало бути зроблено анонімно та локально. Таким чином, транснаціональна корпорація з виробництва смартфонів викликала обурення.

Розслідувач Едвард Сноуден висловив своє обурення і написав у Twitter: "Незалежно від того, наскільки добрими намірами керується Apple, вона запроваджує масове стеження по всьому світу. (...) Якщо сьогодні вони можуть сканувати дитяче порно, то завтра вони можуть сканувати що завгодно ".

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту стверджували, що таким чином Apple встановлюватиме програмне забезпечення для стеження у промислових масштабах на пристрої всіх користувачів. Згодом технологічний гігант із Купертіно відкликав свій проєкт.

Подібно до Apple влітку, Комісія ЄС сьогодні вказує на захист дітей, вимагаючи від WhatsApp, Signal і Co. перехоплювати, відстежувати та сканувати зміст комунікацій своїх громадян — навіть якщо вони оснащені тим, що вважають безпечним наскрізним шифруванням.

Даніель Кретцшмар, прессекретар Асоціації німецьких співробітників кримінальної поліції, в інтерв'ю порталу новин Watson висловив значні сумніви з цієї точки зору: "Який матеріал є підозрілим з погляду жорстокого поводження з дітьми, мають вирішувати поліція і прокуратура — а не компанії, які надають послуги месенджерів".

"Посилити шифрування" — це також девіз материнської компанії WhatsApp — Facebook, Apple та 151 іншої організації, компаній та НУО (неурядових організацій). Технологічні гіганти та їхні колеги з кампанії — також з нагоди Всесвітнього дня шифрування підписали заклик до посилення шифрування з боку урядів та приватного сектору.

ЄС хоче отримати постійний доступ до електронної пошти, месенджерів та відеоконференцій

У спільній заяві надійне шифрування описується як "критично важливі технології, які допомагають підкріпити довіру до онлайн-сервісів і захистити дані". Деякі уряди та компанії наполягають на ослабленні та ослабленні встановлених механізмів шифрування. Ці "небезпечні прецеденти" в окремих державах впливають на "безпеку мільярдів людей у ​​всьому світі".

Комісія ЄС не вражена ні такими здобутками, ні думкою своїх громадян. Навпаки: законопроєкт комісара із внутрішніх справ Ілви Йоханссон передбачає зробити обов'язковим моніторинг електронної пошти, месенджерів і навіть сервісів відеоконференцій. "Безпека окремих осіб залежить від надійного шифрування, яке захищає їхні конфіденційні повідомлення", — наголошують 20 євродепутатів у своєму зверненні до відповідальних комісарів ЄС Маргрети Вестагер, Маргарітіса Схінаса, Віри Йоурової, Тьєрі Бретона, Дідьє Рейндерса та Ілве.

Вони побоюються масових втручань у право всіх громадян на захищену приватну сферу. Масове стеження за приватним листуванням призведе до "широкомасштабної невпевненості, недовіри та заворушень серед громадян і підприємств, а потім, швидше за все, буде визнано недійсним Європейським Судом у світлі його прецедентного права".

Величезний вплив на фундаментальні права та економіку

Німецькі депутати Свенья Хан та Моріц Кернер, Петра Каммереверт та Корнелія Ернст цитують "Коротку інформацію німецького Бундестагу" від 6 жовтня. У ній йдеться: "Тому прихована постійна небезпека скоєння (також серйозних) злочинів, ймовірно, не повинна бути достатньою для виправдання постійного та всебічного автоматизованого аналізу". Серед тих, хто підписав, також є німецький депутат від Піратської партії Патрік Брейєр, який описує план Єврокомісії "контролем чату".

За словами депутатів Європарламенту, цей проєкт матиме серйозні наслідки для основних прав, цифрових технологій та інфраструктури, а також економіки. У звіті, опублікованому в березні, колишній суддя Європейського суду показав, що безвідповідальна перевірка особистих повідомлень порушує прецедентне право Європейського суду.

Депутати також посилаються на результати громадських слухань Комісії ЄС, за якими 80 відсотків громадян відкидають поголовне стеження за зашифрованими повідомленнями.

Неправильний шлях захисту дітей

Facebook, Google, Microsoft та інші постачальники послуг месенджерів вже можуть добровільно та на законних підставах перевіряти особисті повідомлення своїх користувачів у ЄС щодо наявності зображень сексуального насильства над дітьми.

З цією метою Парламент ЄС у липні надзвичайною постановою запровадив винятки із застосування деяких положень "Директиви про конфіденційність та електронні засоби зв'язку".

Наразі Комісія ЄС працює над наступним законом, який зробить контроль чатів обов'язковим для всіх постачальників послуг. Потім ці вимоги мають поширитися і на служби обміну повідомленнями, такі як WhatsApp, Signal та Threema, які досі були зашифровані.

"Перевірка і контроль усіх приватних повідомлень всього населення за допомогою технології, схильної до помилок, що не викликає підозр, гідна держави цифрового стеження, такої як Китай, але не конституційної держави", — обурюється євродепутат і "борець за свободу цифрових технологій" Патрік Брейєр. Безладний пошук у темряві "є неправильним способом захисту дітей і навіть ставить їх під загрозу, передаючи їх приватні записи в чужі руки і в багатьох випадках, наражаючи дітей на кримінальне переслідування".

Політик партії Піратів йде ще далі: "Своїми планами щодо зламу надійного шифрування Єврокомісія ставить під загрозу навіть загальну безпеку наших приватних комунікацій та громадських мереж, ділові та державні секрети через короткострокові бажання стеження. Відчиняти двері іноземним спецслужбам і хакерам".

З юридичної точки зору, законопроєкт також має «глиняні ноги». Стеження без будь-яких підстав або підозр, як правило, заборонене в ЄС, оскільки воно порушує основні права. Європейський суд неодноразово підтверджував цю думку.

Наприклад, у жовтні минулого року Європейський суд ухвалив, що загальне та невиборче зобов'язання зберігати або передавати дані про трафік та місцезнаходження несумісне із законодавством Європейського Союзу, та обґрунтував це на підставі статей 7 (повага до приватного та сімейного життя), 8 (захист персональних даних) та 11 (свобода висловлювання думки) Хартії фундаментальних прав.

Національні парламенти без впливу

Парламентар ЄС Брейєр також бачить правові обмеження: "Європейський суд дозволяє постійний автоматизований аналіз приватних комунікацій, лише якщо він обмежений підозрюваними (справа C-511/18). Ми не повинні дозволити ЄС зневажати рішення верховного суду".

Однак цей крок, швидше за все, зустріне відторгнення і з боку більшості громадян. Вже навесні публічна консультація Комісії з питань онлайн та офлайн боротьби з сексуальним насильством над дітьми показала, що більшість жителів ЄС відкидають зобов'язання використовувати контроль підозрілих повідомлень та чатів. Понад 80 відсотків висловилися проти його застосування до наскрізних зашифрованих комунікацій.

Посилення контролю над чатом має бути реалізовано законом, який набуде чинності в Німеччині та інших 26 країнах-членах ЄС після його прийняття Європейським парламентом та Радою міністрів.

Національні парламенти, такі як Бундестаг, більше не матимуть на нього прямого впливу. На думку спостерігачів, це, мабуть, триватиме ще кілька тижнів. Спочатку Комісія ЄС хотіла представити свій проєкт на початку грудня. Водночас він відклав цю пропозицію, але не назвав нову дату.

Джерело: The Epoch Times