ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кількість внутрішньо переміщених осіб зросла на 50%, повідомляє IDMC (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Конфлікти і стихійні лиха призвели до того, що торік майже 76 мільйонів людей були змушені покинути свої країни, причому насильство в Судані, Конго і на Близькому Сході стало причиною двох третин нових переміщень, повідомила у вівторок провідна група з моніторингу міграції.

Звіт Центру спостереження за процесами внутрішнього переміщення (IDMC) показав, що кількість внутрішньо переміщених осіб, або ВПО, зросла на 50% за останні п'ять років і приблизно подвоїлася за останнє десятиліття. У ньому не розглядаються біженці (переміщені особи, які втекли в іншу країну).

У звіті відстежують два основні набори інформації. У 2023 році було підраховано 46,9 мільйона фізичних переміщень людей — іноді більше одного разу. У більшості випадків, наприклад, після стихійних лих, таких як повені, люди врешті-решт повертаються додому.

У дослідженні також підраховано загальну кількість людей, які у 2023 році жили далеко від своїх домівок, включно з тими, кого все ще перемістили в попередні роки. За даними доповіді, наприкінці минулого року у внутрішньому переміщенні перебувало близько 75,9 мільйона осіб, половина з яких проживала в країнах Африки на південь від Сахари.

«Вердикт цієї доповіді полягає в тому, що ми перебуваємо в глибокій кризі в глобальному масштабі, тому що ми ніколи не фіксували найгірших цифр щодо внутрішнього переміщення через насильство, конфлікти, переслідування», — сказав Ян Егеланд, генеральний секретар Норвезької ради у справах біженців, який керує центром моніторингу.

Майже 90% усіх переміщень були спричинені конфліктами та насильством, а близько 10% — наслідками стихійних лих.

Переміщення понад 9 мільйонів людей у Судані наприкінці 2023 року стало рекордним для однієї країни відтоді, як центр почав відстежувати такі цифри 16 років тому. Це майже на 6 мільйонів більше, ніж наприкінці 2022 року. Конфлікт у Судані вибухнув у квітні 2023 року, коли загострення напруженості між лідерами військових і Сил швидкої підтримки, що змагаються між собою, вилилося у відкриті бої по всій країні.

Група повідомила про 3,4 мільйона переміщень у межах Гази в останньому кварталі 2023 року на тлі дій ізраїльських військових у відповідь на теракти в Ізраїлі 7 жовтня. Це означає, що багато людей неодноразово переміщалися територією, на якій мешкає близько 2,2 мільйона осіб. На кінець року в Газі налічувалося 1,7 мільйона переміщених осіб.

Директорка Центру моніторингу Олександра Білак каже, що мільйони людей, вимушених тікати 2023 року, — це «верхівка айсберга», поверх десятків мільйонів, переміщених унаслідок попередніх і триваючих конфліктів, насильства та катастроф.

Агентство ООН у справах біженців відстежує переміщення людей через кордони, але не всередині країн, тоді як агентство ООН з міграції відстежує всі переміщення людей, зокрема з економічних причин або через спосіб життя.